Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman dostal seznam nominantů na pozice ministrů. Figuruje mezi nimi i Poche

Česko

  8:49
PRAHA - Pražský hrad už dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) seznam kandidátů na členy jeho nové vlády, je mezi nimi i adept na ministra zahraničí Miroslav Poche (ČSSD). Babiš to v pondělí řekl novinářům. Koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM se podle něj poprvé sejde ve středu před polednem, aby projednala a poslala do Sněmovny žádost o vyslovení důvěry, o níž by poslanci mohli rozhodovat 11. července.

Premiér Andrej Babiš. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„V té nominaci je pan Poche,“ uvedl staronový předseda vlády Babiš. Není ale jisté, zda si Poche půjde spolu s ostatními ve středu na Hrad pro své jmenování s ohledem na nesouhlasný postoj prezidenta Miloše Zemana i komunistů. „O tom jsme se nebavili, ale víceméně pan prezident se už včera (v neděli) vyjádřil, že nominaci pana Pocheho odmítá. Ale já jsem vlastně po formální stránce musel naplnit ten závazek vůči ČSSD, která trvala na té nominaci. V opačném případě nechtěli tu vládu podpořit,“ řekl premiér.

ZVĚŘINA: Pochejáda. Prezident si vybojoval proti koalici výhodu

Pokud by Zeman Pocheho nejmenoval, diplomacii by mohl dočasně řídit předseda ČSSD Jan Hamáček, který bude zároveň ministrem vnitra. „Myslím, že to je na přechodné období a že ta situace se vyřeší. Teď jde o to, aby jsme naplnili ten termín, že ta vláda vznikne do konce června,“ uvedl Babiš. „Je to resort, který jsme domluvili pro sociální demokracii, takže ve finále je to pan Hamáček, který víceméně o tom rozhoduje, nebo sociální demokracie,“ dodal ministerský předseda. 

Babiš opět hájil Malou

Babiš znovu hájil nominaci Taťány Malé (ANO) do čela ministerstva spravedlnosti, kritiku vůči ní označil za „kampaň“. Malé je vyčítáno neuznávané právnické vzdělání nebo výrok o odložení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. „Ani neodpovídal té realitě, každý občas něco řekneme,“ uvedl Babiš. „Je to víceméně manažerská práce, tam přece ministr nebude řešit nějaké komplikované právní úkony,“ řekl. „Ona má tah na branku, je pracovitá, mám s ní dobré zkušenosti, je potřeba jí dát šanci,“ dodal Babiš.

Koaliční vláda se podle premiéra sejde poprvé tuto středu „kolem půl jedenácté“, aby kromě nutných rozhodnutí požádala Sněmovnu o důvěru. Ministry chce Babiš uvést do jejich úřadů do pátku. První čtyři či pět už ve středu, další dva ve čtvrtek a zbylé v pátek.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat