15. října 2018 17:28, aktualizováno  22:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Vyznamenám tři bojovníky proti ‚ekonomickým zmr*ům‘. I miliardáře Krúpu, kritika Bakaly

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti 28. října vyznamená velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého in memoriam, dále pak také bývalou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou, slovenského podnikatele Pavola Krúpu a někdejší novinářku Janu Lorencovou, které charakterizoval jako bojovníky proti "ekonomickým zmrdům". Prezident to řekl v pondělním rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

„Já se dneska rozdávám, takže vám řeknu ještě jednu trojici. Ta trojice je spojená tím, že všichni bojovali, nebo bojují proti ekonomickým... My jsme spolu dělali tu Pussy Riot? Dělali, že?,“ oslovil prezident Miloš Zeman moderátora Jana Pokorného, který přitakal. „Já mám rád, když mohu provokovat – takže proti ekonomickým zmrdům. Doufám, že to vystřihnete,“ pokračoval Zeman. Moderátor Pokorný prezidenta upozornil, že jde o živé vysílání a nic tím pádem vystřihnout nelze. Zároveň se omluvil posluchačům za vulgarity v přímém přenosu.

„Nicméně čím mám na mysli ekonomické zmrdy?“ tázal se řečnicky Zeman. Moderátor prezidenta přerušil s prosbou, aby už vulgární slovo nepoužíval. „Ne, za prvé je používá i pan poslanec Pirátů, jak jste si zajisté povšiml, a za druhé v tomto případě já ten termín považuji za naprosto výstižný. Je jím Viktor Kožený, je jím Zdeněk Bakala, je jím skupina solárních baronů a je jím také mimo jiné skupina lidí, která se zapletla do lehkých topných olejů,“ řekl v rozhovoru prezident.

„Vulgarismy do vysílání Českého rozhlasu nepatří, mrzí nás to, že v médiu veřejné služby zazněly,“ řekl ČTK mluvčí rozhlasu Jiří Hošna. Český rozhlas to považuje za uzavřenou záležitost, rozhovory se Zemanem chce nadále připravovat. „Je to prezident České republiky, nejvyšší ústavní činitel a posluchači mají právo znát jeho názor,“ řekl.

Na Zemanova slova večer kriticky zareagovali na Twitteru předsedové opozičních stran. Posdle předsedy ODS Petra Fialy je vulgární vyjadřování prezidenta republiky v přímém rozhlasovém vysílání nevhodné a nepřijatelné.

15.října 2018 v 20:24, příspěvek archivován: 15.října 2018 v 20:28

Vulgární vyjadřování prezidenta republiky v přímém rozhlasovém vysílání je nevhodné a nepřijatelné. Možná nás to už nepřekvapí, ale zvyknout si na to nesmíme.

Za nevhodné a ostudné považuje prezidentovo vyjádření na adresu Zdeňka Bakaly také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

15.října 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 15.října 2018 v 22:00

Ekonomické aktivity Zdeňka Bakaly v České republice, zejména ve vztahu k OKD, je třeba kritizovat. Nazývat ho ale ekonomickým zm*dem je z úst prezidenta republiky naprosto nevhodné a ostudné.

V roce 2014 vyřkl Zeman vulgární slova v přímém přenosu Českého rozhlasu v souvislosti s názvem ruské skupiny Pussy Riot. Český rozhlas se poté rozhodl Hovory z Lán předtáčet, na což Zeman tehdy odmítl přistoupit.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková podle prezidenta bojuje právě proti aktivitám tzv. solárních baronů. Slovenský miliardář a finančník Pavol Krúpa je častým kritikem miliardáře Zdeňka Bakaly kvůli privatizaci OKD. Bývalá poslankyně hnutí ANO Jana Lorencová proslula investigativním novinářským pátráním v kauze lehkých topných olejů (LTO).

Řád bílého lva se letos Zeman chystá udělit někdejšímu československému premiérovi Antonínu Švehlovi. Už dříve prezident prozradil, že státní vyznamenání udělí při 100. výročí vzniku Československa také zpěváku Michalu Davidovi či učitelce mateřské školy z Jívové na Olomoucku Darině Nešporové za záchranu života předškoláků při loňské dopravní nehodě na Olomoucku.

Některým z řádů či medailí vyznamená Zeman také trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání od něj dostane i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především na slavnostním večeru 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Zeman by chtěl v čele Senátu Kuberu

Prezident se zároveň v rozhovoru pro Český rozhlas vyjádřil k výledkům komunálních a senátních voleb. Zeman s ohledem na úspěch menších stran v senátních volbách řekl, že „trpaslíci“ jsou nejhorší a nyní rozhodnou, kdo bude vést Senát. „Mně do toho nic není, ale na druhé straně jako občan bych uvítal, kdyby v čele Senátu byla výrazná a respektovaná osobnost,“ uvedl Zeman. Jako příklad jmenoval Kuberu, se kterým se sice kvůli jeho stranické příslušnosti v řadě věcí neshodne, ale považuje ho za osobnost.

Prezident však dodal, že si je jist, že Kubera Senát nepovede. „Za těch 30 let v politice jsem se to naučil. Vůči každé osobnosti je tolik závistivých trpaslíků, že se nakonec neprosadí,“ konstatoval Zeman. Prosadí se tak podle něj zřejmě například „exstarosta Krásné Lípy“. „Já ho vůbec neznám, ale tvrdím, že má větší šance než Kubera, protože ho nikdo nezná,“ uvedl Zeman.

Zbyňka Linharta, který je od roku 2014 senátorem za obvod Děčín a dříve vedl Krásnou Lípu, jmenoval jako možného kandidáta předseda senátorského klubu Starostů a nezávislých Jan Horník.

Zeman je nadále pro to, aby byl Senát zrušen. Nemá podle něj smysl i proto, že u běžných zákonů ho Sněmovna snadno přehlasuje a o rozpočtu či důvěře vládě, což jsou nejdůležitější záležitosti, vůbec nerozhoduje. „Je velmi jednoduchá cesta, jak Senát zrušit, nic nebrání Poslanecké sněmovně, aby výdaje na Senát podstatným způsobem redukovala,“ uvedl. Sám takovou iniciativu vyvíjet nehodlá, pro vládu ale podle něj není nic jednoduššího než podobná „kontrola korunou“.

Varování ČSSD před rozštěpením

ČSSD Zeman varoval před rozštěpením. Sociální demokracie by se měla sjednotit za předsedou Janem Hamáčkem a místopředsedou Jiřím Zimolou. K výsledku strany v komunálních a senátních volbách uvedl, že nebylo možné očekávat posílení ČSSD tak krátce po jejím vstupu do vlády s hnutím ANO. Menšinový koaliční kabinet vznikl na konci června.

„Varuji sociální demokracii, aby se rozštěpila. Doporučuji jí, aby si uchovala tandem Hamáček-Zimola. Také jí doporučuji, aby se na (březnovém) sjezdu vytvořilo vedení, které bude s tímto tandemem spolupracovat, a ne mu házet klacky pod nohy,“ řekl Zeman.

Kritika Chovance

Kritizoval také bývalého statutárního místopředsedu ČSSD Milana Chovance za jeho dopis spolustraníkům, ve kterém doporučoval ČSSD odejít z vlády a případně tolerovat nově vzniklé vládní uskupení. „Je nesportovní, když tady proběhlo referendum, které rozhodlo o účasti ve vládě, vyzývat k narušení výsledků tohoto referenda,“ poukázal Zeman na vnitrostranické referendum, v němž se členové ČSSD v květnu vyslovili pro vstup do vlády s ANO. Připomněl také, že Chovanec neuspěl na jarním sjezdu při kandidatuře na předsedu ČSSD.

Zeman uvedl, že sociální demokracie nemohla očekávat rychlý vzestup voličských preferencí jen tři měsíce od vstupu do vlády. Podotkl také, že v komunálních i senátních volbách, v nichž ČSSD zaznamenala výrazné ztráty, se ukázalo, že rozhodují osobnosti. „Když strany úspěšné osobnosti nemají, nemohou se divit, že čelí porážce,“ řekl.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz