Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemanova slova o ‚přeříznutí‘? Výhrůžky sexuálním násilím, zastrašování žen, kritizuje feminista

Česko

  6:00
PRAHA - Prezident Miloš Zeman propagoval „sexualizované násilí proti protestujícím ženám“, obul se do hlavy státu v otevřeném dopisu feminista a filozof Mirek Vodrážka. Reagoval tak na prezidentova slova, která v minulém týdnu ve sněmovně v souvislosti s projednáváním návrhu nových pravidel pro národní parky a dřívějšími protesty aktivistek. Zeman totiž nevhodně hovořil o „přeříznutí“. Pak předstíral, že nerozumí, čemu se poslanci smějí.

Prezident Miloš Zeman, Slovenský dům foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezidentova slova, která zazněla před poslanci během minulého týdnu při jeho obhajobě senátní verze návrhu nových pravidel pro národní parky, rozlítila filozofa zabývajícího se feminismem Mirka Vodrážku. Sepsal proto otevřený dopis, v němž na třech stranách rozebírá, proč odmítá „zastrašování žen a vyhrožování sexuálním násilím“. Text má server Lidovky.cz k dispozici. (celé znění najdete v galerii - pozn. red.)

‚Nechápu, proč se smějete’

Zeman se 21. února na jednání ve sněmovně mimo jiné opíral do Strany zelených a jejího bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka. Zákonodárce chtěl při této příležitosti zřejmě pobavit a řekl: „Ale tehdy, za vlády Martina Bursíka, přítele kůrovce, jak se sám označil, se k těmto třem ztepilým smrkům připoutaly tři neméně ztepilé dívky z hnutí Duha. A když tam přišli dřevorubci, tyto dívky bránily dřevorubcům v pokácení těchto stromů. A místo toho, aby je tito dřevorubci přeřízli, pardon, mám tím samozřejmě na mysli ty stromy, nechápu, proč se smějete, aby je ti dřevorubci přeřízli, tak odešli.“

Prezident Miloš Zeman navštívil firmu Karlovarská Becherovka a.s.
Miloš Zeman na oficiální návštěvě Karlovarského kraje

Podle feministy, filozofa a autora několika knih Vodrážky nelze Zemanovy dlouhodobě „neempatické, sexualizované násilnické bonmoty vůči ženám“ přehlížet. „Není třeba zkoumat Vaše zásady nebo Vaše právo projevu, ale je třeba se ptát jinak: jaké právo při výkonu své funkce porušujete či obcházíte nebo co se skrývá za závojem pochybné legitimity prosazující sexualizované násilí tváří v tvář ženskému protestu?“ ptá se feminista v dopise adresovaném hlavě státu.

Ve sněmovně podle něj Zeman propagoval hned dvojí druh násilí vůči ženám, a to fyzické a symbolické. „Fyzické násilí jste doporučoval tehdy, když jste kritizoval skutečnost, že dřevorubci namísto toho, aby pokáceli stromy i s demonstrujícími připoutanými ženami, raději odešli. Jenže na rozdíl od Vás si zmínění pracovníci byli dobře vědomi, že kdyby stromy porazili i s připoutanými aktivistkami, došlo by zcela určitě k nesčetným zraněním. Vaše ‚legitimní‘ podpora násilí patří spíše do učebnic paternalistického násilnického autoritářského režimu,“ nepřímo vzkazuje hlavě Vodrážka.

A vůči Zemanovi si nebral servítky ani na dalších řádcích. „Z lingvistického hlediska jste svůj projev uchopil na základě pochybných pozic mužského sexuálního heroismu, který je ale často blízký právě starším mužům.“

Vodrážka Zemanovu větu o „přeříznutí“ navíc nepovažuje za pouhé nedopatření při ústním projevu. Odkazuje se tak na příspěvek hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, který po odchodu prezidenta ze sídla dolní komory Parlamentu na sociální síť Twitter napsal: „Zmínění poslanci evidentně nemají smysl pro humor. Navíc řádně neposlouchali projev pana prezidenta, což je ostuda.“ Uvedl tak zřejmě na adresu těch zákonodárců, kteří Zemanův „bonmot“ neodměnili smíchem.

Podle feministy tím Ovčáček nevědomky demaskoval „pochybnou snahu o jazykovou nevinnost“. Zeman navíc, jak dále napsal, jen předstíral údiv nad tím, čemu se poslanci a poslankyně smějí se slovy „já nechápu, proč se smějete“.

Vodrážka se v kritice hlavy státu vrátil i do minulosti. Vyčítal mu tak mimo jiné i slova, která zazněla už v roce 2013, kdy Zeman teprve bojoval o prezidentstké křeslo.

Ve čtvrtek 25. září se koná internetová aukce exkluzivních fotografií MF DNES.

„Víte, jaký byl rozdíl mezi knížaty a mezi zemany? Knížata měla právo první noci, a díky tomu zdegenerovala, protože své nevolnice nemuseli znásilňovat, nemuseli tedy vydávat energii na toto znásilňování. Zatímco my zemani jsme si svého práva, nejenom v sexuální oblasti, vždycky toto právo museli těžce vybojovat, a proto jsme nezdegenerovali,“ připomněl v otevřeném dopise Zemanova slova na adresu jeho politického soka v boji o Hrad, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.

„Začátkem letošního roku jste oznámil, že budete-li obhajovat prezidentský mandát, či nikoliv, oznámíte 10. března. Asi není náhodné, že před důležitým politickým rozhodnutím vždy vsázíte – ať již vědomě, nebo nevědomě – na kartu sexuálního násilí,“ zakončil Vodrážka kritiku vůči hlavě státu.

Volební kampaň začala, říká hradní mluvčí

Prezidenta však Vodrážkova kritika příliš nepřekvapila. „Feminista, který zkoumá totality, by evidentně rád ve jménu ideologie feminismu novou totalitu zavedl. Tito kazatelé politické korektnosti patří k největším nepřátelům svobody slova,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Vůbec nepřekvapuje, že zmíněný feminista nedávno zaútočil i na 1. vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Volební kampaň za činorodé účasti aktivistů, neziskovkářů, kádrováků nebo feministů byla zahájena,“ doplnil.

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...