Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Kondolenční knihy k úmrtí Schwarzenberga podepisují velvyslanci i veřejnost

Česko

  12:22aktualizováno  17:01
Sněmovna v pondělí odpoledne zpřístupnila kondolenční knihu k úmrtí bývalého ministra, poslance a senátora Karla Schwarzenberga. Pietní místo zřízené v budově přiléhající k Malostranskému náměstí budou moci lidé navštívit i v dalších dnech mezi 09:00 a 19:00, informoval sněmovní tiskový odbor.

„Karlu Schwarzenbergovi vděčíme za jeho oddanost demokratickým hodnotám a neúnavné úsilí pro dobro naší země,“ uvedla sněmovní kancelář. Schwarzenberg, jenž byl poslancem v letech 2010 až 2021, dodával české politice noblesu, lidskost a evropský rozměr, připomněla.

Sněmovní kondolenční kniha se nachází v místnosti hned za vchodem do budovy dolní komory s adresou Malostranské náměstí 7. Lidé, kteří budou chtít knihu podepsat, tak nebudou muset procházet bezpečnostní kontrolou.

Sněmovní kancelář odpoledne pozměnila původní informací o tom, že pietní místo bude otevřeno do čtvrtečního podvečera. Do kdy bude přístupné, zatím není rozhodnuto.

Poslanci uctí Schwarzenbergovu památku v úterý v úvodu schůze minutou ticha, informovala v neděli předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Do voleb v roce 2021, před kterými oznámil odchod z politiky, byl Schwarzenberg nejstarším členem české Sněmovny.

Kondolenční knihu vystavilo také ministerstvo zahraničí, v jehož čele stál Schwarzenberg se zhruba roční pauzou v letech 2007 až 2013. V pondělí ji přišlo podle mluvčího Daniela Drakea podepsat asi 40 lidí.

„Mezi nimi papežský nuncius, rakouský chargé d’affaires, ukrajinský chargé d’affaires, britský velvyslanec, velvyslankyně Izraele, velvyslanci Japonska, Koreje, Portugalska, Indie a mnozí další,“ uvedl. V Černínském paláci, kde česká diplomacie sídlí, bude kniha k dispozici ještě v úterý a ve středu od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00.

Senát připomíná zesnulého Schwarzenberga, který byl jeho členem v letech 2004 až 2010, smutečními tabulemi na všech oficiálních vstupech do svého sídla. Kondolenční archy budou od úterý v Předsálí Kanceláře předsedy Senátu.

Senátorky a senátoři na nich mohou připojit svůj podpis ke kondolenčnímu dopisu předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS), který bude při úterním zpřístupnění archů přítomen. Archy budou k dispozici vždy od 09:00 do 16:00 do 16. listopadu, dodala Faldynová.

Autoři: ,