Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Energetický expert: Samotný přechod na obnovitelné zdroje nestačí

Podstatná je celoevropská dimenze energetiky, míní šéf energetické sekce Strany zelených a projektant společnosti ČEZ Milan Šimoník.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Jaroslav Klenot

18. 2. 2014 18:44
Je třeba spočítat celkovou energetickou bilanci
Je třeba spočítat celkovou energetickou bilanci na jednotku "obnovitelné" energie. Slyšel jsem, že na vyrobení JEDNÉ jednotky obnovitelné energie se spotřebuje JEDNA CELÁ, DVĚ DESETINY jednotky klasické energie, bez energie potřebné k výrobě a likvidaci zařízení. Tomu odpovídá zvýšení výroby v německých uhelných elektrárnách po zavedení "zelených" výrob. U výroby ze štěpky přistupuje ochuzování lesa o humus a přirozené prostředky pro zádrž vody.Děkuji.Jaroslav Klenot
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

18. 2. 2014 21:01
jojo, jeden toho slyšel!!
jojo, jeden toho slyšel!!
0 0
možnosti
JK

Jaroslav Klenot

18. 2. 2014 18:41
Slyšely jste, dámy
Temelín a Dukovany zbouraly Tsunami.
0 0
možnosti
I

Igorjansen

18. 2. 2014 19:57
A slyseli jste nekdy o Bohunicke A1-cce???
treba tady
0 0
možnosti
CP

Ceska Pozice

18. 2. 2014 17:14
Proc se neda na tak zajimave tema napsat kvalitni clanek?
Misto nej je tady hromada zbytecnych slov.OZE v Cesku/Nemecku/Evrope? Jaka je bilance vyuzitelneho prikonu solarni energie za rok? Vitr to same. V zasade vsechny obnovitelne zdroje v Cesku i Nemecku produkuji jenom zlomek toho, co se spotrebuje.Nemluve o nespolehlivosti a nestabilite produkce energie z OZE. Do dnesniho dne neni uspokojivym zpusobem vyreseno ukladani energie.Prenos energie ze Spanelska? Vi nekdo jaka je ztratovost na tak dlouhych vedenich? A co se stane kdyz ve Spanelsku bude prset, bude zatazeno? Jak chcete dimenzovat sit a jeji zdroje kdyz se spolehnete na zdroj ktery nedokazete predvidat ani na 3 dny dopredu - zavisi totiz na pocasi.Nahrada fosilnich paliv OZE v doprave? A cim kdyz neni zatim jiny material za rozumnou cenu, ktery by mel energetickou hustotu jako ropa?Proc vsichni ti experti neuvedou jednoduche tabulky:(S)potreba energie v prumyslu a domacnostech vcetne sezonnosti a casovy prubeh behem dne po zemich. Pak by bylo videt kdy se spotrebovava energie. resp kdy je nejvetsi poptavka. Zaroven at uvedou ve stejne logice produkci stavajici a teoretickou moznou z OZE. Vyjde z toho, ze na zalohovani OZE se musi stavet klasicke elektrarny aby to vubec mohlo fungovat.Totez bych rad videl pro dopravu. Pak se podivame jak OZE dokaze nahradit spotrebu energie v doprave.A pak se podivejme na naklady jednotlivych forem energii - FVE, uhli, ropa, plyn, vitr, jadro. Vcetne distribuce, uplatku a nesmyslnych dotaci (mimochodem i do fosilnich paliv) a uvidime co je nejekonomictejsi pro danou spotrebu.Ale to by experti nesmeli psat a mluvit jako Bozena Nemcova a media by musela mit zajem na informacich a ne na snusce prazdnych frazi.
0 0
možnosti
PG

Pavel Gadas

18. 2. 2014 15:48
Omezení importu surovin aj.
Argument o vlivu Energiewende na omezení importu energetických surovin do Německa je poněkud lichý. Spotřeba zemního plynu je víceméně stabilní a u ropných produktů klesá spotřeba především díky tomu, že dříve rozšířené topení lehkými topnými oleji je drahé i pro Němce. Nevím, kde je vliv EW. O tom, zda lze považovat náhradu LTO peletkami za ekologický krok, je možno diskutovat.Na otázku, ve které je zmínka o budování nových uhelných bloků, je odpověď zcela irelevantní, v době, kdy se o vybudování těchto zdrojů rozhodovalo, nikdo netušil o propadu trhu EU-ETS a málokdo prozíral pokles cen uhlí. Výstavba těchto zdrojů naopak jendoznačně souvisí s uzavíráním jaderných bloků vlivem politického rozhodnutí.Tvrzení o tom, že lze provozovat fotovoltaický ostrovní systém bez dotací je pozoruhodné, bez dotací to šlo totiž vždy. Otázka je, zda je to pro průměrnou domácnost ekonomicky zajímavé či vůbec únosné. Nemyslím si to, především, pokud by jako velká část dlouhodobé spotřeby byl takový systém financován na úvěr.Představa, že bez "překážení státu" by tady existoval net-meetering mi připadá dost zajímavá, jak by asi takový volně-tržní net-meetering vypadal a kdo by hradil náklady stabilizace sítí? Resp. on by je asi nikdo hradit nemusel, protože zájemců by bylo jako šafránu.
0 0
možnosti
A

Avanti

18. 2. 2014 11:06
Odstavit FVE (nevykupovat, ať si to prodají třeba přímo Němcům).
Raději dostavět Temelín a několik dalšších JE, a dát českému průmyslu konkureční výhodu v levné elektrické elektřině. JE je zatím tím nejvíce ekologickým a ekonomicky výhodným zdrojem, který má lidstvo k dispozici.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

18. 2. 2014 18:35
Tak šup šup a uklízet trosky
Tak šup šup a uklízet trosky ve Fukušimě!!!
0 0
možnosti
JK

Jaroslav Klenot

18. 2. 2014 3:59
Je třeba rozumně šetřit
Je třeba rozumně šetřit. Pomocí levných opatření jsem snížil spotřebu elektrické energie v domácnosti na 50% a tepla na 75%. Myslím, že tohle je cesta. Pokud "obnovitelné" zdraoje, tak hlavně jako místní. Hlavně bez dotací. Pro všechny. Tím by se snížily nároky na přenosové soustavy. Hodně zdraví Jaroslav Klenot
0 0
možnosti
RH

Rudolf Hurník

19. 2. 2014 12:04
Je třeba rozumně šetřit
Vážený Jaroslave.Plně souhlasím.Jak bych se s Vámi mohl spojit??Rudolf
0 0
možnosti
K

Kiebitz

17. 2. 2014 23:40
Temelín potřebují rusové,
co jiného by sem mohli si zasadit? Globální řešení jsou 19. století, efektivní je lokální adaptabilita. Česku by možná stačily jen poplatky za přenos. Ale jako u dálnic, to je poslední, co se daří. ČEZ funguje jako trafika politikům, možná i lépe, než jako člen nějakého kartelu. Země potřebuje vymahatelnost práva, potom pronajímatel z nájmu udělá solární střechu. Když ale mu neplatí ani vodu, nezajistí ani údržbu. Když mu zničí navíc kotel, zbývá mu žebrota.
0 0
možnosti