25. června 2018 11:54, aktualizováno  12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dostala jsem nálepku Babišovy ochránkyně, postěžovala si Malá po jednání se Zemanem

Kandidátka za ANO na post ministryně spravedlnosti Taťána Malá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidátka za ANO na post ministryně spravedlnosti Taťána Malá. | foto:  Dan Materna, MAFRA

LÁNY (KLADENSKO) Na schůzku za prezidentem Milošem Zemanem dorazila v pondělí dopoledne na zámek v Lánech kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti Taťána Malá, která prezidentovi představila své priority, k nimž patří zlepšení vymahatelnosti práva a zrychlení soudních řízení.

Zeman už v neděli řekl, že s ní chce mluvit například o stavu justice, o oddlužení, konkurzech i exekucích. Po Malé prezident přijme i trojici dalších nominantů na nové ministry v menšinovém kabinetu, který sestavují hnutí ANO a sociální demokraté.

V souvislosti s navržením poslankyně Malé do čela ministerstva spravedlnosti se opět začalo diskutovat o jejím někdejším výroku o stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo. Mluvila o možném odkladu stíhání do doby, až skončí volební období. Zeman uvedl, že její vyjádření nebylo šťastné, z jeho slov ale vyplynulo, že jmenování Malé to neovlivní. Více zde:

Malá v pondělí po jednání v Lánech uvedla, že chtěla výrokem o Babišově stíhání otevřít debatu o imunitě. Místo toho, jak řekla, dostala nálepku Babišovy ochránkyně a obhájkyně. Zároveň také uvedla, že se Zemanem o kauze Čapí hnízdo mluvila.

„A to je téma, o kterém jsme s panem prezidentem vlastně taky hovořili. Státní zástupce už jasně naznačil, jakým způsobem se trestní stíhání ubírá. Trestní stíhání (předsedy poslanců ANO) Jaroslava Faltýnka bylo zastaveno. Zatím chybí jaksi důkazy. Státní zástupce vyzval policii, aby doložila důkazy. A já myslím, že na toto téma už není potřeba dále hovořit a byla bych ráda, aby se už uzavřelo,“ řekla novinářům Malá. 

Malá v pátek uvedla, že chce pracovat na zrychlení soudních řízení a zlepšení vymahatelnosti práva. Chce spolupracovat se všemi profesními skupinami, které s justicí souvisejí, dokončit rozpracované předpisy a začít pracovat na nových normách. 

Jde o nový trestní řád, nový civilní řád soudní, zákon o soudech a soudcích a zákon o znalcích, vyjmenovala Malá. Vyzdvihla také digitalizaci justice. Babiš o Malé řekl, že je pracovitá a chce se učit a nebude vystupovat způsobem, že všechno umí a všechno zná.

Nenarazili na téma, na němž by se neshodli

Malá soudí, že při debatě s prezidentem nenarazila na téma, v němž by měli rozdílné názory. Zeman podle ní ovšem není příznivcem oddlužení bez zaplacení dluhů, byť podle Malé panovala shoda na tom, že po takové možnosti je společenská poptávka a je nutné ji řešit. Nyní projednávaná insolvenční novela by v některých případech umožnila oddlužení, aniž by dlužník cokoli z dluhu uhradil.

Se Zemanem Malá nemluvila o podnikání svého manžela ani o právním vzdělání na bratislavské Panevropské vysoké škole. Své vzdělání Malá hájila, uvedla také, že byla na Slovensku advokátní koncipientkou, má všechna školení pro advokátní zkoušku, kterou ale neabsolvovala kvůli vstupu do politiky. „Neočekávala jsem, že mě budou opoziční kolegové chválit. Ale myslím, že bych si zasloužila, aby mi někdo dal šanci vůbec začít pracovat a ukázat, zda něco umím, nebo neumím,“ dodala Malá.

Proti Malé je vedena kampaň, říká Babiš

„Je potřeba dát paní Malé šanci. Běží proti ní kampaň, není to spravedlivé. Ona absolvovala dvě vysoké školy,“ řekl Andrej Babiš podle serveru iRozhlas.cz. Předseda vlády zároveň tvrdí, že praxe v oboru je důležitější než vzdělání a pozici ministra považuje za spíše manažerskou než odbornou.

„A je to o tom, jestli paní Malá umí pracovat v týmu, a já myslím, že k tomu má všechny předpoklady,“ dodal Babiš.

Po Malé přijal Zeman prezidentku Svazu obchodu a cestovního ruchu Martu Novákovou, která by se měla za hnutí ANO stát ministryní průmyslu a obchodu. Následovat budou kandidáti ČSSD na ministra práce a sociálních věcí a na ministra kultury Petr Krčál a Antonín Staněk.

Malá převezme úřad po Robertu Pelikánovi (ANO), který z vysoké politiky odchází. Nováková nastoupí po Tomáši Hünerovi. Krčál a Staněk nahradí další dva ministry jednobarevné vlády ANO v demisi, Jaroslavu Němcovou a Ilju Šmída.

Zeman by mohl novou vládu jmenovat ve středu ráno. Koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM se podle Babiše poprvé sejde ve středu před polednem, aby požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. Komunisté budou rozhodovat o její toleranci ve sněmovně teprve v sobotu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz