Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kdo pomůže zaplatit Temelín? ČEZ zatím partnera nenašel.

Česká elektrárenská společnost si otestovala, že se investoři do projektů jaderných elektráren nehrnou.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FH

5. 3. 2013 21:49
Jiri
jsi mlady a obcas mas pravdu :-)
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

5. 3. 2013 21:45
Krásné!!  Ani jsem nedoufal,
Krásné!!  Ani jsem nedoufal, že se projeví takovým způsobem tvá intelektuální síla a přehled! :-D 
0 0
možnosti
FH

5. 3. 2013 21:36
prosba
pane Zizka,neslo by, prosim, odfiltrovat fenomen "Jiri Novak" alias "Josef Novak", je to nestastnik, ktery tady placa co mu internet prinese a jeste ma problemy se v tom zorientovat, dekuji
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

5. 3. 2013 21:31
to je motorem takového
to je motorem takového podnikání
0 0
možnosti
KE

Křivohubý Edward

5. 3. 2013 21:28
POČÍTEJME ČÍSLA !
DNEŠNÍ CENA SILOVÉ ELEKTŘINY JE   1,05 kč  za 1 kwh  ! Z  TOHOTO ČÍSLA   JE  JASNÁ NÁVRATNOST, TEDY NENÁVRATNOST INVESTICE ! POCHOPENÍ MÁM SNAD PRO TO, ŽE JISTÁ SKUPINA LIDÍ POTŘEBUJE NĚKDE KRÁST A TEMELÍN SE SVÝM ROZPOČTEM, KDE MILION NENÍ ŽÁDNÝ PENÍZ JE IDEÁLNÍ PŘÍLEŽITOSTÍ !!!!!
0 0
možnosti
LN
Započítal jste taky povinnou cenu výkupu elektřiny z OZE?
Ne? Tak to o problematice asi nic nevíte....
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

5. 3. 2013 21:23
Stačí, když se ráno podíváš
Stačí, když se ráno podíváš do zrcadla, tam uvidíš pádný argument!
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

5. 3. 2013 21:20
Dotovaná jaderná
Dotovaná jaderná energieDalší peníze hodlá Kuba získat od spotřebitelů podporou nových atomových reaktorů. Ministr pro ně požaduje garantovanou výkupní cenu elektřiny. Jedině tak je možné zajistit jejich uplatnění na trhu. Náklady na stavbu jaderných elektráren jsou totiž na rozdíl od obnovitelných zdrojů rok od roku vyšší. Protože má být zároveň zachován vysoký export elektřiny, hrozí, že jej zaplatí domácí spotřebitelé.Podle propočtů ekonomů z Candole Partners české spotřebitele taková podpora vyšla na téměř 17 miliard korun ročně. Rodina s průměrnou roční spotřebu 4 500 kWh by si připlatila o 1 434 Kč, tedy přinejmenším o 10 %. Ve Velké Británii, kde je diskutována obdobná forma podpory, přišli experti City Bank s odhadem, jakým podpora jádra zatíží domácí rozpočty - až 200 librami (6 400 Kč) ročně navíc.Jaderná energetika je již dnes významně zvýhodněna omezenou odpovědností za případnou jadernou škodu. Dle Institutu pro pojišťovnictví při univerzitě v Lipsku by po odstranění této skryté podpory stála elektřina z jádra přinejmenším 3,50 Kč/kWh.Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Tvrzení ministra průmyslu, že finanční podpora jaderné energetiky je reakcí na trh deformovaný podporou obnovitelných zdrojů, je excelentní manipulací. Je to přesně naopak - podpora obnovitelných zdrojů má vyrovnávat jejich handicap vůči ostatním energiím, v jejichž ceně není zpoplatněno poškozování životního prostředí nebo odpovědnost za jadernou škodu.“ 
0 0
možnosti
LN
Iniciativní BLB je horší, než schopný lenoch...
Pro trolla "Josef Novak" to platí desateronásobně.Mele tady nesmysly o JE a ceně elektřiny, ale zamlčuje garantované ceny povinného výkupu elektřiny z fofrníků a fotovoltaiky, jejíž dodávky jsou předem neodhadnutelné a velmi nejisté. Ty jsou desateronásobně vyšší. Takhle zkreslovat realitu může opravdu jenom BLB nebo věřící magor.
0 0
možnosti
FH

5. 3. 2013 21:17
Jiri
uz jsem to jednou napsal, jsi horsi nez spam !!!
0 0
možnosti
FH

5. 3. 2013 21:16
vetsiho blba jsem ve svete nenasel
a to si myslim, ze jsem uz "kousek sveta" videl :-(
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

5. 3. 2013 21:15
Příliš drahý atom Jaderný
Příliš drahý atomJaderný průmysl dnes nabízí reaktory takzvané třetí generace. Cílem přípravy nové řady elektráren bylo zkrátit dobu výstavby a zkrotit rostoucí náklady – parametry, které brzdily výstavbu atomových elektráren od počátku odvětví.Jedním z „moderních“ typů je Evropský tlakovodní reaktor (EPR) od společnosti Areva. První projekt se od roku 2005 buduje ve finském Olkiluoto. Od počátku se však potácí ve vážných problémech v důsledku podhodnocených nákladů a nízké kvality dodávaných komponent. Potíže drtí ekonomiku projektu, a tak se cena vyšplhala z původních 3 miliard eur již na 8 miliard. Doba dokončení: místo roku 2009 až rok 2015. Stejné problémy má i stavba ve francouzském Flamanville. I zde se cena vyšplhala na více než dvojnásobnou částku oproti plánu, tedy na 8,5 miliardy eur a spuštění bylo odloženo o čtyři roky.O reaktor typu EPR má zájem Velká Británie. Investorem měla být společnost RWE, která odhadla, že každá elektrárna vyjde na 9,3 miliardy eur. Celý projekt nových reaktorů by pak měl stát přibližně 40 miliard liber (46 miliard eur). RWE a její partner E.ON ale právě s odkazem na nenávratnost investice od projektu v roce 2012 odstoupily. V první polovině roku 2009 se Areva ucházela se dvěma reaktory EPR také o zakázku ve vládním tendru na výstavbu jaderné elektrárny Darlington v kanadské provincii Ontario. Firma nabízela dva reaktory za 7,8 miliardy kanadských dolarů (5,6 miliard eur). Kompletní cenu výstavby však odhadla na 23,6 miliardy (17 miliard eur). Vzhledem k vysokým nákladům vláda provincie výběrové řízení nakonec zrušila.Dalším producentem jaderných reaktorů je ruský Atomstrojexport. Dosud se soustředí především na asijský a východoevropský trh. Svůj produkt přihlásil do tendru na výstavbu první turecké jaderné elektrárny v Akkuyu. Ruský výrobce byl jediným zájemcem v tendru, v němž hlavním kritériem byla cena za dodávanou elektřinu při garanci 15letého odběru. Původní nabídka 21,16 amerických centů za kWh téměř trojnásobně převýšila zdejší cenu elektřiny (7,9 c/kWh). Atomstrojexport posléze nabídku snížil na 15,35 c/kWh.Zájem o atom ve Spojených státech nastartovalo spuštění dotačního programu za vlády prezidenta Bushe v roce 2005. Riziko navyšování nákladů se však nevyhýbá ani novým projektům. V říjnu 2007 oznámila společnost Florida Power & Light (FPL) zájem postavit dva reaktory AP 1000 od společnosti Westinghouse s očekávanými náklady v intervalu 3100 až 4500 dolarů na kilowatt (2300 až 3350 eur na kilowatt). FPL však také odhadla, že celkové náklady včetně eskalace finančních nákladů mohou vytlačit cenu až na 5500 až 8000 dolarů na instalovaný kilowatt (4100 až 6000 eur na kilowatt). A skutečnost? Westinghouse ohlásil navýšení nákladů na stavěné dva bloky AP 1000 v jaderné elektrárně Vogtle v americkém státě Georgia ze smluvních 14 miliard na nových 14,9 miliard dolarů.  
0 0
možnosti