Úterý 4. června 2024, svátek má Dalibor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jak se vyrovnat s ruským plynem v Evropské unii

Aby sankce proti Rusku byly dlouhodobě zničující, a přitom nebyla ohrožena dodávka zemního plynu z Ruska do Evropy, stačí málo.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JN

Josef Novak

4. 4. 2014 14:17
Na kazdou dohodu musi byt
Na kazdou dohodu musi byt minimalne dva! EU byrokrati si muzou diktovat co chteji, ale zbozi je toho kdo prodava a az druhy zaplati, stava se zbozi jeho! Muze se taky stat, že do EU pujde zbytek kapacity z Ruska, ktere uprednostni Cinu a Indii, Jizni Koreu, Japonsko a Indii, tedy skoro 3 miliardy lidi......LNG je jen doplnek pozadovane spotreby a havne neni vybudovana infrastruktura! Takove byrokraticke reci o tom, ze nekomu neco naridime bude znamenat jen energetickou krizi. Staci kdyz jen 14 dni nepotece plyn pres Ukrajinu a prvni kdo se zhrouti je Italie!
0 0
možnosti
Foto
Někdy je jich na dohodu třeba víc
Nebudu Vás unavovat historií, leč přesto: kontrakty na vývoz ruského plynu byly "dítětem" západoevropské politiky détente ve druhé polovině šedesátých let. V té době měly jasný smysl - vytvořit pojistku pro návratnost ruské investice. Do té míry byly v pořádku. Jenže od těch dob uplynulo mnoho plynu a těžební ložiska, plynovody i kompresorové stanice byly zaplaceny mnohonásobně. Považujete v současné době za normální uzavírat obchodní kontrakty na dobu třiceti let, když nevíte, co bude za rok?Stran přesměrování toku plynu na východ: platí zde mnohem silněji stejná námitka, jakou uvádíte v souvislosti s Evropou; stav ruské infrastruktury LNG je prakticky nulový. Trh ve východní Asii (Japonsko atd.) dnes již obsazuje plyn z USA (americká vláda vydala zatím jenom sedm exportních licencí, ale to stačí na to, aby se vyrovnala největšímu exportérovi LNG - Kataru). Kromě toho terminály LNG na evropském pobřeží rostou doslova jak houby po dešti (naposledy je dokončován v Polsku).Itálie není právě šťastný příklad, protože má jednak vlastní terminály LNG (La Spezia), jednak je propojena plynovodem přímo s Alžírskem, a navíc má k dispozici přístup k západomediterianskému okruku plynovodů (Alžír - Itálie - Francie - Španělsko - Alžír), do kterého je napojen i např. plyn norsky... Ten, kdo by na zastavení toku plynu přes Ukrajinu doplatil nejvíc, jsou země Balkánu (s výjimkou Turecka, které je napojeno na ruský plyn systémem Blue Stream mimo Ukrajinu). Střední a západní Evropa by jej nijak výrazně neposíla. VL
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

5. 4. 2014 10:58
smlouvy na 30 let jsou
smlouvy na 30 let jsou samozrejme mozne, otazka je jake podminky obsahuje smlouva. Je to jako fixace cen, kdyz bude klesat , prodelava kupujici, kdyz bude rust prodelava prodejce. Jde spis o to, ze bude zajistena dodavka energie. Jake budou podminky, je otazka sikovnosti obchodniku. EU tady neni o tom aby nekomu diktovala, klidne nemusi kupovat podle zakona trhu! Obavam se , ze minimalne 1/3 objemu dodavek z Ruska neni schopna nahradit nicim jinym, a ani terminalemi LNG, ktere nerostou jako po desti..... terminal je jedna vec, druha je logistika. Jen si zkuste prepocita jaky objem LNG by se muselo dovazet pres zatim 16 terminalu v EU aby to nahradilo NG z roury!! celkova spotreba se pohybuje cca 500 miliard m3 neboli 400 milionu tun LNG.............denně 10 tankeru .....!! kde je vezme 250 specialních tankeru?? ? z toho mně vychází jedno, pokud EU bude jednat s Rusy na rovinu, nebude mit problem s energetikou ! A jina co se týče Italie, tak ma sice diverzifikovane dodavky plynu, ale jakakoliv drobna potiz v dodavce by znamenalo jedno! Bankrot!!Absolutní výše italského dluhu činí 2,1 bilionů euro. U tohoto ukazatele je Itálie na prvním místě v Evropě. Jakékoliv přerušení přepravy zemního plynu přes Ukrajinu okamžitě pošle Itálii knock-outem k zemi. A pak se může evropský domeček z karet zřítit do 24 hodin.
0 0
možnosti