Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Židé žádají politiky o ochranu před útoky. Počet nenávistných projevů narůstá

Česko

  5:00
PRAHA - Antisemitské neboli protižidovské nálady v Evropě jsou v posledních pěti letech na vzestupu. Znepokojivou informaci přinesl nedávný průzkum Evropské agentury pro základní práva.

Ultra-ortodoxní Židé (ilustrační foto) foto: Valentyn OgirenkoReuters

Jeho výsledky teď přiměly k činu i Federaci židovských obcí v České republice – po poslancích žádá schválení definice antisemitismu. Slibuje si od ní snazší posuzování nenávistných projevů vůči Židům na webu. „Přistoupilo k tomu již několik států. Vyplývala by z toho i metodologie pro orgány činné v trestním řízení, pro policii,“ uvedl tajemník federace Tomáš Kraus. Podle něj by lidé měli vědět, že i jejich projevy online jsou postižitelné.

Přípravu usnesení dostal ve sněmovně na starost místopředseda výboru pro zdravotnictví Miloslav Janulík (ANO). „Chystáme se na to v období výročí holokaustu, tedy kolem 27. ledna příštího roku,“ napsal LN.

Poslanci se diskusi nebrání

„Tuto iniciativu vítám, ale beru ji spíše jako deklaratorní odsouzení nepřijatelných projevů antisemitismu,“ vysvětlil svůj postoj šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. Podobný názor má i Marek Benda z ODS, podle kterého není antisemitismus v Česku zásadní problém. Nebrání se však diskusi. „Debata k tomu je legitimní. Že by to ale mohlo něco udělat s trestními předpisy, si nedokážu představit,“ řekl Benda.

Za letošek ještě nemá Federace židovských obcí kompletní statistiku útoků, nicméně předpokládá, že půjde o mírné zvýšení oproti loňsku. Podle Krause jsou ale výsledky evropského průzkumu alarmující, i když Česko do něj zahrnuto nebylo. „Zatím jsme jako česká společnost v komfortním stavu, ale zkušenosti zvenku nám říkají, že se to může zvrtnout během několika let,“ upozornil. Podle Krause souvisí nárůst nenávistných projevů v západní Evropě s migrační krizí.

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...