Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Ministerstvo vědy? Jen to ne!

Vyřešil by problémy financování výzkumu v Česku jeden samostatný úřad, který by rozděloval 26 miliard? Dle Václava Hořejšího nikoliv.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Ctenarcp

;-)))
"médium není schopno provést ani prostou kopii textu a sám mám pak problém ve zprávě poznat vlastní práci. " I Vy jeden arogantní náfuko. Opovrhujete hlídacími psy demokracie? Nejste sám ;-). 
0/0
6.12.2012 23:04
Foto

V.Hořejší

???
Omlouvam se, ale teto poznamce vubec nerozumim - z ceho citujete? 
0/0
7.12.2012 6:25
Foto

Ctenarcp

Omlouvám se
citace je zdola: pug|06.12.2012 - 16:53    Omylem jsem vložil odpověď přímo pod článek. Jen jsem se pokusil solidárně si "rýpnout" do pug. S novináři je to opravdu často velmi složité. Jsou z definice nekritizovatelní, neboť média "jejich jsou".  Nicméně pug reaguje úkrokem. Kritika šla na ty, kdož do médií s léky atd. lezou sami.  Příkladem trendu může být, že i tragické předsednictvo GAČR se rozhodlo dosáhnout nápravy vlastní nekompetentnosti virtuálně - cestou profi PR. Na webu je dokonce i video na téma "nevěřte vlastnímu úsudku, pravda je naše" http://www.gacr.cz/prof-cyril-hoschl-myty-a-fakta-o-grantove-agenture/  Asi i proto byl najat mediální kouzelník jménem Prorok. S prof. Hoschlem budou skvělým tandemem. Učebnice PR uvádějí zpravidla tento příklad počátku oboru: He was at the time being advised by William Lyon Mackenzie King and the pioneer public relations expert, Ivy Lee. Junior also at this time met with the union organizer, Mary Harris "Mother" Jones and admitted fault in his testimony. Mackenzie King was later to say that this testimony was the turning point in Junior''s life, restoring the reputation of the family name; it also heralded a new era of industrial relations in the country. http://en.wikipedia.org/wiki/John_D._Rockefeller,_Jr. The Ludlow massacre and the turning point in Junior''s life - Titan: The Life of John D. Rockefeller, Sr., London: Warner Books, 1998. (pp.571-586) 
0/0
7.12.2012 8:48
Foto

Jiri Janecek

Pekne. Na muj vkus malo
Pekne. Na muj vkus malo kolacovych grafu, ale ty sloupcove a krabicove byly tez pekne... Mozna jeste par slov o komunikaci, o tom, ze gesta tvori 32 % sdeleni, intonace 42 % a na obsah slov zbyva 26...Jen nevim, jestli to, co jsem videl na vlastni oci a slysel na vlastni usi, je opravdova a jedina pravda nebo jen dalsi - jiny - mytus. Mozna bych nasel spolecne rysy s celkem beznou hospodskou disputaci na tema "Kdo z nas je vul...". S argumenty:"Ty si vul".  A protiargumenty: "Ja ne, to ty si vul..."Jen nemohu najit video s naslednou diskuzi... Vsadim se, ze prvni dotaz miril na korelaci mezi rozpoctem GACR a celkovymi vydaji na vedu. Jeste dotaz - ten Roman Prorok - to je ten Roman Prorok od Oty Cerneho?
0/0
7.12.2012 12:12
Foto

Ctenarcp

Samozřejmě Roman Prorok
Neuspěl ve výběrovém řízení na pozici ředitele ČT http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=712342 tak zakázkově na chvíli zaparkoval u GAČR:http://www.goodmediaprague.cz/?page=romanprorok  Za Petra Matějů vstupoval i do diskuse na ČPhttp://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/sef-grantove-agentury-snazime-se-omezit-vliv-%E2%80%9Emaleho-domaciho-rybniku%E2%80%9C  
0/0
8.12.2012 7:14
Foto

V.Hořejší

Nejvetsi konformista a normalizator odpovida M.H.
"Je mi az smutno pozorovat, jak se Vaclav Horejsi z nadseneho reformatora vedy behem par let sveho reditelovani zmenil v nejvetsiho konformistu a normalizatora" OK, kdyz myslis...Ja si myslim, ze veci na nasem ustavu funguji nejmene stejne dobre jako u vas (nebo i vas reditel je normalizator?).Nektere nazory jsem zmenil na zaklade smutnych zkusenosti - z potencialne uzitecneho nastroje se stal tupy kafemlejnek, vlady v poslednich 6 letech predvedly, jak bezohledne se muze chovat bizarni politicka strana, ktera dostane jako korist dulezite ministerstvo (MSMT). "Argument, ze nasi voleni zastupci nas budou ridit lepe nez ministersti urednici, je proste spatny." Az tady bude politicka kultura takova jako v Nemecku, rad system sverim do rukou kompetentnich uredniku. Dat ho v plen nekompetentnim politickym dobrodruhum by bylo idiotske.   
0/0
6.12.2012 15:41
Foto

Michal Hocek

nesouhlas
Je mi az smutno pozorovat, jak se Vaclav Horejsi z nadseneho reformatora vedy behem par let sveho reditelovani zmenil v nejvetsiho konformistu a normalizatora, ktery odvolal vsechny svoje nazory a sype si popel na hlavu. Je pravda, ze soucasny staus quo je pohodlny a je to nejaka jistota, ze se penize nevytuneluji (i kdyz i to je otazka). Bohuzel je to ale jistota i toho, ze nebude zadny pozitivni vyvoj a jen bude pokracovat zakopova valka mezi AV, universitami a prumyslem a veda bude v nejlepsim pripade stagnovat. Obava, ze v nasich podminkach by se neco mohlo zvrtnout, by nemela byt na prekazku toho, aby se spravne vize (a Ministerstvo vedy spravna vize je) pokusilo zrealizovat.S Vaclavem se zasadne neshoduji v nazoru na demokracii ve vede - podle me demokracie do vedy nepatri a je prekazkou rozvoje. Volenim svych zastupcu do Rad pracovist, Akademickeho snemu nebo Akademickych senatu fakult a VS se tam nedostavaji nejlepsi jedinci, ale nejoblibenejsi (= zastupci prumeru), kteri pak vzdy zajmy toho prumeru (tzv. akademickou pohodu) budou prosazovat - pravda, asi nevytuneluji vedu, ale rozhodne ji neposunou dopredu. Kdyby skutecne vedu koncepcne ridil organ, jehoz aparat by byl nepoliticky (ministr samozrejme ano) a nezodpovidal se svym volicum/akademicke obci (ale danovemu poplatnikovi zastoupenemu vladou), tak by si treba mohl dovolit jit i do nepopularnich opatreni, coz si nikdy zadny voleny organ netroufne.  Zastupci AV hodne operuji prikladem Max Planck Gesellschaft - rad bych, aby se z ni priklad opravdu vzal - tam se vedouci tymu obsazuji mezinarodnim konkurzem a mezi nimi rotuje funkce reditele ustavu (otazka, ze by radovi pracovnici meli nekoho volit je v tom systemu zcela absurdni). Argument, ze nasi voleni zastupci nas budou ridit lepe nez ministersti urednici, je proste spatny. 
0/0
6.12.2012 13:02
Foto

Ctenarcp

Téměř naprostý souhlas
Ale malý háček návrh má: jen čekání nestačí. V české vědě vyrostli šíbři, kteří často kvalitou převyšují průměr, a to i výrazně, ale přesto nejde o vědce invenční - a především: svého intelektu využívají na prvním místě ke konstrukci více či méně sofistikovaných Potěmkinových vesnic. Flexibilně se zaklínají biomedicínou, moderními materiály, senzorikou a vždy pamatují na "aplikace". Mají rozvinutý smysl pro deklarování společenské odpovědnosti. Zákonitě se dostali do symbiotického vztahu s politiky, poskytovali a administrátory EUROpeněz a EUROinvestic, s dodavateli vědecké instrumentace a budovateli infrastruktur. Zabezpečují se osobně a fixují mocenské struktury. Čekání utopistů na nápravu politické scény využívají šíbři ve svůj prospěch - usmívají se na nás ze stránek denního tisku, obrazovek TV a jejich hlasy nás spolu s "laickou" veřejností zasvěcují po rozhlasových vlnách do "úspěchů jejich české vědy". Nechci tvrdit, že mediálně aktivní jsou všichni. Řada jich zneužívá prostředky v naprosté tichosti. Na stránky tisku se tak dostane nešťasník Karel Bezouška, ale nikdo se neptá mediálních vědeckých hvězd "léčících rakovinu", připravujících "chytré NANO-BIO-materiály", či konstruujících ultracitlivé senzory pro kdejaký "marker" onemocnění od AD po nádorová onemocnění, kolik peněz už jejich "aplikace" skutečně přinesly institucím, ve kterých podnikají. Jste příliš mírný, pane profesore.
0/0
6.12.2012 7:57
Foto

Pug

má to ještě další rozměr
"ale nikdo se neptá mediálních vědeckých hvězd "léčících rakovinu", připravujících "chytré NANO-BIO-materiály", či konstruujících ultracitlivé senzory pro kdejaký "marker" onemocnění od AD po nádorová onemocnění, kolik peněz už jejich "aplikace" skutečně přinesly institucím, ve kterých podnikají" ...řekl bych, že do této skupiny mohu být zařazen. S tím rozdílem, že z medializace radost nemám. Když je mi nařízena mediální spolupráce, médium není schopno provést ani prostou kopii textu a sám mám pak problém ve zprávě poznat vlastní práci. Jakmile se ozve někdo především z ČTK, tak z toho mám už průjem. Těm je skutečně úplně jedno, jestli si pořídí zvukový záznam, nebo spolu redigujete text. Výsledek byl vždycky pohroma.
0/0
6.12.2012 15:53
Foto

Sebop

mediální vystoupení a sebeprezentace našich
"supernenažraných" vědeckých hvězd, jejichž základním povahovým rysem je zpravidla naprostá ztráta soudnosti, by v civilizované společnosti kromě zvedání obočí vedly též k zasedání přislušné komise pro Etiku vědecké práce a k sankcím za vzbuzování falešných nadějí v nešťastnících, kterým medicína neumí pomoci.Od reklamních kampaní léčitelů se pak tato vystoupení v médiích odlišují mnohdy jenom sofistikovanějším jazykem. Holt lidská ješitnost je nekonečná a základním příznakem opravdového stáří je ztráta soudnosti...Kvůli tomu mají v civilizovaných zemích zákony, ktere nutí význačné akademiky placené z veřejných prostředků odejít s velkou pompou do důchodu ve 65-ti, 67-mi letech, tedy dříve než se stačí sami/samy úplně zesměšnit a než se jím podaří zdárně zlikvidovat to co celý život sami/samy budovali/budovaly...  
0/0
6.12.2012 17:07