Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak se vyrovnat s ruským plynem v Evropské unii

Aby sankce proti Rusku byly dlouhodobě zničující, a přitom nebyla ohrožena dodávka zemního plynu z Ruska do Evropy, stačí málo.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
K

Kiebitz

5. 4. 2014 5:37
Ruská převaha je postavena na zbabělosti
Rusové umí ruletu tedy i vabank. Z toho těží, evropan se třese, čecháček cvaká zuby už v květnu. Chápu samoživitelky s 6 dětmi, u kterých nejsou známi otcové. Tak jsme v pasti už sto let, dávno před plynovody. Podobně se Evropa a zejména Francouzi děsili Osmanů, než jeden Kaplíř ze Sulevic ukázal, že Vídeň lze uhájit, i bez jídla. Jenže ani rusové si nedají 6 nábojnic do karuselu, i oni mají pud sebezáchovy, kdykoliv přijde nějaký R.R. , couvnou. Ba co víc, hochštaplerství těžby mohou nahradit jinou životní strategií. Pro oligarchy sice myšlení únavné, ale když nepůjde jinak, třeba i osejí pole. Volný trh věru není socialisticky zákonitě nutně marxisticky levnější, ale je důstojnější. Na trhu RVHP parazituje tolik parazitů, že jen naprostý div, že se nehroutí. Jsou pevně přisáti, Janukovyč jen větší luxus za ztracené zámky, jak komunismus bolševismus nebo která perestrojka zrovna obelhává publikum, si žádá. Když má oligarcha stovky miliard, někde ty stovky chybí. V tržním prostředí by ty stovky nerostly tak prudce, neb by byla konkurence, i další by měl nejen chuť na pár miliard, ale i šanci.
0 0
možnosti
K

Křivan

5. 4. 2014 8:16
Ano můj vůdče, trh RVHP je
Ano můj vůdče, trh RVHP je třeba zrušit, pryč s parazity.
0 0
možnosti
KV
Taky jeden z chytráků
co s vytřeštěnýma očima smolí konstrukce sankcí proti Rusku. Tak jim za jejich nedodržování mezinárodního práva jako sankci rozbouráme dlouhodobě vytvořený systém smluv a závazků. Asi má pan Ludvík podivné přesvědčení, že něco tak hloupého položí surovinovou velmoc. System dlouhodobých smluv je možná z hlediska současné pokulhávající výkonosti států EU a menší spotřeby nevýhodný, ale každý ekonom ví, že je vytvořen hlavně k vyrovnávání kolísání ekonomických cyklů a je důležitý pro dlouhodobé plánování spotřeby. Měl by si uvědomit, že každá akce plodí reakci a to nás může bolet o hodně víc než protivníka. Je zřejmé, že v Rusku takových mudrců jako je pan Ludvík mají taky požehnaně a taky přemýšlí jak té protivné EU trochu znepříjemnit život. A je toho hodně, vytrhávat z provázané sítě ekonomických tepen obrovský stát na předělu Evropy a Asie by bylo velmi nemoudré. My, normální lidé, se musíme jen utěšovat, že snad nebudou mít v dalším soužití států rozhodující slovo lidé typu pana Ludvíka, nebo politika typu Zaorálka.
0 0
možnosti
Foto
Malý, trochu děsivý návrat
Milý Atasi9, při čtení Vašeho příspěvku jsem si připadal jako v prvé polovině let šedesátých století minulého. Přesně stejná argumentace, přesně stejné zásady, jako v RVHP (což si dovoluji tvrdit, že EU není). Pokud jste můj příspěvek četl pozorně, nemohlo Vám ujít, že se nejedná o omezení exportu ruského plynu (je s ním počítáno v současném rozsahu) ale o změnu podmínek nákupu, které jsou - mimochodem - v přímém rozporu s pravidly plynového obchodu v rámci unie; a to především kvůli ochraně koncových spotřebitelů, tedy i mne či Vás. Zdraví VL
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

4. 4. 2014 14:17
Na kazdou dohodu musi byt
Na kazdou dohodu musi byt minimalne dva! EU byrokrati si muzou diktovat co chteji, ale zbozi je toho kdo prodava a az druhy zaplati, stava se zbozi jeho! Muze se taky stat, že do EU pujde zbytek kapacity z Ruska, ktere uprednostni Cinu a Indii, Jizni Koreu, Japonsko a Indii, tedy skoro 3 miliardy lidi......LNG je jen doplnek pozadovane spotreby a havne neni vybudovana infrastruktura! Takove byrokraticke reci o tom, ze nekomu neco naridime bude znamenat jen energetickou krizi. Staci kdyz jen 14 dni nepotece plyn pres Ukrajinu a prvni kdo se zhrouti je Italie!
0 0
možnosti
Foto
Někdy je jich na dohodu třeba víc
Nebudu Vás unavovat historií, leč přesto: kontrakty na vývoz ruského plynu byly "dítětem" západoevropské politiky détente ve druhé polovině šedesátých let. V té době měly jasný smysl - vytvořit pojistku pro návratnost ruské investice. Do té míry byly v pořádku. Jenže od těch dob uplynulo mnoho plynu a těžební ložiska, plynovody i kompresorové stanice byly zaplaceny mnohonásobně. Považujete v současné době za normální uzavírat obchodní kontrakty na dobu třiceti let, když nevíte, co bude za rok?Stran přesměrování toku plynu na východ: platí zde mnohem silněji stejná námitka, jakou uvádíte v souvislosti s Evropou; stav ruské infrastruktury LNG je prakticky nulový. Trh ve východní Asii (Japonsko atd.) dnes již obsazuje plyn z USA (americká vláda vydala zatím jenom sedm exportních licencí, ale to stačí na to, aby se vyrovnala největšímu exportérovi LNG - Kataru). Kromě toho terminály LNG na evropském pobřeží rostou doslova jak houby po dešti (naposledy je dokončován v Polsku).Itálie není právě šťastný příklad, protože má jednak vlastní terminály LNG (La Spezia), jednak je propojena plynovodem přímo s Alžírskem, a navíc má k dispozici přístup k západomediterianskému okruku plynovodů (Alžír - Itálie - Francie - Španělsko - Alžír), do kterého je napojen i např. plyn norsky... Ten, kdo by na zastavení toku plynu přes Ukrajinu doplatil nejvíc, jsou země Balkánu (s výjimkou Turecka, které je napojeno na ruský plyn systémem Blue Stream mimo Ukrajinu). Střední a západní Evropa by jej nijak výrazně neposíla. VL
0 0
možnosti
OO

Oto Otepka

4. 4. 2014 13:33
Sankce
Nejbolestivejsi formou sankce vuci Rusku je rozhodne omezeni prijmu z exportu surovin. Nejsem pravnik a netusim, jak daleko muze EU omezit platnost dlouhodobych smluv s jednim dodavatelem, v ramci mezinarodnich sankci by to snad slo. Mozna by slo zakazat kontrakty za jine nez trzni ceny, to je nakonec snaha regulatoru vsude po civilizovanem svete.Na druhe strane je nesmysl rusit "take or pay" dolozky. Doslo by k uplnemu rozvraceni vnitrniho trhu EU, protoze by kazdy dodrzoval kontrakty jenom pokud by se mu to hodilo, v pripade cenove arbitraze by na puvodniho dodavatele ukazal dlouhy nos a dodavku koupil nekde jinde.Ted po skonceni topne sezony by bylo pomerne jednoduche nechat norske kapacity tezit na plny vykon a naplnit evropske zasobniky, a technicky by slo plnit i ukrajinske zasobniky, to by zasadnim zpusobem omezilo paku, kterou Rusko na Ukrajinu ma.
0 0
možnosti
K

Křivan

4. 4. 2014 18:43
možná pro Rusko dobrý barter
Představte si, že přestanete brát relativně laciný ruský plyn, okamžitě se projeví nedostatek plynu zvýšením jeho ceny. Nakonec koupíte možná ten samý ruský plyn přes 10 prostředníků, třeba jako plyn z některé blízkovýchodní země ovšem za tu vyšší cenu. Kruh se uzavřel.
0 0
možnosti