Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbavme se IZIP, shodují se politici

Česko

  11:53
PRAHA - Kritiky roky ostřelovaný projekt IZIP – elektronické zdravotní knížky – zřejmě skončí už v pondělí. Na ten den je naplánováno zasedání správní rady, kde se bude projednávat hlavně výsledek auditu zadaného Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Ředitel projektu elektronických zdravotních knížek IZIP Jiří Pašek foto: Lidové noviny

Ten měl rozptýlit pochybnosti o projektu, jenže se tak nestalo. Naopak se ukázalo, že IZIP je zřejmě jen prázdnou schránkou, kterou protékaly desítky milionů z VZP směrem ke společnostem, které neměly s IZIP nic společného. Členové správní rady napříč politickým spektrem se shodují na tom, že VZP by se měla projektu zbavit. Nevylučují navíc, že by v čele pojišťovny mohly nastat personální změny.

Co odhalil audit zdravotní pojišťovny

 • Devět milionů korun pro projekt IZIP skončilo u právní firmy Císař, Češka, Smutný a spol.
 • Dva miliony šly na účet Českého národního symfonického orchestru.
 • Manažeři firmy si vypláceli statisícové odměny.
 • V srpnu 2011 zaplatila společnost IZIP mimořádnou platbu 64 milionů, aniž by bylo jasné za co.
 • Tři a půl milionu získala firma Total Brokers Partners.
 • Dalších víc než 21 milionů směřovalo do firmy Uniqsol. V orgánech obou firem přitom sedí stejní lidé, jako v IZIPu.
 • Celkové náklady na IZIP činí 1,6 miliardy korun.

Proti projektu se staví i koalice

Zástupci levice byli od začátku proti celému projektu, teď to ale vypadá, že ho chtějí odmítnout i zástupci koalice. „V této chvíli budu hlasovat pro to, abychom do toho nedávali už ani korunu. Naopak, VZP by se měla snažit dostat ty peníze zpátky,“ sdělil LN zdravotnický expert ODS a člen správní rady VZP Boris Šťastný.

ČTĚTE TAKÉ:

Podobně mluví i jeho spolustraník Stanislav Blaha. „Po prvním čtení auditu se přikláním spíše k odstoupení od smlouvy,“ řekl LN. Zástupci ODS jsou tak ve shodě se sociálními demokraty a komunisty. Pro okamžité odstoupení od smlouvy bude hlasovat i další člen správní rady Jiří Koskuba, poslanec za ČSSD. „Jsem si vědom toho, že se tak vystavujeme riziku mezinárodní arbitráže. Ale raději bych riskl ji než další utrácení veřejných peněz,“ míní Koskuba. VZP už utopila v projektu IZIP 1,6 miliardy.

Levice: Skončit má i Horák

Levicoví poslanci proto chtějí, aby vedení VZP přijalo za kontroverzní projekt odpovědnost. Někteří se netají tím, že budou požadovat odchod vedení VZP, včetně ředitele Pavla Horáka. „Je to na výměnu celého vedení VZP, které se na tom podílelo,“ řekl stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Podle Ratha nese politickou odpovědnost předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS), který by měl rezignovat jako první. „Potom se uvidí, za co mohl Horák. Podle mě ale jen poslouchal ODS,“ řekl LN Rath.

Horákovo odvolání budou zřejmě navrhovat komunisté. „Jeho odpovědnost je opravdu veliká. Selhal manažersky i lidsky,“ řekla poslankyně KSČM a členka správní rady VZP Soňa Marková.

Boris Šťastný viní hlavně bývalé majitele IZIP, své spolustraníky europoslance Milana Cabrnocha a Miroslava Ouzkého. „VZP dala do jejich soukromého projektu dvě miliardy a oni z nás jen tahali další a další peníze. Dostali nás do pasti,“ kritizuje kolegy Šťastný.