Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vzniklo nové česko-izraelské inovační centrum. Cílit bude i na průlom u Parkinsona

Pozvánka na slavnostní zahájení CCIIP. foto: MVŠO

OLOMOUC - V Olomouci vzniklo Centrum česko-izraelských inovací a partnerství. Zaměřovat se bude na rozvoj nových technologií ve zdravotnictví. Otevírá například dveře k převratnému pochopení Parkinsonovy choroby. Partnerem zahájení jsou Lidové noviny.
  9:00

Od letošního roku začne fungovat nové Centrum česko-izraelských inovací a partnerství, a to v rámci soukromé Moravské vysoké školy v Olomouci. Projekt navazuje na Česko-izraelské inovační dny z let 2019 a 2020, za nimiž stála Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Celé zahájení, jehož partnerem jsou i Lidové noviny, z olomouckého studia bylo možné sledovat ZDE.

Izrael je jako jedna velká laboratoř, očkování pojal vojensky. Do léta to bude za námi, věří velvyslanec Meron

Není náhodou, že nové centrum vzniká zrovna v době covidové pandemie. Hlavním zaměřením je totiž medicínská diagnostika a telemedicína, tedy oblasti, v nichž má Izrael i před Českou republikou letitý náskok.

„Pro mnohé země, včetně České republiky, je izraelský inovační systém vzorem,“ řekla náměstkyně z ministerstva průmyslu a obchodu Martina Tauberová.

Nové centrum může být klíčové pro průlomový projekt spojený s Parkinsonovou chorobu. O tom během zahájení činnosti centra hovořil izraelský profesor Gabriel Chodick z Maccabi Centra výzkumu a vývoje. Podle něj bude možné ve spolupráci s českou protistranou přijít s preventivním programem na léčbu Parkinsona. Pokud se to povede, jednalo by se o světový unikát.

Slavnostního zahájení se formou video příspěvku zúčastnil izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický či český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...