9. září 2016 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hofer na návštěvě u Zemana zmíní i Temelín. Jaderné elektrárny nepovažuje za bezpečné

Prezidentský kandidát Norbert Hofer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Norbert Hofer. | foto: Reuters

VÍDEŇ/PRAHA Rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer na pondělním setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem zmíní také otázku jaderné elektrárny Temelín. Hofer, který je i jedním z místopředsedů rakouského parlamentu, v pátek podle agentury APA řekl, že nepovažuje jaderné elektrárny za bezpečné a nechce je mít v žádné evropské zemi.

Hofer už dříve sdělil, že vystupování proti České republice ve sporu o jadernou energii je „úkolem ministra, nikoli prezidenta“. Za tato slova kritizovala Hofera rakouská organizace bojující proti atomové energii. Organizace na ochranu životního prostředí Greenpeace Hofera obvinila, že opouští rakouský protijaderný konsenzus.

Donedávna nebylo zcela jasné, v jaké funkci Hofer do Prahy přijede. Ve čtvrtek jeho mluvčí Martin Glier na dotaz řekl, že člen Svobodné strany Rakouska (FPÖ) do Česka pojede „jako rakouský politik“.

S českou hlavou státu se Hofer podle Gliera během přátelské návštěvy chystá hovořit „o všem možném“, velmi pravděpodobně také o migrační krizi a nadcházejících prezidentských volbách v Rakousku.

ČTK