Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Epidemiolog Prymula odpovídal čtenářům serveru Lidovky.cz

Roman Prymula

UKONČENO

Epidemie koronaviru v Číně znepokojuje celý svět, nákaza se objevila už v dalších dvou desítkách zemích. Světová zdravotnická organizace dokonce kvůli koronaviru vyhlásila globální stav nouze. V Česku zatím případ nákazy potvrzen nebyl. Co vše nás může v takovém případě čekat a jak se Česko na takovou eventualitu připravuje? Na vaše otázky odpovídal epidemiolog a náměstek na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula.

položených otázek: 43 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (31.1.2020 9:17) Josef
Za jakých podmínek lze jednorázový respirátor používat opakovaně?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:43)
Opakované použití roušek a respirátorů je rizikové z hlediska účinnosti, ale i možnosti nákazy z povrchu respirátoru.
OTÁZKA (31.1.2020 9:30) Bohodlak
Pane profesore, můj dotaz směřuje na mezidruhový přenos patologických virů a baktérií, kdy se nemoc, kterou dosud trpěl jen jiný živoćišnúy druh, náhle stane ohrožující pro lidi. Jsou známy i jiné okolnosti proč a kdy k tomu dochází, než ty statistického rázu, t.j. než koncentrace lidí a zvířat + śpatná hygiena? Dá se např. imunologicky odhadnout které viry a bakterie do budoucna hrozí zmutovat do lidských nemocí a u kterých je to spíš vyloučeno?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:48)
V poslední době se zdá, že se nejvíce musíme obávat chřipkových virů a právě koronavirů, i když z historie můžeme spekulovat i o hemoragických horečkách (Lassa, ebola). Čím častěji dochází k pasážování viru, tím je vyšší riziko, že vznikne mutace, která bude životaschopná a která bude mít charakteristiky, které budou moci snáze vyvolat onemocnění, nebo se intenzivně šířit. Největším rizikem v minulosti byla možnost zkřížení viru ptačí chřipky H5N1 a chřipky klasické, kdy byla obava z vytvoření patogenu, který by měl vysokou smrtnost chřipky ptačí a šířil by se lehce mezilidsky jako klasická chřipka sezonní.
OTÁZKA (31.1.2020 9:49) Dalibor
Od včerejška je na lidovky.cz článek s názvem "Všichni řeší koronavirus, v Česku ale propuká chřipková epidemie. Dvanáct lidí už nemoci podlehlo". Již je evidováno 57 případů závažného průběhu chřipky, tito lidé jsou na jednotkách intenzivní péče. V článku je Vaše vyjádření, že ve třech krajích ČR byl už překročen práh chřipkové epidemie. Myslím, že by se pozornost a osvěta měla mnohem více soustředit na chřipku, než na koronavirus. Jaký je v tomto směru Váš postoj?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:51)
Máte naprostou pravdu, rizika, se kterými žijeme mnoho desetiletí, naprosto nevnímáme, přestože nás mohou ohrožovat podstatně více, než rizika nová. Tímhle rozhodně nechci říci, že by bylo možné novou pandemii podcenit. V současné době máme minimum informací o tom, jak se bude šířit na jiných kontinentech a proto musíme uvažovat i o celosvětovém ohrožení tak, jak deklarovala WHO.
OTÁZKA (31.1.2020 10:08) Náhodný kolemjdoucí Jan Novák
Jste spokojen s tím, jak o koronaviru referují česká média? Nepřijde vám to občas až moc hysterické?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:53)
Je pravdou, že současná informační kampaň je mírně zveličená. Dá se očekávat, že s koronaviry tu budeme řadu měsíců a asi není smysluplné, aby se staly jediným problémem současnosti. Na druhé straně by měla být komunikována jasně rizika, aby každý věděl, jak se má chránit, případně postupovat v případě nákazy.
OTÁZKA (31.1.2020 10:12) Břetislav
Jak důležitý faktor je při šíření nemoci hustota obydlení dané oblasti?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:54)
Hustota obydlení má jistě význam velký, vzhledem k respiračnímu charakteru šíření infekce. Záleží však také na konkrétním sociálním prostředí, tedy jak se lidé potkávají a zdali jsou v daném prostředí v oblibě různé hromadné akce.
OTÁZKA (31.1.2020 10:14) Zdenda
Zatím se na letišti v Praze pouze rozdávají letáky. Byl by potvrzený přenos s člověka na člověka v Česku impulsem pro vaše ministerstvo, aby sáhlo k mimořádným opatřením?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:56)
Je připravena kaskáda různých opatření, které budou postupně aplikovány podle vyhodnocení rizika nákazy, jednak importované z okolních zemí, ale i přenos v rámci České republiky. Přenos z člověka na člověka v rámci ČR jistě bude signálem významně vyššího rizika, než které v současné době u nás je.
OTÁZKA (31.1.2020 10:15) Milada
Jsou sestřičky a pomocný personál nemocnic připraveni a vyškolení na případnou epidemii koronaviru?
Roman Prymula: (31.1.2020 12:58)
Managementy nemocnic by měly detailně informovat svůj personál o možných rizicích, přestože v tuto chvíli je dominantní zátěž směřována na specializovaná infekční oddělení. Tato informovanost by měla být i ve vlastním zájmu jednotlivých zdravotníků, neboť riziko získání nákazy ve zdravotnickém zařízení je vyšší než v běžném prostředí. Toto bylo jasně dokumentováni již v pandemii SARS.
OTÁZKA (31.1.2020 10:32) Pepa
Tahle otázka vás jistě potěší: jaké jsou zkušenosti s prevencí a léčbou koronavirové infekce podle TČM? Myslím hlavně bylinnou léčbu a výsledky Číňanů.
Roman Prymula: (31.1.2020 13:00)
Žádné validní informace v tuto chvíli nemáme k dispozici a naopak dnes korejská média varovala před falešnou představou možné ochrany díky kvašeným přírodním produktům.
OTÁZKA (31.1.2020 10:37) Zuzana P.
Je nějaký důvod se vyhýbat společenským akcím, kde je jsou stovky lidí? Například plesy, koncerty atd? Pokud by byl v davu někdo infikovaný virem, je možné že se od něj nakazit?
Roman Prymula: (31.1.2020 13:06)
Důvod je zcela zřejmý. V takovém to prostoru se pohybujeme na výrazně kratší vzdálenost od jiných osob, které mohou být nakaženy a respirační cestou se můžeme nakazit také. Jít na ples s rouškou by vypadalo trochu komicky.
OTÁZKA (31.1.2020 11:08) Robert Hampl
Říkala mi naše sousedka v domě, že se dá koronavirus léčit tvrdým alkoholem. Že prý s tím mají zkušenosti u jiných nemocí, tak přeléčí i tohle. Moc jí nevěřím. Je to podle vás možné?
Roman Prymula: (31.1.2020 13:09)
Staré pranostiky tvrdí, že je možné dezinfikovat naše hrdlo alkoholickým nápojem, já však doporučuji na to příliš nespoléhat. Ve vyšší míře to i v tomto ohledu může být škodlivé, protože dojde k poškození sliznice, na kterou může snáze patogenní mikroorganismus nasednout. A to nemluvím o obecných rizicích alkoholu, kdy Česká republika v jeho konzumaci zaujímá nejpřednější místo na světě.
OTÁZKA (31.1.2020 11:10) Martin (Dobřichovice)
Pane Prymulo, nejste i přes závažnost nákazy vlastně jako epidemiolog tak trochu nadšený? Podobných pohotovostí si za život zřejmě moc neužijete...
Roman Prymula: (31.1.2020 13:14)
Každý profesionál se snaží naplnit své poslání, ovšem tady bych raději byl bez této pandemie, která se rozhodně nedá podceňovat. Je významnou hrozbou celosvětovou a kromě ohrožení na životech způsobí obrovské ztráty i ekonomické. Děkuji za řadu podnětných dotazů, ne na všechny jsem mohl odpovědět a ne na všechny existuje odpověď jednoznačná. Často se opakovala otázka na přežívání mikroorganismů na různých površích. Zde můžeme vycházet z nějaké historické zkušenosti, ze SARS či MERS, v některých případech může virus přežívat i mnoho dnů, avšak u nového koronaviru tyto údaje logicky ještě nejsou k dispozici a můžeme jen spekulovat. Na shledanou.