Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Zemřel herec Moučka, Trepifajksl z okresu na severu

Česko

Ve věku šestaosmdesáti let zemřel v sobotu v Praze na rakovinu tlustého střeva divadelní, televizní a filmový herec Jaroslav Moučka.

PRAHA Názor na dílo Moučky je překryt rozladěním nad tím, kterak posloužil jako loutka v normalizační ikonografii, v níž byl jeho stranický okresní tajemník Josef Pláteník z Dietlova a Sokolovského televizního seriálu Okres na severu (1981) bodrý táta nás všech a Havlínové, Mullerové či Mamulové různých úrovní se mohli ubezpečovat, že je takhle národ opravdu vidí.

Rodák z jihočeské Studené a bratr vyšetřovatele StB Milana, který vedl proces s Miladou Horákovou (s nímž se však později rozešel), neměl hereckou školu a po osvobození nastoupil v Horáckém divadle v Jihlavě jako hrající inspicient.

V roce 1953 se na jednačtyřicet let uchytil v pražském Divadle na Vinohradech. V paměti, posilované televizními záznamy, resp. inscenacemi, zůstává především jeho čert Trepifajskl z Drdovy pohádky Daskabáty, hříšná ves a další robustní či hlaholící bodré postavy. Kozlík z Markéty Lazarové Ve filmu debutoval epizodou dělníka v Makovcově Případu dr. Kováře (1950), jeho nikterak nadměrný talent byl oceněn drobnými vedlejšími úlohami vesničanů, řidičů, montérů, příslušníků VB a kriminalistů.

Vymyká se z nich nejstarší Kozlíkův syn Jan ve Vláčilově Markétě Lazarové (1967). Třebaže se rovněž objevil v Kachyňově trezorovém Uchu (1970) a vystoupil z KSČ, po veřejné sebekritice se do ní v roce 1977 vrátil a pustil se do představování komunistických funkcionářů, jako byl tajemník MNV ve Vorlíčkově Bouřlivém víně (1976) nebo ředitel šachty v Bočanově Partě hic (1976). A pak přišel ten jeho neslavně slavný Pláteník...

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...