Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Ivo Svoboda, jediný ministr, který skončil za mřížemi. Bylo mu 68 let

Česko

  16:52
PRAHA - Ve věku 68 let zemřel bývalý ministr financí ze Zemanovy vlády Ivo Svoboda. Ve funkci ministra skončil poté, co jej policie obvinila v kauze vytunelovaného výrobce dětských kočárků Liberta. Později si za tento případ odseděl tři roky ve vězení.

Ivo Svoboda na snímku z roku 2006. foto: MAFRA

Informaci o jeho úmrtí potvrdila serveru iDNES.cz farářka Církve československé husitské v Roztokách Jarmila Kučerová. Tamní farář Jiří Vaníček poté uvedl, že trpěl Alzheimerovou nemocí. „Zemřel 23. února. Léta trpěl Alzheimerovou chorobou. Byl členem naší církve a bude mít církevní pohřeb z našeho sboru v Roztokách,“ řekl serveru Aktuálně.cz.

Svoboda zastával post ministra financí ve vládě Miloše Zemana v letech 1998–1999, už v roce 1992 působil na financích jako náměstek. Vládní funkci musel Svoboda složit poté, co začaly vyplouvat na povrch detaily kolem skandálu s firmou Liberta. Svoboda tam působil se svou poradkyní Barborou Snopkovou.

Zemřel bývalý ministr financí Ivo Svoboda.
V lepších časech. Ivo Svoboda kdysi patřil mezi nejvlivnější představitele ČSSD.

V roce 2005 pražský vrchní soud odsoudil Svobodu společně se Snopkovou k pěti letům za vytunelování společnosti Liberta, a. s. Trest si odpykal ve věznici Všehrdy (okres Chomutov) a Odolov, podmínečně byl propuštěn v roce 2008. Svoboda se tak stal jediným českým ministrem, který skončil za mřížemi. Na ministerském postu jej nahradil Pavel Mertlík.

V minulosti pracoval Svoboda ve firmě ZPA Praha-Čakovice, později byl také zaměstnancem maďarské firmy Videoton. Kvůli tomu se naučil mluvit plynně maďarsky. V letech 1990–1992 byl poslancem České národní rady.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!