Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zkontrolováno: desítky předních úředníků neodevzdaly přiznání

Papírování nad hlavu. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírování nad hlavu. (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Měl to být nástroj, který nasvítí příjmy, dluhy a majetky vysoce postavených úředníků. Po čtyřech letech je vidět jediné: kontrolní reflektor selhává.

Server Lidovky.cz prověřil všechny centrální databáze majetkových přiznání, které musí od roku 2008 odevzdávat klíčoví státní zaměstnanci. A takřka v každém z nich chyběla čestná přiznání, která musí úředníci odevzdat každý rok do konce června. Nejde přitom o dokumenty, které měli předložit k veřejné kontrole letos. Řada případů se týká let minulých.

ČTĚTE TAKÉ:

Jan Gregor, současný náměstek ministra financí, podle elektronického registru ministerstva financí odevzdal své majetkové přiznání za rok 2008 a 2010. "Čestné prohlášení dosud nevloženo," stojí však v políčku pro rok 2009 i 2011. Důvod?
"Přiznání za loňský rok jsem odevzdal, zatím zřejmě čeká na zařazení do systému. U prohlášení za rok 2009 jsem doma našel kopii," kroutí hlavou a dodává: "Nechám prověřit, proč není v systému."

Finance: díry a čtvrtletní zpoždění

Jenže na ministerstvu financí není jediný. U části úředníků je možné listovat aktuálními doklady, u části pořád chybí. "Přiznání za rok 2011 v systému zatím nejsou, v současnosti jsou zpracovávána. Předpokládáme, že budou vložena do konce září," reaguje mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Sledujte seriál o majetcích úředníků na serveru Lidovky.cz:

  • Která ministerstva mají v registru nepořádek?
  • Úředníci vystavěli dokonalé bludiště, které má daňové poplatníky odradit od kontroly jejich majetků.
  • Kdo z politiků a státních zaměstnanců zatajil své dluhy?

Avšak příklad náměstka Gregora ukazuje, že nejde jen o čtvrtletní zpoždění. Namátkou: Klára Król Hájková zastávala pozici náměstkyně ministra tři roky. V registru není k nalezení ani jedno její majetkové přiznání. Současný šéf odboru státního rozpočtu Karel Tyll odevzdal čestné prohlášení - podle elektronického registrů - za rok 2008 a 2010. Mezidobí chybí.

Jiří Franta byl v roce 2009 ředitelem odboru správy státního dluhu a měl tehdy jeden z nejvyšších platů ve státní správě 1,85 milionu korun (rekordní odměnu 850 tisíc korun mu dal někdejší ministr Eduard Janota). Přesto je v ministerském registru k nahlédnutí jen přiznání za rok 2008. Proč?

Školství: po čtyřech letech metodický pokyn

Ministerské aparáty argumentují zmiňovaným zákonem o střetu zájmů, podle něhož prý vysoká funkce ve státní zprávě ještě nenutí úředníky přiznání předkládat. "Náměstci ministra obecně nemají povinnost podávat majetková přiznání," uvádí například mluvčí ministerstva školství Marek Zeman. I v jejich registrů totiž Lidovky.cz našly díry. K nalezení není přiznání exnáměstků Ivana Wilhelma, Jindřicha Kitzbergera, Jakuba Dürra nebo současného náměstka Jana Kocourka, jenž má na starosti mimo jiné sportovní dotace.

Co jim hrozí?

Za porušení zákona o střetu zájmů hrozí pokuta do výše 50 000 korun. Přestupky projednává v přenesené působnosti obecní úřad obce, v jejímž územním obvodu má veřejný funkcionář trvalý pobyt. Příjem z pokut je pak příjmem rozpočtu dané obce.

Úřad, nově vedený ministrem Petrem Fialou, nicméně slibuje - po čtyřech letech - nápravu. "Touto otázkou se zabýváme a připravujeme interní metodický pokyn," tvrdí tiskové oddělení ministerstva.

Zákon totiž vedle vysoké funkce zmiňuje i další parametry: majetkové přiznání je povinen podávat ten úředník, který nakládá s finančními prostředky vyššími než 250 000 korun, podílí se na veřejných zakázkách nebo rozhoduje ve správním řízení.

Oslovení experti na transparentní státní správu mají jasno. I bez metodického pokynu. "Přijde mi, že náměstek ministra je tak vysoká funkce, že není důvod, aby to nesplňoval. Takže ta argumentace na mě působí jako výmluva," poznamenává právník Transparency International Vladan Brož.

Zahraničí: mluvčí místo náměstka

Soupis chyb je ovšem delší. A už na první pohled je zřejmé, že nevyplývají z rozdílného právního názoru. Konkrétně: ministerstvo zahraničních věcí a jeho náměstek Tomáš Dub. K jeho jménu jsou sice v registru přiřazeny dva dokumenty, oba jsou však problematické. První po rozkliknutí hlásí chybu a druhý neodkazuje na přiznání Duba, nýbrž na přiznání mluvčího ministerstva Víta Koláře.

Velké nedostatky jsou také v přiznáních osob na pozicích ředitel Diplomatického servisu, ředitel Českých center či ředitel České rozvojové agentury. Zatímco za roky 2008 a 2009 v systému jejich čestná prohlášení jsou, za poslední dva roky chybí.

Sborově: My jen evidujeme

Ať už jsou nesrovnalosti v ministerských registrech jakékoliv, obrana úřadů je unifikovaná. "Podle zákona jsme evidenční, nikoliv kontrolní či sankční orgán," říká například mluvčí financí Jakob.

Jinými slovy: pokud úředníci přiznání neodevzdali, případně v nich lhali, nemohou je ministerstva postihnout. Přestupek musí řešit radnice města, v němž nepořádný či ulhaný státní zaměstnanec bydlí.

V novinových archivech je možné najít pouze jediný případ, kdy byl někdo konkretní postižen za neúplné prohlášení. A to ještě šlo o politika. Někdejší vicepremiér Jiří Čunek dostal pokutu dvacet tisíc korun za to, že ve svém přiznání neuvedl údaje o své hypotéce.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!