Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zima na oslavy na Hrad půjde. Nechci rozdělovat, říká rektor Univerzity Karlovy

Česko

  10:15aktualizováno  10:48
PRAHA - Již každoroční otázka, zda rektoři půjdou, či nepůjdou na hradní oslavy 28. října, má letos trochu jinačí odpověď. Předseda rektorské konference Tomáš Zima nechce společnost „rozdělovat“, takže na stoleté výročí vzniku československé republiky dorazí. Během středečního dopoledne o tom v rozeslaném dopise chce informovat i svoje kolegy. Ceremoniálu na Hradě se naopak nezúčastní rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, ani rektor Univerzity Palackého.

Tomáš Zima foto: ČTK

„Dlouze jsem o účasti uvažoval, ale den 28. října považuji za mimořádně závažný symbol. Zvláště při stoletém jubileu. Měla by to být oslava otců zakladatelů, T. G. Masaryka, Štefánika, takže jsem se rozhodl, že na státní recepci půjdu,“ řekl serveru Lidovky.cz rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, jenž předsedá České konferenci rektorů (ČKR).

Někteří rektoři se zřejmě opět nezúčastní ceremoniálu na Hradě. Trapná truc akce, reaguje mluvčí prezidenta

Akademické „půtky“ s prezidentem Zemanem začaly před pár lety, kdy z Hradu nepřišla oficiální pozvánka rektorovi Masarykovy univerzity Mikuláši Bekovi (dnes senátorovi v klubu STAN) a Liboru Grubhofferovi z Jihočeské univerzity, jenž se veřejně zastával tehdejšího docenta Martina C. Putny, jemuž prezident ČR odmítal podepsat profesoru.

Opět bez Masarykovy univerzity

Hradní oslavy se nicméně opět obejou bez rektora a senátora Beka. „Ne, pozvánku jsem nedostal. Dopoledne 28. října půjdu k soše TGM v Brně a odpoledne máme slavnostní akci v kině Scala,“ řekl LN Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity, jejíž odborníci se podíleli i na vzniku nového velkofilmu o zakladateli moderního československého státu.

Z oslav se pak zdvořile omluvil rektor Univerzity Palackého. „Děkuji za pozvání, ale oslavy sto let republiky strávím raději v Olomouci,“ říká rektor Jaroslav Miller. Druhá nejstarší univerzita v zemi, jež váže svůj vznik až k roku 1573, chystá na hlavním olomouckém náměstí sérii oslav k jubilejnímu výročí založení Československa. Omluvu ze slavnostní akce na Hradě už přidala i řada dalších rektorů veřejných vysokých škol.

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč