Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zázrak: slepý muž po 53 letech opět vidí. Poprvé spatřil manželku

Česko

  8:15
ZLÍN - Třiapadesát let Karel Pavela z Teplic nad Bečvou neviděl. Očnímu chirurgovi Pavlu Stodůlkovi a jeho týmu ze zlínské kliniky Gemini se ale podařilo to, co ještě nikdo na světě nedokázal. Muži, který nikdy nespatřil svoji manželku, děti a vnoučata, unikátním zákrokem navrátil zrak.

Karel Pavela po 53 letech opět vidí. foto: Zdeněk Němec / Sedmička

Karel Pavela oslepl v sedmnácti letech po výbuchu ve slévárně, kde pracoval. Později se oženil, přestože svoji manželku nikdy nespatřil, stejně jako své děti nebo vnoučata.

"Už jsem vůbec nedoufal, že jednou uvidím. Když se narodil první syn, měl jsem obrovskou radost. Dovedete si ale představit, jak to bylo hrozné, když mi ho manželka dala do náruče a já jsem nemohl vidět vlastní dítě," řekl Pavela serveru Sedmička.cz, který o jeho příběhu informoval.

Poškození oka, jež umíme léčit.

Komplikovanou operaci podstoupil před čtyřmi měsíci, ale lékaři se rozhodli světový úspěch oznámit až nyní. Návrat zraku totiž probíhal postupně. Nejdříve pan Pavela rozeznal červenou barvu, potom následovala žlutá, modrá a po čtrnácti dnech i zelená.

"Týden od týdne se vidění pana Pavely lepší. Je to i díky tomu, že je velký bojovník," řekl serveru Sedmička.cz primář zlínské kliniky Gemini Pavel Stodůlka. Pouze na této klinice lze zatím provádět zákrok, při kterém jsou do oka voperovány umělé rohovky vyvinuté vědci v americkém Bostonu. Operace obou očí stojí přibližně dvě stě tisíc korun.

Pavela je druhým člověkem v Česku, kterému byl tímto zákrokem navrácen zrak. Doba, po které se mu ale zrak vrátil, je rekordní. Na světě je znám zatím jediný případ, kdy se díky umělé rohovce podařilo člověku vrátit zrak po čtyřiceti letech. "To byl pravděpodobně dosavadní světový rekord, který Karel Pavela překonal," tvrdí Stodůlka.