Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlaté maliny pro Sex ve městě

Česko

V předvečer Oscarů byly v Hollywoodu tradičně udíleny filmové anticeny - Zlaté maliny. Nejhorším loňským snímkem se suverénně stal Poslední vládce větru s deseti soškami. „Uspělo“ také pokračování filmu Sex ve městě.

LOS ANGELES Poslední vládce větru byl vyhlášen nejhorším filmem, Zlatou malinu má i za nejhorší režii M. Nighta Shyamalana a nejhorší scénář. „Zvítězil“ i v nově vyhlášené kategorii „Nejhorší očirvoucí zneužití 3D technologie“ a v šesti dalších. Pozlacenou plastovou malinu o velikosti golfového míčku získal i představitel jedné z vedlejších rolí Jackson Rathbone.

Další tři maliny byly v noci na neděli uděleny filmu Sex ve městě 2. Naopak pokračování upírské romance Twilight sága: Zatmění žádnou anticenu nezískalo, přestože bylo nominováno celkem devětkrát. Sex ve městě 2 „vyhrál“ v kategorii nejhoršího filmového pokračování. Druhý film navazující na úspěšný televizní seriál si připsal Zlatou malinu také za nejhorší obsazení. Představitelky čtyř hrdinek se navíc podělily o cenu pro nejhorší herečku v hlavní roli.

Nejhorším hercem Hollywoodu v hlavní roli byl vyhlášen Ashton Kutcher. Antiocenění dostal za výkony ve filmech Vrahouni a Na svatého Valentýna. V kategorii nejhorší herečky ve vedlejší roli „zabodovala“ Jessica Albaová. Nominaci na Zlatou malinu si přitom vysloužila hned čtyřmi snímky - Vrah ve mně, Fotři jsou lotři, Machete a rovněž Na svatého Valentýna.

Zlaté maliny byly letos uděleny už po jednatřicáté. Nápad na filmové anticeny, které by byly protiváhou Oscarů, pochází od publicisty a filmového nadšence Johna Wilsona. Výsledky pravých cen americké filmové akademie - Oscarů, udílených letos již po třiaosmdesáté -bohužel nebyly v době uzávěrky dnešního vydání LN známy. V sále losangeleského Kodak Theatre se zlaté sošky za nejlepší filmové počiny roku 2010 předávaly v noci na dnešek. Letošní ročník lákal především na souboj historického snímku režiséra Toma Hoopera Králova řeč a filmu o zakladateli sociální sítě Facebook Marku Zuckerbergovi, nazvaného The Social Network.

Britsko-australské drama Králova řeč se před vyhlášením mohlo pochlubit nejvíce nominacemi -celkem dvanácti, přičemž jeho „facebookový“ konkurent jich získal osm. Vzhledem k počtu nominací však v úspěch doufali i proslulí bratři Ethan a Joel Coenové, tvůrci westernu Opravdová kuráž, anebo režisér akčního sci-fisnímku Počátek Christopher Nolan. V souvislosti s cenami za nejlepší herecké výkony se v odborných kruzích i médiích často skloňovalo jméno představitele koktavého monarchy z Královy řeči Colina Firtha, Natalie Portmanové ze snímku Černá labuť či Annette Beningové z filmu Děcka jsou v pohodě. Koho nakonec Akademie ocenila, se čtenáři mohou dozvědět z webového zpravodajství www.lidovky.cz či v zítřejším vydání LN.

Moderátory slavnostního filmového večera byli mladí herci James Franco a Anne Hathawayová. V Česku bylo možné sledovat přímý přenos prostřednictvím televizní stanice HBO.

Autor: