21. listopadu 2011 15:53, aktualizováno  16:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prodloužení agónie: VZP koupí většinu v IZIP

Marek Šnajdr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Šnajdr | foto: ČTK

PRAHA Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) schválí pořízení dalších 46 procent akcií projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Pojišťovna by tak měla mít nadpoloviční podíl 51 procent.

Podmínkou nákupu je, že smlouvy s firmou IZIP bude možné vypovědět už příští rok v pololetí. Novinářům to po jednání správní rady řekl její předseda Marek Šnajdr (ODS). Podle něj se nepodařilo dojednat podmínky, aby VZP mohla odkoupit celý balík akcií.

Elektronické zdravotní knížky IZIP, za něž VZP vydala za deset let 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty, na sebe před nedávnem opět strhly pozornost. Důvodem byly pochybnosti kolem vlastnictví. VZP totiž chtěla dokoupit akcie od neznámé švýcarské firmy eHI eHealth International.

Na ni je převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - i další akcionáři. Média navíc zveřejnila výsledky auditu, podle něhož desítky milionů od VZP na provoz končí u společností, které nemají s knížkami nic společného. IZIP autorská práva prý navíc převedla na jiné firmy.

Jak si "uvolnit ruce"

Podle Šnajdra správní rada o projektu jednala čtyři hodiny a její rozhodování omezovaly smlouvy VZP na knížky IZIP, které není možné hned ukončit a podle nichž má VZP za projekt platit až do roku 2015 či 2016.

Stát by to mohlo s DPH dalších 750 milionů, podotkl Šnajdr. Radní se tak snažili přijít na to, jak by si mohli "uvolnit ruce" a mohli rozhodnout o případném pokračování či podobě projektu, dodal šéf rady.

ČTĚTE TAKÉ:


Podle Šnajdra dnes rada dostala od ředitele VZP Pavla Horáka informace o dohodě mezi VZP a firmou IZIP, která umožní smlouvy rozvázat už v polovině příštího roku. Za této podmínky může VZP pořídit 46 procent akcií, které jsou nyní v úschově u právníka.

Horák původně navrhoval, aby pojišťovna koupila celý balík akcií. Podmínky pro získání sta procent cenných papírů se mu ale nepodařilo dojednat. Radní mu dnes uložili, aby zajistil také vrácení autorských práv k projektu do firmy IZIP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!