Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Důchodové reformy by neměly být ideologickou hračkou

Velikost důchodů je daná koláčem, kterým je ekonomika jako celek. A důchodový systém je jen mechanismus určující, jak se z koláče ukrajuje.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
CP

Ceska Pozice

10. 3. 2014 8:06
Bohuzel,
problemem neni duchodovy system jako takovy.Kdyz umoznite lidem rozkradat duchodovy system a statni rozpocty na jedne strane, tak na druhe strane vam nezbyva nez zvysovat odvody do systemu a a prodluzovat odchody do duchodu.To samozrejme vede k tomu, ze enormne zdrazite cenu prace (takze vam utika ze zeme), zvysujete nezamestnanost a snizujete porodnost.Spolecne faktory: domnenka, ze nepotrebuji deti abych byl zajisteny na stari=stat se postara, snizujici se disponibilni prijem a zvysujici se naklady na vychovu dalsi generace=omezeni porodnosti, zvysujici se cena prace=odchod prace do zahranici a usili najit zpusoby jak nesmyslne vysoke odvody snizovat/eliminovat=snizujici se odvody. Tyto spolecne faktory zvysuji tlak na cerpani vsemoznych davek ze statniho rozpoctu plus snizuji se porodnost.K tomu pridejte prodluzovani veku doziti s minulymi ocekavanimi, ze preci po asi 20ti letech pripravy a 40ti letech prace mam pravo na cca 17 let placeneho duchodu, tj cca 50% zivota je neproduktivniho! (v minulosti podobne pomery mezi produktivnim a neproduktivnimi useky zivota neexistovaly). Vysledkem je pomerne zajimava past:- prubezny system je neufinancovatelny, ale mohl by fungovat jeste chvili pokud by lide prestali krast- fondovy system v ekonomice, ze ktere vyzenete vlastni firmy bud zkorumpovanou privatizaci nebo rostouci cenou prace, ktery je nefunkcni-nemate do ceho investovat aby bylo zajisteno realne zhodnoceni (navic vetsinou uspor sezere inflace a nenazranost spravcu fondu, kteri pouze maximalizuji pres poplatky svuj vynos)Paradoxne jedinou schudnou cestou se zdaji byt snizovani ceny prace=zvyseni zamestnatelnosti, snizovani danoveho zatizeni obyvatel pri duslednosti vyberu dani a postihu zejmena hospodarske kriminality, silne velke narodni podniky uspivajici ve mezinarodni soutezi orientovane zejmena na export (ne zkorumpovana privatizace zisku a znarodneni ztrat) umoznujici rozvoj lokalnich malych, strednich a vetsich lokalnich firem (zabraneni odlivu kapitalu), sobestacnost ve vyrobe potravin, vyrazne snizovani rozkradani ve state, zvysovani zodpovednosti za mezigeneracni solidaritu (tj nizsi odvody na duchody podle poctu deti), vetsi individualni odpovednost za vlastni uspory na stari.Ale reknete panove a damy, kdo vlastne neco takoveho chce?
0 0
možnosti
Foto

I17v81o 64P83a24t98t81a

9. 3. 2014 9:15
Kiebitz má pravdu
Autor článku sice správně kritizuje bankovní produkt nazvaný "penzijní fondy", podobně jako pan prof. Vostatek, bohužel nikdo z nich ani netuší, jak je financován I. důchodový pilíř a co z toho plyne. Důvodem je, že ekonomové nemají dítě ve svém portfóliu. Více na adrese: http://sociologie.netstranky.cz/ekonomie-a-socialni-reformy.html
0 0
možnosti
M

Mil154

5. 3. 2014 11:18
Bohužel autor a pan Atas9 má
Bohužel autor a pan Atas9 má o celé věci znalosti, asi jako jsou informace z příbalového letáku. Stačí si vzít k ruce zákon, který umožňuje % snížení důchodů a kalkulačku. Je vidět spoléhání na to, že se o nás stát postará- o výši důchodů ale oba výše jmenovaní nemluví, pokud jim stačí být v důchodovém věku na hranici chudoby -nic proti tomu, ale nevím , proč ovlivňovat ostatní.Když já mám h..... , ať ho mají i jiní -že.
0 0
možnosti
KV
Já o koze, Vy o voze,
tak nějak zní staré české pořekadlo. Nikde jsem nepsal o nějakém spoléhání se na stát, je každého věc zda si bude zajišťovat budoucí kvalitu důchodového věku spořením, investicemi do fondů, nákupem bydlení nebo správnou výchovou svých dětí tak, aby se v důchodu měl o co nebo o koho opřít. Průběžný systém je o něčem jiném, poviností každého výdělečně činného občana je odvádět zákonem danou část své mzdy na výplatu důchodů žijícím důchodcům. S tou jistotou, že až sám spadne do důchodového věku, budou na jeho důchod platit mladší generace. To není žádné starání se od státu, ale předplacený důchod. Žádný milodar. Valorizační systém je založen na ceně peněz v určitém čase, když jsem v mládí odváděl na důchody generaci svých rodičů, dalo se za 1 Kčs pořídit mnohokrát víc než za dnešní 1 Kč. Ještě jednu připomínku, nikdo nikoho neovlivňuje, každý má svůj rozum a určitě nepotřebuje moji radu. Váš zájem a morální nálepka vyjádřená v poslední větě Vašeho příspěvku musím upokojit, moje důchodové h.... bych přál každému důchodci, možná, že i Vám by stačilo ke kvalitnímu žití.
0 0
možnosti
KV
Velmi fundovaný článek,
jeden z mála srozumitelně vysvětlující problematiku špatného nastavení Kalouskovo důchodové reformy. Díky ze něj.Když se podíváme na složení tzv. Bezděkovy komise, naskýtá se otázka, zda celá zpackaná část důchodové reformy (II. pilíř)nebyla úmyslně ušita na profit fnančních kruhů. Obrovské prostředky protékající průběžným systémem mimo dosah hrabivých bankovních kruhů jim nedaly spát a spolu s Kalouskem se je snažily uzurpovat a ovládnout. Je paradoxem, že to musela být levice co se chopila příležitosti vysvětlit srozumitelně občanům na ně připravovaný grandiózní tunel. Kdo si teď vzpomene na halasné odůvodňování prudkého zvýšení nižší sazby DPH odůvodněné potřebou sanovat výpadek z průběžného systému při zavedení II. pilíře, kam zmizel výnos ze zvýšené daně když se II. pilíř nepovedl? Nagyová něco spotřeboval při tom jak dřela jako kůň, ale co ten nezanedbatelný zbytek? Kam ho asi Kalousek s Nečasem zašantročili?
0 0
možnosti
K

Kiebitz

4. 3. 2014 23:51
Výhoda demografie je nejen zbytnost důchodu,
pokud dítka vychována k pracovitosti, ale i možnost nárokovat si větším počtem soukmenovců zemi. Třetí zisk je neméně významný, kdo dítka vychoval špatně, pyká spravedlivě bídou na sociální dotaci jako varování ostatním. Mluvit u nás o důchodech je věru chucpe, zejm. u těch pod průměrných. Dá se z 8i tisíc bydlet, topit, cestovat, léčit se, stravovat dietně? Jen další lež na ohlupování populace. Jako sociálka ale dostatečné, kdo si vytypuje , kdy jde pečivo do slevy, kdo nelení projít supermarket odzadu nejlépe třikrát denně, přežije. To přirozená konstelace otec-syn-vnuk lépe zaručí vyrovnání sil a péče.I bez úředníků, politiků, tunelářů, korupčníků. Komu děti překáží, ať investuje jinak, ale do bankovek je to poslední.To - dámy prominou a počestné uši na moment uzavrou - jako dávat holce za podvazek.
0 0
možnosti