Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak probíhá spolupráce s Baťou? Ptali jste se rektora VŠUP

Jindřich Smetana

UKONČENO

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze začala úzce spolupracovat s průmyslem. Designy bot pro Baťu, sklo pro Kavalierglass i návrh auta pro Škodu. Jak probíhala spolupráce? Co je výsledkem? A jaké je to stát v čele VŠUP? Odpovídal rektor školy prof. ak. arch. Jindřich Smetana.

položených otázek: 26 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (13.6.2012 8:01) LucieP
Zajímalo by mne, jak se VŠUP vypořádává s financováním školy. Jak se vám podařilo, že si nadále můžete "dovolit" přijmout cca 2-3 studenty do ateliéru? Už jen při porovnání ostatních vysokých škol, kdy často kvůli penězům nabírají více studentů do ročníku (byť je v průběhu pár let vyhází). Jste dobře sponzorováni? Platí vám vláda jiným principem, než ostatním školám? Nebo je zatím něco úplně jiného? Je něco, co byste poradil školám, které by rády si udržely malý počet studentů? Děkuji. LucieP
ODPOVĚĎ (13.6.2012 16:29)
Jedna důležitá informace: naše škola je historicky postavena na principu individuální ateliérové výuky. To znamená, že v jednom ateliéru je individuálně vedeno cca 20 studentů složených ze všech 6 ročníků. Pro zachování kvality větší počet není možný. Otázku vidím obráceně. Většina vysokých škol, starých i nově vzniklých využila v poslední dekádě principu výpočtu státního příspěvku „per capita“ a tak účelově zvyšovala počty svých studentů. Troufám si říci, že jsme téměř jediní, kteří z principu na tuto hru nepřistoupili, a dnes, kdy se plošně snižuje rozpočet na vysoké školství a je logický tlak na snížení počtu studentů, je pro nás absurdní snižovat naše fixní počty. Za tento férový přístup jsme paradoxně víceméně biti. Nebudeme ale měnit fungující systém.
OTÁZKA (13.6.2012 8:20) Martin
Dobrý den pane rektore. Už jste na škole dlouhou dobu, přežil jste několik svých předchůdců a teď jste v čele umprum. Je skvělé, že se omladilo vedení jednotlivých atelierů. Rád bych využil příležitosti a zeptal se jak dopadla investice a záměr výstavby nové školy v Ďáblicích, kolik tento nevydařený projekt stál, kolik peněz bylo utraceno? Považujete výstavbu za tunel veřejných rozpočtů? Nebo jde jenom o pomluvy a dezinformace? Děkuji a s pozdravem.
ODPOVĚĎ (13.6.2012 16:31)
Připomínám, že se nejedná o výstavbu nové školy, jako celku, ale druhý – doplňkový objekt pro praktické – dílenské a experimentální provozy, který bude komplementární jednotkou vůči hlavní – historické budově na Praze 1. Po revoluci VŠUP přišla v restitucích o většinu dílenských provozů, rozptýlených v blízkém okolí, a víceméně od té doby usiluje o jejich náhradu. Jeden z prvních reálných pokusů byl před čtrnácti lety tehdejším vedením nasměrován v dobré víře do Ďáblic. S příchodem první krizové vlny jsme dospěli k závěru, že je nutné záměr razantně přehodnotit i z hlediska perspektivní udržitelnosti. Není tajemstvím, že se v průběhu času ukázalo, že pozemek v Ďáblicích je nutné dekontaminovat a to jsou náklady, které by stát musel pokrýt v každém případě. Utržené peníze za takto zhodnocenou parcelu jsou povinnou součástí rozpočtu i pro nový, dnes již do detailu zvážený koncept.
OTÁZKA (13.6.2012 13:07) Markéta
Byl jste členem KSČ?
ODPOVĚĎ (13.6.2012 16:40)
Nebyl.
OTÁZKA (13.6.2012 13:35) Dušana Zajíčková, Zlín
Pane profesore, když navrhujete obuv pro firmu Baťa, berete v úvahu také střední a starší generaci, která nemůže nosit podpatky 10cm nebo 0cm? Firma tím ztrácí mnoho potenciálních zákazníků, kteří si nemají z čeho vybrat..Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (13.6.2012 16:41)
Pro firmu Bata šlo o reedici kultovních Bata Bullets tenisek, tedy nejedná se o obuv na podpatcích.
OTÁZKA (13.6.2012 13:36) Anonym
Dobrý den, uveďte, prosím, nějaké zajímavé/úspěšné výsledky Vědy a výzkumu vaší školy. Jak si stojíte v mezinárodním měřítku a jaký je zájem o studium ze zahraničí?
ODPOVĚĎ (13.6.2012 16:54)
Registrace výsledků studentských prací jako průmyslových vzorů - od roku 2010 jich bylo akceptováno více než 20. Vydávání významných výsledků vědecké práce odborných pracovníků a studentů školy formou knižních publikací - například studenti katedry teorií s vědeckou publikací Svést Labe do Berounky, Petr Klíma - Kotvy máje, Filip Suchomel - A z mlhy zjevily se útesy čínské, Lada Hubatová - Vacková - Tiché revoluce uvnitř ornamentu. Zajímavá je spolupráce se Škoda Auto as. na vývoji elektromobilu v projektu E - CAR. V rámci výměného programu ERASMUS máme obvykle větší poptávku z významných uměleckých škol ze zahraničí, než jsme sami schopni přijmout. Důkazem narůstajícího zájmu je i zvyšující se počet zahraničních uchazečů o studium v anglickém jazyce v placeném programu Visual Arts.
OTÁZKA (13.6.2012 14:39) Karel Novák
Jsou v současném designu velké peníze? Jsou firmy ochotné spojit své jméno s českým designem? Změnilo se v těchto otázkách něco v poslední době? Děkuji za odpovědi a přeju pěkný den
ODPOVĚĎ (13.6.2012 16:57)
Velké peníze tam jistě jsou. Pochopitelně pracujeme na zvýšení zájmu firem o český design. V poslední době se situace mění k lepšímu.
OTÁZKA (13.6.2012 14:58) absolvent
Dobry den, proc nebylo vypsane radne vyberove rizeni na noveho vedouciho pedagoga atelieru designu prestehovaneho ze Zlina. Proc tento atelier dostal automaticky pedagog, ktery na VSUP uci jiz vice jak 15 let. V predchozich odpovedich jste se vyslovil, ze pedagogove jsou vybirani v narocne konkurencni soutezi ... zde byl nejaky duvod pro vyjimku ??? nebo neni dostatecne silna konkurence ???
ODPOVĚĎ (13.6.2012 17:01)
Na daný případ se vztahuje jedna z řádných variant vysokoškolského zákona. V případě profesora Pelcla o tom není nutné diskutovat.
OTÁZKA (13.6.2012 12:43) Adam
Dobrý den, před rokem proběhly na VŠUP konkurzy na nové vedoucí dvou architektonických ateliérů. Zvítězili Roman Brychta a Imro Vaško. Jak jste po roce spokojen s výsledky studentů v jejich ateliérech?
ODPOVĚĎ (14.6.2012 11:40)
Noví kolegové zavedli ve výuce pro studenty zcela nové a pro ně neobvyklé metody, kdy není vždy jednoduché najet na novou kolej. Myslím, že po druhém semestru jsou už výsledky evidentní. Zároveň si myslím, že práce nových pedagogů je se zájmem sledována i studenty z druhých dvou ateliérů, k tomu nám dopomáhá i výše zmíněný spojený prostor ateliérů.
OTÁZKA (12.6.2012 12:00) David Vondráček
Můžete mi vysvětlit proč stále 23 let po revoluci je VŠUP stále elitářskou a klientelistickou školou, která nevpouští do některých ateliérů více jak 2-3 osoby přestože trh by dávno unesl více kvalitně vzdělaných lidí? Nepřipadávám také, že VŠUP je příliš zahleděna do své důležitosti, která mimo kontext školy a v zahraničí není taková jak se nám prezentuje?
ODPOVĚĎ (14.6.2012 11:43)
To co je pro vás elitářské a klientelistické je možná dáno tím, že na školu se hlásí cca 20x více zájemců, než jsme schopni přijmout. Ano, ale i tento převis je referencí o jisté výlučnosti. Nemáme v úmyslu, aby naši absolventi pokryli celý trh, přesto si přejeme, aby podávali pokud možno vyjímečné výkony. To je dáno už způsobem indviduální, ateliérové výuky a nikoliv "zahleděnosti do své důležitosti" Výsledky našich studentů jsou obvykle v zahraničí přijímány s respektem.
OTÁZKA (11.6.2012 18:14) AlzbetaB
Jak je to s absolventy Vaseho atelieru architektury? myslite, ze jsou schopni obstat v tvrde konkurenci lidi z CVUT?neprijde Vam, ze je jim vnuknuto, ze jsou neco vic a pak kuli tomu konci na pracaku?
ODPOVĚĎ (14.6.2012 11:52)
Zkušenosti ukazují, že absolventi v tvrdé konkurenci obstojí velmi dobře. Nevím nic, že by někdo končil na pracáku. U nás v příjímacím řízení klademe důraz také na sociální citlivost, skromnost a pokoru. Věřím, že se to tak jeví i navenek a že tyto vlastnosti jim v počátku pomohou.
OTÁZKA (11.6.2012 16:35) Dana Hanáková
Dobrý den. Spolupracuje VŠUP s některou ze zahraničních uměleckých škol? A pokud ne, byla by nějaká, které byste vy osobně dal přednost? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ (14.6.2012 12:00)
VŠUP je členem řady profesních organizací a sdružení, např. Cumulus, Nica apod., kde se aktivně podílí na jejich chodu, na jejich platformě se rovněž účastní řešení významných otázek v oblasti designu a užitého umění. Škola dlouhodobě vytváří vazby s nejvýznamnějšími uměleckými školami v zahraničí ( KONSTFACH Stockholm, School of Arts, Design and Architecture - Aalto University Helisinki,The Royal Danish Academy of Fine Arts Kodaň,Universität für angewandte Kunst Wien,HKU - Utrecht School of the Arts ,Gerrit Rietveld Academie Amsterdam, Universität der Künste Berlin) Rádi bychom oslovili i další školy : Eindhoven, Royal Academy Haag, RCA London, ECAL v Lausane)S těmito vybranými školami bychom rádi vytvořili užší spolupráci na bázi společných projektů - výstavních atp. VŠUP dlouhodobě úzce spolupracuje s VŠVU v Bratislavě, která je slovesnkou paralelou k naší škole.