Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Zeman se vloží do boje o Hofburg. V pondělí přijme populistického kandidáta Hofera

Česko

  8:05
praha - Hlava státu přijme prezidentského kandidáta rakouských Svobodných Norberta Hofera. Tři týdny před volbami.

Kandidát na prezidenta Norbert Hofer foto: Reuters

Prezident Miloš Zeman nerad zasahuje do vnitřních záležitostí jiných zemí. Odmítl se například vyjádřit ke sporu pevninské Číny a Tchaj-wanu, stejně tak zavrhl jako nemístnou kritiku nové polské vlády ze strany Evropské unie.

Teď ale zřejmě změnil názor a rozhodl se aktivně zasáhnout do vnitřní politiky sousední země. Příští pondělí totiž přijme na Pražském hradě Norberta Hofera, prezidentského kandidáta nacionalistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Stane se tak tři týdny předtím, než se Hofer v opakovaných volbách pokusí zaútočit na post hlavy státu, sídlící ve vídeňském Hofburgu. Zeman bude podle dostupných informacích jediným vrcholným představitelem z EU, který nominanta Svobodných přijme.

Hoferova iniciativa

Navíc v situaci, kdy rozhodne každý hlas. Původní volby letos v květnu těsně vyhrál s rozdílem 31 tisíc hlasů kandidát Zelených Alexander Van der Bellen. Ústavní soud ale výsledek zrušil.

Ministerstvo zahraničí včera odmítlo Hoferovu pražskou návštěvu komentovat. Šéf sněmovního zahraničního výboru Karel Schwarzenberg v tom nicméně vidí zasahování do rakouské politiky.

„Pan Zeman se s Hoferem shodne v mnoha věcech, to už vím dávno. Nenapadlo mě ale, že to takto veřejně dají najevo těsně před rakouskými volbami,“ řekl LN Schwarzenberg, který v tamních médiích podpořil Van der Bellena. A nejen on – s Hoferovým protikandidátem se v červnu sešel také premiér Bohuslav Sobotka.

Zato Zeman držel v květnových volbách palce opačné straně – kandidátovi Svobodných. „Nepopírám, že jsem fandil panu Hoferovi, protože nemám rád strany zelených,“ prohlásil před čtyřmi měsíci v rádiu Impuls.

Oficiálně vzešla pondělní schůzka na Hradě z Hoferovy iniciativy. „Setkání se uskuteční na žádost pana Hofera. Jasnou a klíčovou spojnicí jsou realistické názory na migrační krizi,“ tvrdí prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Dále se v čtvrtečním vydání LN dočtete:

  • Práci z domova hrozí zánik

Práce z domova patří mezi nejvyhledávanější zaměstnanecké benefity. Přesto se nyní ocitla v ohrožení. Může za to novela zákoníku práce, která populární home officefirmám zkomplikuje a prodraží.

  • Pot, krev a polodrahokamy

Film Dana Wlodarczyka Zloději zelených koní je skvěle zvládnutá napínavá podívaná s výraznými hereckými výkony, jedinečnou atmosférou a silnou výpovědí.

  • Češi stále víc kupují byty jako investici

Až třetina prodaných bytů v hlavním městě je pořízena jako investice. Převažují přitom stále tuzemští kupci a největší zájem je o menší byty 1+kk a 2+kk v Praze.

  • EET dopadne i na pronájmy přes Airbnb

PRAHA Pronájem nemovitosti nebo jen pokoje na Airbnb může být dobrý byznys a jako takový by podle zákona měl být daněn. V Česku ale může brzy nastat kuriózní situace. I když celý proces objednání i zaplacení ubytování proběhne přes mobil za pár sekund, hostitel bude muset hostovi vystavit účtenku z terminálu EET. Požaduje to zákon o elektronické evidenci tržeb.