Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Situace je křehká, řekl Blatný. Podle něj nelze vyloučit, že by se opatření mohla zase zpřísnit

Česko

  15:17aktualizováno  16:55
Praha - Počet nových případů covidu klesá pomaleji než minulé týdny. V některých regionech se podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška pokles téměř zastavil. Rizikové jsou Královéhradecký, Ústecký, Liberecký, Olomoucký a Zlínský kraj a Vysočina. Ministr zdravotnictví Jan Blatný označil situaci za křehkou. V pondělí podle něj vláda projedná ukončení pracovní povinnosti mediků od následujícího týdne.

Česko je od čtvrtka ve třetím stupni přísnosti opatření v protiepidemickém systému (PES), nově se otevřely s omezením kapacity například všechny obchody a restaurace. Podle Blatného nelze vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit. 

„PES není jediným zdrojem informace, ale základním. Pokud by po tři dny bylo rizikové skóre ve vyšším stupni, mohl by se zase zpřísnit. Vyloučit to nemůžeme,“ uvedl ministr.

Vývoj epidemie v ČR se hodnotí podle počtu nových případů, nákazy seniorů, reprodukčního čísla a podílu počtu pozitivních ze všech provedených testů. Z provedených testů je nyní pozitivní zhruba každý pátý. Podle Duška je to stále vysoké číslo, které ukazuje relativně velkou virovou zátěž v populaci. 

„Pozitivita záchytů bude muset brzy započítávat antigenní testy, na tom se pracuje. Jinak by to bylo 14 procent,“ řekl ministr. Odborníci za bezpečný považují podíl zhruba pět až deset procent, který signalizuje, že funguje trasování kontaktů nakažených.

České skiareály otevřou 18. prosince. Lyžaři i vlekaři si mají do Vánoc zvyknout na pravidla

Reprodukční číslo je podle Duška 0,93. Číslo R uvádí průměrný počet dalších nakažených, které nakazí jeden pozitivně testovaný. Podíl nakažených seniorů klesá podobně jako nákaza v celé populaci. Zatímco celkově nových případů v listopadu proti říjnu ubylo asi o 76.000, nakažených nad 65 let bylo jen asi o 200 méně. Starší 65 let byl tak v listopadu zhruba každý pátý nakažený.

Každý den do nemocnic směřuje zhruba 300 nových pacientů s covidem-19. Aktuálně jich je zhruba 4500, intenzivní péči potřebuje kolem 580 osob. Aktuálně nakažených je podle Duška zhruba 5000 zdravotníků, maximum bylo 13.000 najednou. Mezi nimi je nemocných 860 lékařů a 2350 zdravotních sester. 

„V nejbližších dnech bude ukončena výpomoc mediků, v krajích s velkým nedostatkem personálu bude prodloužena výpomoc armády,“ uvedl v tiskové zprávě náměstek ministra Vladimír Černý, který je vedoucím skupiny ministerstva, která má kapacity nemocnic na starosti. Podle Blatného se tím bude zabývat vláda. „Navrhujeme, aby to bylo ukončeno k příštímu pondělí,“ uvedl.

Autoři: ,