Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Vydírají nás lékaři, nebo jsou v právu?

Prezident ČLK Milan Kubek

UKONČENO

"Kdo nepodporuje protestující lékaře, podporuje korupci," prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle něj je české zdravotnictví korupcí prorostlé a peníze na vyšší platy lékařů se ztrácejí například v nákupech předražených přístrojů či léků. Kubek i lékařská komora akci 'Děkujeme, odcházíme' plně podporují. Lékaři prý nechtějí odejít, jen věří, že se něco změní. Je krok zdravotníků skutečně oprávněný? Jak by měla postupovat vláda a jak lékaři? Kde hledat potřebné peníze? A jak budou fungovat nemocnice po odchodu lékařů? Na tyto a další otázky jste se ptali Milana Kubka.

položených otázek: 148 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (19.1.2011 11:45) hanq bukowsky
pane doktore, fandím vám osobně i ostatním doktorům ve vaší snaze o změny k lepšímu stavu ve zdravotnictví. přeji vám úspěch. obávám se totiž, že v případě neúspěchu s vámi zametou na dalších x- let a i poté to bude boj o každou drobnost. a stejně bude vláda přistupovat k jakýmkoliv požadavkům kterékoliv jiné části společnosti. vítězství nad vámi by aroganci vlády posílilo. dost lidí stále nechápe podstatu sporu pod vlivem jednostranného přístupu médií. chce to pořád a dokola vysvětlovat. neztraťte energii, rozumní občané tohoto státu vám fandí! Otázka: jste ochotni přistoupit i na slušný kompromis? a co by měl obsahovat?
ODPOVĚĎ (20.1.2011 11:35)
Očekáváme konkrétní nabídku ze strany ministra zdravotnictví a vlády. Zatím žádná nepřišla. Doufám, že dnešní jedná s panem ministrem přinese posun. Ministerstvo musí přestat vymýšlet krizové scénáře, jak zajišťovat od 1.3. "lékařskou péči bez lékařů" a musíme společně hledat cesty, jak splnit oprávněné požadavky lékařů tak, aby byla zachována dostupnost lékařské péče pro občany i po 1.3., aby tedy lékaři neodešli. O kompromisech je zatím předčasné hovořit. Nejenom ministr Heger, ale všechny strany vládní koalice znají mnoho měsíců požadavky lékařů a již od prosince mají též k dispozici konkrétní návrhy ČLK, jak získat potřebné peníze bez nutnosti zvyšovat výdaje ze státního rozpočtu.
OTÁZKA (19.1.2011 18:49) Novotny Vladimir
Nemam otazku na p.Dr.Kubka,pouze konstatuji_byli jste to vy lekari,kteri jste ignorovali a sabotovali jakykoliv pokus o reformu zdravotnictvi a dokonce jste klesli tak,ze jste napomohli jeho politickeho zneuziti ,ve prospech CSSD v krajskych volbach.Sklizite to ,co jste s Dr.Rathem zaseli.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 11:42)
Reforma zdravotnictví je pojem, pod kterým si každý představuje něco jiného. My jsme odmítli Julínkovu reformu, která spočívala v privatizaci veřejného zdravotního pojištění a ve zrušení pravidel pro nakládání s jeho prostředky. Spočívala v obrovském posílení moci privátních zdravotních pojišťoven na úkor lékařů a pacientů. Spočívala v likvidaci většiny soukromých lékařů, kteří by nemohli obstát v cenové konkurenci vůči zdravotnickým řetězcům ekonomicky propojeným se zdravotními pojišťovnami. Máte pravdu, takovou reformu jsme odmítli. Akce "Děkujeme,odcházíme" je však největším proreformínm hnutím v českém zdravotnictví za uplynulých dvacet let. Tedy alespoň v tom případě, pokud pod slovem reforma chápeme zavedení pořádku a nastavení stabilního předvídatelného prostředí, které bude respektovat přirozené sociální a ekonomické zákonitosti a zároveň bude respektovat naše členství v EU. Odpovím otázkou: Kdo jiný, než nespokojení lékaři může podpořit reformní změny? Zdravotní pojišťovny,velkopodnikatelé ve zdravotnictví, farmaceutické firmy, managementy nemocnici? Ti jistě ne, ti všichni jsou se současným neprůhledným stavem našeho zdravotnictví spokojení. Lékaři naopak dnes pro zavedení pořádku riskují i svoji profesní kariéru. Dohnaly nás k tomu politické reprezentace, které celých dvacet let občanům lžou a zajišťují pro své voliče kvalitní a přitom lacinou zdravotní péči na úkor lékařů a ostatních zdravotníků.
OTÁZKA (19.1.2011 20:23) miki
jaký kompromisní mzdový návrh by lékaře uspokojil, aby od protestní akce ustoupili?
ODPOVĚĎ (20.1.2011 11:44)
Zatím nepřišel návrh žádný. Je jasné, že pokud již vláda nechala situaci dojít tak daleko, a mnoho měsíců protest lékařů bagatelizovala a tím způsobila současnou eskalaci jejich nespokojenosti, nic jiného než okamžité zvýšení platů lékaře v nemocnicích neudrží. To o kolik se platy zvýší hned a jak se budou dále navyšovat, to je otázka jednání.
OTÁZKA (19.1.2011 21:58) m.Lukáč
Jaktože až teprve dnes odbory vědí, že v čs. zdravotnictví vládne korupce (nákupy, léky ap.). To do roku 2010 bylo vše křišťálově čisté?
ODPOVĚĎ (20.1.2011 11:47)
Jistě že nebylo. Například v listopadu 2009 jsem měl v Poslanecké sněmovně přednášku na téma "Korupce ve zdravotnictví", v níž jsem korupční chování pojmenoval a upozornil jsem, že tu skutečně závažnou korupci je třeba hledat jinde, než v ordinacích lékařů. Ta totiž prorůstá do nejvyšších pater politiky. Je příznačné, že konferenci spolupořádala Mladá Fronta dnes a právě moje přednáška byla jedinou, ko které nebylo tímto listem referováno. Asi nezapadala do obecného klišé "úplatných lékařů" a "poctivých manažerů a politiků".
OTÁZKA (20.1.2011 0:50) skeptik
Pane doktore, muzete mi prosim vysvetlit, proc se takovato akce (profesionalne organizovana PR firmou byvaleho komunisty a komentatora bolsevicke televize Hrabovskeho) kona prave ted, v dobe krize, vseobecneho setreni a kdyz se vlada konecne vazne snazi o velmi potrebne reformy? Tvrdite, ze hodlate resit stav, ktery uz trva velmi dlouho. Proc jste tedy neprotestovali v dobe konjuktury kdy byla financni situace statu lepsi a i vase pozadavky mnohem pruchodnejsi? Takto totiz nadelate vic skody nez uzitku, protoze to muze spustit lavinu podobnych pozadavku a cele to pusobi spise jako snaha reformy znemoznit. Take bych rad vedel odkud jsou penize na platbu PR firme soudruha Hrabovskeho. Podle mych informaci jde v soucasne dobe o 4 miliony.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 11:54)
Svoji akci vyhlásily lékařské odbory v březnu loňského roku, tedy daleko před volbami, jejichž výsledek v té době nikdo neznal. Máte pravdu, že platy lékařů v nemocnicích jsou žalostné léta. Lékaři jsou existenčně závislí na přesčasové práci. Soustavně je porušován zákoník práce a falšovány veškeré statistiky o pracovní době a platech lékařů. K tomu přistoupil problém rozkladu specializačního vzdělávání lékařů. V letech 2007 a 2008 pak navzdory konjunktuře platy nemocničních lékařů stagnovaly... Těch příčin, proč právě v roce 2010 pohár trpělivosti lékařů přetekl, je hodně. Lékaři trpělivě dvacet let čekali na výsledky nějaké bájné reformy, na jejímž základě by se měli mít lépe. Realita je však taková, že většině nemocničních lékařů se daří stále hůře. Peníze na platy lékařů ve zdravotnictví jsou. latí však úměra, že čím více se zaplatí na platech lékařů, tím méně zbude na nejrůznější kšefty lidí, kteří si zvykli na zdravotnictví parazitovat. Ti lidé mají velký vliv a proto je současná válka proti lékařům vedená tak neférovými prostředky...
OTÁZKA (20.1.2011 8:46) Petr Vysloužil
Pane prezidente ČLK je garantem kvality lékařské péče, jak sám jste mnohokrát pronesl. Jakým způsobem bude ČLK garantovat kvalitu péče po 1. březnu? Jak bude ČLK postupovat proti lékařům, kteří se podle závěru revizní komise ČLK dopustí v nedostatečně personálně vybavených zařízení profesionálního pochybení?
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:02)
ČLK varuje, že bez dohody s lékaři, kteří podali výpověď z práce nebo odmítají nadále sloužit ve větším rozsahu než 150 hodin přesčasové práce naříditelné za rok zaměstnavatelem, nepůjde zajistit ani akutní lékařskou péči. ČLK varuje všechny lékaře před právními riziky spojenými s poskytováním lékařské péče v nějakých "nouzových režimech" v rozporu s právními předpisy. Ti kolegové, kteří by třeba v dobré víře chtěli nemocnice "zachraňovat" by se vystavili obrovskému riziku trestně právních sankcí v případě pochybení. Na druhé straně je třeba říci, že naopak lékaři, kteří využívají svého občanského práva ukončit pracovní poměr výpovědí s dodržením řádné výpovědní lhůty, po jeho skončení nenesou žádnou právní odpovědnost za to, co se v u jejich bývalého zaměstnavatele bude dít. Ptáte-li se na morální odpovědnost, pak tu nese jednoznačně ministr zdravotnictví a vláda díky mnoho měsíců trvající nečinnosti, bagatelizování problému a odmítání konstruktivního dialogu s nespokojenými lékaři. Chtěl bych ujistit občany, že většina z těch lékařů, kteří podali výpověď, nechce odejít mimo zdravotnictví nebo emigrovat. Ti kolegové chtějí pracovat ve svých nemocnicích, ale nikoliv za stávajících otrockých podmínek. Akce "Děkujeme, odcházíme" působí v současnosti jako jistá hráz naděje, která lékaře v ČR drží. Pokud by se vládě podařilo protest nespokojených lékařů zadupat a akce skončila neúspěchem, následovala by tak mohutná vlna exodu kvalifikovaných lékařů do ciziny, kterou tato země nepamatuje. Je tedy v zájmu zejména pacientů, aby své lékaře podpořili.
OTÁZKA (20.1.2011 8:55) Vladimír
Vážený pane doktore, dobrý den. Dal jste vy sám osobně výpověď? Pokud ne tak proč? Děkuji.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:09)
Já jsem dal výpověď před více než 6 lety, kdy jsem již nebyl schopen z platu nemocničního lékaře uživit rodinu, respektive uživit ji za takových podmínek, aby mne mé děti znali také jinak než z rodinných fotografií. Proto jsem si otevřel vlastní privátní praxi. V nemocnici jsem však pracoval 12 let a jakýs takýs životní standard jsem své ženě na mateřské dovolené a svým dětem zajišťoval pouze tím, že jsem každý měsíc absolvoval jeden "trojboj", tedy tři služby v kuse, což znamená nástup do práce v pátek v 7:00 a odchod v pondělí v 15:30 bez jakéhokoliv odpočinku. K tomu jsem navíc slouřžil v průměru 4 všední slůužby za měsíc, kdy po řádné směně v 15:30 nastoupíte na službu trvající do 7:00 rána dalšího dne, abyste plynule nastoupil opět na svoji řádnou směnu. Za celkem cca 300 hodin práce za měsíc jsem si pak jako plně kvalifikovaný lékař dokázal vbydělat i dvojnásobek průměrné mzdy. To však není život. Rozepsal jsem se takto jen proto, aby si všiochni kritici "hamižných lékařů" uvědomili, v jakých podmínkách nemocniční lékaři pracují a srovnali to se svojí vlastní prací a s příjmy jiných odborníků s obdobnou kvalifikací a zodpovědností jakou mají lékař. Jen na okraj doplním, že ostudné pracovní podmínky lékařů v českých nemocnicích vzbuzují pozornost i za hranicemi a že české lékaře plně podporují kolergové z ostatních států EU.
OTÁZKA (20.1.2011 8:58) MUDr. Jan Zagroba
2 otázky: 1. Vážený pane prezidente, po vyhraných volbách odešla z ČLK Vaše protikandidátka můžete se prosím vyjádřit k této situaci - byl jste označen za původce této "odplaty", jak ji nazývají Vaši odpůrci včetně např. prof. Pirka. 2. Předpokládejme že bude naplněny body kampaňe Děkujeme - Odcházíme (těžko asi všech 13) a lékaři neodejdou, jakým směrem by se dále měla ubírat reforma našeho zdravotnictví a co pro to hodláte vy sám udělat? Děkuji za Vaše odpovědi.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:15)
Vědecká rada ČLK je poradním orgánem prezidenta komory a jejího představenstva a je plně v jejich kompetenci, s kým se chtějí radit a s kým nikoliv, kdo má a kdo nemá jejich důvěru. Výměna poradních orgánů probíhá standardně na vysokých školách, ve firmách, na ministerstvech... vždy se změnou jejich vedení. Obdobně tomu bylo i v případě našeho poradního orgánu, tedy VR ČLK. Druhá otázka je velmi široká, proto omluvte obecně formulovanou odpověď. ČLK se bude nadále snažit garantovat kvalitu lékařské péče, bude hájit úroveň české medicíny a bude bojovat za oprávněné profesní zájmy svých členů, aby lékaři měli co možná nejlepší podmínky k výkonu svého povolání a aby v zájmu pacientů uhájili svoji autonomii v rozhodování o léčbě pacientů. Budeme tlačit na skutečnou reformu zdravotnictví, jejímž základem je neustálé hledání pokud možno spravedlivého a medicínsky odůvodněného kompromisu mezi "neomezenými" možnostmi lékařské vědy a omezenými možnostmi naší ekonomiky. Naším cíle je pro pacienty přátelské zdravotnictví, ve kterém budou pracovat spokojení zdravotníci.
OTÁZKA (20.1.2011 8:58) Agáta Mládková
Jako protestující lékaři v malé nemocnici (Liberecký kraj) jsme ze strany krajských představitelů státní moci vystavováni nekompromisním ultimátům a hrubému vydírání za účelem dosažení zpětvzetí našich výpovědí. LOK-SČL byl v médiích opakovaně napaden, že zastrašuje své odpůrce, lékaře, kteří výpověď nepodali. Toho jsme se u nás nikdy nedopustili. Přesto nám je opakovaně vyhrožováno, že jesliže výpovědi nepodáme, postarají se mocipáni například o to, abychom jako lékaři už pracovní uplatnění nenalezli v rámci kraje nikde. To má být základ vyjednávání? Ví o těchto praktikách pan ministr Heger? Pro nás však naopak další eskalace ponižujícího zastrašování znamená jediné - vytrvat.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:19)
O těchto praktikách ví nejenom pan ministr Heger, ale i někteří hejtmani. Nátlak na lékaře je řízen ze strany zřizovatelů nemocnic. Záleží pochopielně na lidech, kam až jsou ochotni zajít, aby se zalíbili vrchnosti. Avšak i mezi zřizovateli a řediteli nemocnic je řada slušných lidí, kteří se nesníží k tomu, aby lékaře šikanovali. ČLK nezaznamenala žádný příklad toho, že by lékaři - odboráři vyváíjeli nějaký nátlak na své kolegy, kteří nechtěli výpovědi podat. Pan ministr Heger o tom v obecné rovině hovořil, ale navzdory přímým výzvám nedokázal doložit ani jeden příklad podobného nátlaku. Na druhou stranu musím, přiznat, že ČLK neobdržela ani od lékařů žádný důkazy podložený příklad šikany ze strany ředitelů nemocnic. Právní oddělení komory se tedy v současnosti nemá čím v této souvislosti zabývat, ale je lékařům připraveno pomáhat.
OTÁZKA (20.1.2011 10:06) Jiří Plaček, Kutná Hora
Mám tři otázky: 1/ Uvědomujete si, že Vaše snaha bránit příchodu lékařů ze Slovenska už je hodně přes čáru? Já Vás na to, pane prezidente, tímto upozorňuji. 2/Pochybuji, že by naši lékaři masově uměli italsky, španělsky, portugalsky nebo dokonce francouzsky. Otázka: To jsou na tom němečtí a britští pacienti tak špatně, že potřebují najednou tolik doktorů? A hlavně ty na druhou galerii při operacích? 3/Můžete říci, pane kolego, kam půjdete Vy? Rád bych to věděl. Přeji šťastné pořízení v zahraničních lékařských odborech.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:29)
Příchodu lékařů ze Slovenska nikdo nebrání, snad jen klesající zájem těchto kolegů o práci v našich nemocnicích za stávajících podmínek. Rozdíly v platech lékařů jsou po zvedení eura na Slovensku a v souvislosti se změnami v tamním zdravotnictví mezi oběma státy minimální. Co se týká jazykové bariéry, pak ta brání zejména příchodu zahraničních lékařů k nám. Většina našich mladších lékařů naopak slušně mluví anglicky a část z nás též německy. A to stačí. V německu v současnosti chybí 4 000 lékařů a poté, co v roce 2012 skončí platnost výjimky z evropské směrnice, díky které mohou lékaři v případě zájmu pracovat i více přesčasů než v průměru 8 hodin týdně, bude Německým nemocnícím chybět 10 000 lékařů. Nemám strach o to, že by se čeští lékaři v zahraničí neuplatnili. Naším zájmem však není lékaře vyhánět, o to se starají naše vlády již léta, když tolerují otrocké podmínky v nemocnicích. Jsem zastáncem volného pohubu v rámci EU, což je jedna z největších výhod, kterou nám členství přináší, ale přesto si myslím, ža absolvent Karlovy university by měl raději léčit pacienty v Kolíně nad Labem, než v Kolíně nad Rýnem. Stran vlastního odchodu, ten jsem si vyřešl před 6 lety. V době, když jsem ukončil lékařskou fakultu, všichni jsme věřili, že během několika málo let bude ČR civilizovanou zemí, kde budou platit obdobná pravidla jako v Rakousku a to včetně toho, že lékaři musí být za svoji práci slušně honorováni. Dnes je však situace jiné. Uplynulé dvacetiletí přineslo obrovskou frustraci lékařům, kteří dnes mají možnost zcela jednoduše odejít pracovat tak, kde si jejich práce váží. Po vstupu ČR do EU je totiž ve všech jejích státech našim lékařům automaticky uznávána jejich dosažená kvalifikace. A to je pro ně obrovská výhoda.
OTÁZKA (20.1.2011 10:35) Kateřina Machalová
Vážený pane prezidente, jsem lékařka na MD, v akci D&O máte moji plnou podporu. Můj dotaz se týká specializačního vzdělávání lékařů. Myslíte si, že je šance, aby se vrátil zpět dvoustupňový systém atestací, jako tomu bylo před rokem 2004? Z informací, které mám od ostřílených starších lékařů vím, že tento dvoustupňový systém byl zcela korektní a v souladu se systémem vzdělávání lékařů v rámci států EU. Nový systém, jak je nastaven, je zejména z pohledu lékařek velmi diskriminující. Děkuji a zdravím.
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:36)
Návrat ke starému dvojstupňovému systému v původní podobě není možný, nebo´T by diskriminoval naše lékaře proti ostatním v rámci EU. Není možné požadovat po lékaři u nás před složením např. 2. atestace z interny, tedy před získáním plné kvalifikace" 8 let praxe, když ve většině zemí získává lékař obdobnou kvalifikaci po 5 letech praxe a jedné jediné zkoušce. Systém tzv. základních vzdělávacích kmenů, byl pokusem o určitý návrat k "dvojstupňového vzdělávání". Bohužel díky dohodám uzavřeným odbornými společnostmi a lékařskými fakultami za zády ČLK dopadl tento pokus tak, jak dopadl. Pro ČLK je však i nadále vzdělávání prioritou a rádi bychom s ministerstvem spolupracovali. Zájem však musí být na obou stranách. Co si mám myslet o tom, že jsem se s ministrem Hegerem v létě domluvit, že komora bude moci nominovat své zástupce do tzv. akreditačních komisí, což jsme v září učinili, ale do dnešního dne nebyl nikdo z odborníků komorou nominovaných ministrem jmenován. V úterý 18.1. se například za zády ČLK konalo na ministerstvu jednání těchto akreditačních komisí, jejichž činnost zatím ČLK nemůže nijak ovlivňovat. Neberte to jako výmluvu, ale odpovědnost za současný rozpad specializačního vzdělávání lékařů leží na Ministerstvu zdravotnictví, lékařských fakultách a odborných společnostech. Návrhy ČLK na vytvoření společného projektu vzdělávání byly opakovaně odmítnuty.
OTÁZKA (20.1.2011 10:42) Honza
Heslu - Kdo nepodporuje lékaře ten podporuje korupci - trochu nerozumím. Koho korumpují farmaceutické firmy? Pacienty? Kdo jezdí na prezentace těchto firem do exotických krajin? Kdo se v nemocnicích mimo jiných vyjadřuje k nákupu lékařského vybavení? Opravdu si myslíte, že přidání peněz na platy vymítí korupční prostředí?
ODPOVĚĎ (20.1.2011 12:40)
Je to obráceně: Čím více se zaplatí na platech lékařů, tím méně zbude na nejrůznější kšefty korupčníků, zlodějů a mafiánů. Nespokojení lékaři, kteří podali výpovědi, požadují reformu spočívající v zavedení pořádku. Pokud neuspějí, pak žádná taková reforma nebude. Ti, kdo dnes protestující lékaře nepodporují, ti tedy skutečně vědomě či nevědomě napomáhají korupci. Postoj vlády k akci "Děkujeme, odcházíme" je prubířským kamenem toho, jak vážně tato vláda myslí boj s korupcí, který si vyvěsila do štítu. S omluvou všem těm, na jejichž dotazy se nedostalo, ale odpovídal jsem po pořádku a žádný dotaz nepřeskakoval, ale především s pozdravem a přáním pevného zdraví všem se loučí Milan Kubek