Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Připravujeme pracovní povinnost i pro studenty, oznámil Blatný. Bude o tom jednat vláda

Ministr zdravotnictví Blatný v den jednání o pandemickém zákoně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Blatný v den jednání o pandemickém zákoně. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty některých středních a vysokých škol. Během dnešních interpelací ve Sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že se na tom dohodl s vedením vysokých škol a ministerstvem školství.

Rozhodnout by se mělo v pátek, pravděpodobně o tom bude jednat vláda. Ministerstvo školství není zastáncem pracovní povinnosti, ale na návrh ministerstva zdravotnictví se snaží se zástupci škol najít přijatelný kompromis, řekla na dotaz  mluvčí úřadu Aneta Lednová.

„Zítra připravujeme po dohodě s vedením vysokých škol a s ministerstvem školství pracovní povinnost (...) i pro studenty středních a vysokých škol v oborech, které mohou pomoci,“ řekl bez dalších podrobností Blatný. Ministr možnost znovu zapojit mediky či studenty zdravotnických škol v minulých dnech už několikrát zmínil, kvůli jejich studijním povinnostem ale k tomu zatím nepřikročil. Proti povinnosti opakovaně vystupovali děkani lékařských fakult.

Lednová uvedla, že ministerstvo školství (MŠMT) není zastáncem pracovní povinnosti, a to zvlášť plošného charakteru pro všechny ročníky vybraných škol. 

„S vědomím závažnosti epidemické situace a na návrh ministerstva zdravotnictví tedy MŠMT vstoupilo v jednání s děkany lékařských fakult, rektory vysokých škol a zástupci středních a vyšších odborných zdravotnických škol a snaží se s nimi najít přijatelný kompromis,“ řekla. Ministerstvo školství podle ní zároveň považuje za nutné zajistit, aby hejtmani nemohli povolat studenty, kteří už vypomáhají v jiném zdravotnickém zařízení. 

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál. Pracovní povinnost se týkala mimo jiné studentů čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. 

Loni na jaře trvala od poloviny března zhruba dva měsíce, druhá pracovní povinnost skončila studentům také po dvou měsících v polovině prosince. Studenti, kteří v nemocnicích pracovali dobrovolně nebo tam měli pracovní smlouvu, mohli v zařízeních zůstat.

Od čtvrtka mohou hejtmani a primátor hlavního města do nemocnic, které jsou přetížené, povolat zdravotníky z ambulantního sektoru. Některé kraje už uvedly, že této možnosti využijí.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...