Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na co si dát pozor při nákupu potravin?

Dana Večeřová, tisková mluvčí Potravinářské komory ČR.

UKONČENO

Čechům už přestává být jedno, co jedí. Jejich nespokojenost s potravinami roste. A není divu - obchodníci často vydávají potraviny z Polska nebo ze Slovenska za typicky české výrobky, přelepují datum spotřeby nebo je opatřují nálepkou 'bio', přitom zdaleka nesplňují normy pro toto označení. Jak se bránit? Na co si dávat při koupi potravin pozor? A dá se vůbec poznat, že výrobek opravdu pochází z tuzemska? Ptali jste se mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové.

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (20.2.2012 8:31) Vaclav Klempera
Proc tisk neinformuje vice o cislech na ctecim kodu? Prvni cislo je vzdy zeme puvodu. Za zneuziti musi hrozit trest odebrani obchodni licence.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:21)
Omlouvám se, ale jde o zažitý omyl, čárové kódy neznamenají zemi původu výrobku, jsou určeny výhradně pro obchodní styk.
OTÁZKA (20.2.2012 12:52) Petr
Actimel, Activia, podle dr. Fořta výživová "svinstva", Něměckým ústavem pro ochranu spotřebytele byly rekalmy vyhodnoceny za klamavé a zakázány. Opravdu jsou prospěšné nebo mohu více škodit? S díky, Petr
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:22)
Omlouvám se, nedokážeme to posoudit. U nás tyto reklamy zakázány nejsou.
OTÁZKA (16.2.2012 18:08) Táta Vašek
Co dělá potravinářská inspekce ,ta nás musí chránít .Tak že bych posílil tuto organízaci a nemilosrdně a bezúplatně chránil českého spotřebitele.Jsou věci v potravinách ,které oběví jen dobře vybavená potravinářská inspekce.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:23)
Naprosto s vámi souhlasím, pan ústřední ředitel SZPI se zasazuje o větší pravomoci pro kontrolní orgány.
OTÁZKA (20.2.2012 14:20) Honza
Aby se brokolicová pizza nazývat brokolicovou, stačí, když má 0,2% brokolice. Aby se šunková pizza mohla nazývat šunkovou, stačí, když má 0,2% šunky. To růžový nahoře pak není šunka, ale tzv. výrobní salám, což bývá směs mouky, sóji, drůbežího separátu, chemie a barviv. Jak je možné, že to naše zákony dovolují?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:24)
Bohužel, legislativa to umožňuje, my to považujeme za klamání spotřebitele a odhalování těchto nepravostí slouží i testy PK ČR v časopise Svět potravin.
OTÁZKA (17.2.2012 11:19) Josef Vyborny
Je dobre, ze bojujete za kvalitu skutecne ceskych potravin a pusobite i na vetsi agilnost statnich kontrol. org. Napriklad jak SZPI odhalila klamani spotrebitele v retezci PENNY za zneuzivani oznaceni puvodu potravin z Ceske republiky, ktere byly z PL a jin.. Podobne nas klame retezec LIDL, viz. reklama v TV ....mame pro vas to nejlepsi z CR...Ja tam nic ceskeho nej nenasel, proc se na to media neptaji, asi je LIDL dobrym inzerentem. Bohuzel hodne nasich obcanu nehleda kvalitu potravin, ale cenu a je jim jedno, ze nepoznaji jak chutna skutecne maslo, mleko nebo pravy spekacek atd., budou znat jen chut lidlu.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:25)
Děkujeme, budeme se snažit v tom pokračovat i formou našich testů v časopise Svět potravin
OTÁZKA (20.2.2012 8:20) Karel
Dobrý den, myslíte si, že by si toto řetězce mohly dovolit v "civilizované" Evropě? Podle mě rozhodně ne a pokud ano, mají takové pokuty, že jim strach nedovolí. Děkuji.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:26)
Řetězce se zde skutečně chovají jako na "divokém Západě", je snaha zamezit těmto praktikám zákonem o významné tržní síle, který funguje - viz správní řízení vedená s několika řetězci.
OTÁZKA (17.2.2012 22:40) Leona
Dobrý den, zajímá mě, co přesně u mletého masa znamená označení "mletý masný polotovar" případně "výrobek z mletého masa"? Znamená to snad, že nejde o čisté maso, ale i o další přídatné látky? O jaké složky například jde? A druhá otázka: je možné přidávat do mléčných výrobků škrob a neuvádět jej na obale? Například do jogurtů, šlehačky, smetany nebo sýra typu cottage? Většinou ve složení napsaný není, chuť by tomu ale odpovídala. Za odpovědi děkuji.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:29)
Pokud není na obalu uveden škrob, pak není ani ve výrobku, protože jako přídatná látka musí být označen ve složení. Masný polotovar znamená, že jde o částečně tepelně opracované maso nebo směs masa s přídatnými látkami.
OTÁZKA (20.2.2012 8:47) Pepa
Jak je známo, tak ani značka Klasa neznamená, že výrobek je z českých surovin, bývá často vyrobený v Česku ze zahraničních surovin. Např. takové salámy Vysočina, Poličan, Lovečák a další bývají často vyrobeny ze zamraženého zahraničního masného odpadu, který se vozí do ČR ve velkém (až 50% z celkového dovozu masa). Proč nemají výrobci povinnost uvádět i údaje o původu stěžejních prvotních surovin?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:31)
Podmínky značky KLASA musely být změněny v souladu s evropskou legislativou. častým problém je, že v ČR není dostatek výrobního masa pro výrobu masných výrobků. Proto PK ČR má značku český výrbek - garantováno PK ČR, která převážně český původ zaručuje.
OTÁZKA (20.2.2012 9:15) Pepa
Prodejci často pompézně deklarují český původ, což však nebývá pravda. Vezměte si takový Globus, např. ten brněnský nakupuje maso od firmy Bajer Bučovice. Bajer Bučovice však značnou část masa, zejména vepřového, dováží z Německa, Holandska apod. V masokombinátu vepřové půlky rozbourá, čímž se z toho masa stává "typicky český" výrobek. Lidi v Globusu ovlivnění jejich reklamou pak chrochtají blahem, že nakupují české maso, což nemusí být pravda. Nemyslíte si tedy, že se spotřebitel stejně nemá šanci dozvědět, odkud pochází prvotní surovina (nebo aspoň její stěžejní část), ze které je ten či onen výrobek vyroben?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:32)
Viz přechozí odpověď, proto PK ČR zavedla značku Český výrobek - garantováno PK ČR, která pomáhá spotřebitelům v orientaci.
OTÁZKA (20.2.2012 13:29) Anna
Dívala jsem se na Máte slovo s Jílkovou, kde ukazovali med v takovém medvídku pro děti. Dočetla jsem se, že je v tom namíchán čínský med, který není ve skutečnosti med, ale spíše směsice medu, škrobu, kukuřice, třtiny a různých sirupů. Navíc prý v tom mohou být těžké kovy a zbytky antibiotik. Jak je možné, že je toto svinstvo určeno jako výrobek pro děti?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:33)
Určení pro děti v tomto případě evokuje obal, nikde není napsáno, že jde o výrobek určený pro děti. Složením medu se zabývá SZPI, které již řadu těchto výrobku označilo za klamavé pro spotřebitele.
OTÁZKA (20.2.2012 10:08) Katka
Dobrý den, jak se dá zabránit výrobcům, aby neinformovali klamavě o složení výrobku na obale? Jsem jedna z těch, co si rádi "připlatí za kvalitu", proto mne informace o tom, že za své peníze dostávám ve skutečnosti úplně stejný šunt, jako ti, co kupují jen to nejlevnější, ale pětkrát dráže, velice zhnusila. Třímilionové pokuty jsou v tomto případě směšné, když na svém podvodu vydělá výrobce stamiliony.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:35)
častějšími kontrolami prováděnými dozorovými orgány, medializací těch, kteří porušují legislativu. Mnohdy je ale nahrazování dražších surovin levnějšími otázkou tlaku na cenu, kdy řetězce vyžadují po výrobcích výrobky za co nejnižší cenu, často nedosahující ani výrobních nákladů.
OTÁZKA (20.2.2012 11:12) Jan Šťastný
Dobrý den, proč jste se vyslovila – a i Potravinářská komora - proti označování výrobků, které jsou bez přídatných látek tzv. "éček"? Skutečně se domníváte, že (dle vašich slov) to "mate spotřebiítele" a že nelze vyrobit nakládané okurky nebo sýr bez éček? (1) (jak to asi před sto lety ve Znojmě dělali? ) Pro mne bohužel stojíte spíše na straně těch, kdo potraviny nastavují a šidí a nechtějí aby lidé věděli co v potravinách je. Jinak by Potravinářská komora bojovala právě za označení výrobků bez éček, Klasa pro mne neznamená nic než velmi draze dotované logo, vždyť ani nezaručuje že je výrobek z českých surovin. Proč sama tvrdíte, že škodlivá éčka neexistují, a jsou jen povolená nebo nepovolená, (2) když jich v posledních letech EU několik těch povolených zakázala jako zdraví škodlivých, mj. způsobujících rakovinu a další tento zákaz čeká nebo byla přijata omezení či varování?(3) (4) Nebo jste to myslela tak, že ta škodlivá neexistují jen do té doby než je EU zakáže? :) Vím, že častý trik potravinářů, jak mást spotřebitele, je právě tvrdit, že mnoho éček je neškodných a běžně používaných. To každý samozřejmě ví, ale těch nezdravých je také dost a od Potravinářské komory bych čekal větší snahu a ne bagatelizaci problému.. Co chce Potravinářská komora udělat pro spotřebitele, aby se ČR nestávala potravinovou popelnicí Evropy a aby nás „domácí“ výrobci nekrmili podřadnými potravinami? (1) http://www.vitalia.cz/clanky/skodliva-ecka-neexistuji-tvrdi-potravinari/ (2) http://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi/159729/jedy-v-jidle-chteji-je-utajit.html (3) Barvivo působí rakovinu, párky ale dojíme http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=471870 (4) http://ekonomika.idnes.cz/konec-chemie-v-potravinach-po-novem-narizeni-eu-ecka-zmizi-p38-/ekonomika.aspx?c=A091111_203721_ekonomika_mmb Jan Šťastný, autor knihy Hřbitov na talíři
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:38)
Předně, komora se nevyslovila proti značení „bez éček“, ale proti samotnému konceptu, jehož smyslem bylo v prvních fázích démonizovat některá éčka a vyvolat mezi spotřebiteli dojem, že co éčko, to jed. Bohužel, autoři projektu dokázali umně přetransformovat svoje aktivity tak, aby už neříkali, že jsou éčka škodlivá, ale jen povolená a nepovolená. Navíc, VŠICHNI výrobci, kteří nedávají éčka do potravin, nebo do nich nedávají konzervanty, umělá sladidla apod. můžou svobodně svoji potravinu takto označit, aniž BY ZA TO NĚKOMU PLATILI. Na to, jak to ve Znojmě dělali, neznám odpověď, ale zkuste se obrátit na doc. Rupricha ze SZÚ Brno či jakoukoli jinou erudovanou osobu, která jasně říká, že látky, kterým se dneska moderně říká éčka, se používají již po staletí. Jen tenkrát nikdo nevěděl, že pro ně Evropa zavede E-kódy. Bohužel neuvádíte, která éčka byla v poslední době zakázána. Pokud je mi známo, jediné, co EU v poslední době udělala, bylo to, že z principu předběžné opatrnosti u vybraných azobarviv nařídila dodatečné značení, že může ovlivňovat zdraví a pozornost dětí. Krom toho, i tolik diskutovaný aspartam z toho stále vychází „dobře“ a žádná studie neprokázala jeho škodlivost tak, aby EFSA přistoupila k doporučení jej zakázat.
OTÁZKA (20.2.2012 11:36) Jan Šťastný
Dobrý den, před deseti dny byly zveřejněny dost trisní výsledky testu kuřat a například Vodňanské kuře - držitel ocenění "Český výrobek - garantováno Potravinářskou komorou" (1) obsahovalo nebezpečnou salmonelu. (2) Jak budete po tomto zjištění postupovat? Další kuřata obsahovala nebezpečné i smrtelné mikroorganismy E-coli, kampylobakter, listerii a zlatý stafylokok. Co chcete v tomto dělat pro spotřebitele. Otázka je jednoduchá - kolik vašich členů nebo držitelů ocenění (a kteří) patřilo k těmto negativně testovaným producentům kuřat? (1) http://www.vodnanskadrubez.cz/garance-kvality/cesky-vyrobek-garantovano-potravinarskou-komorou.html (2) http://byznys.lidovky.cz/test-odhalil-salmonelu-v-ceskych-kuratech-proveri-je-veterinari-pxj-/firmy-trhy.asp?c=A120210_144525_firmy-trhy_mev
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:40)
Na tyto výsledky navázaly testy SZPI jako oficiálního kontrolního orgánu, které byly zcela negativní Pro nás jsou určující testy a výsledky těchto ofciálních kontrol, proto budeme o odebírání certifikátu uvažovat až na základě výsledku oficiálních kontrolních orgánů.
OTÁZKA (20.2.2012 12:19) Tomáš Vejmělek
Dobré odpoledne paní Večeřová, měl bych na Vás velmi konkrétní dotaz, který snad může být odpovězěn obecně (doufám). Jak poznám v obchodě, že si kupuji máslo opravdu vyrobené v ČR? Ještě na sklonku minulého roku jsem na obalech másel českých značek našel alespoň "vyrobeno v Belgii", nyní už je tam pouze uveden prodávající, ale výrobce nikoliv (proto se zdráhám věřit, že "Jihočeské" je opravdu jihočeské...). Jak to tedy je s másly? Jak s dalšími mléčnými výrobky? A obecně s potravinami? Když už dávám dost vysoké sumy, chtěl bych alespoň podporovat českou produkci. Děkuji.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:41)
V oválu musí být uvedeno CZ. To platí u všech mléčných výrobků. Ostatní potraviny viz odpovědi výše.
OTÁZKA (20.2.2012 12:28) Jiří Havelka
Spotřebitele, by měla průběžně a aktivně bránit ČOI a hygiena. Nepoctivostí a neochoty prodavačů je tolik, že časté dohadování s prodavači nebo vedením prodejen je velmi stresující a v menším městě ve své podstatě nemožné. V řeznictví odmítají překrojit předpřipravené maso, zbytek by prý neprodali. Datumy spotřeby jsou těžko k nalezení, nečitelné nebo velmi malé. Složení zboží se bez lupy nedá přečíst. Původ potravin u pultového prodeje není označený. Cenovky jsou v marketech (mražené ryby a pod.) umístěny tak, že je nemožné poznat k jakému zboží patří. Zelenina a ovoce na hromadách v Kauflandu často shnilá a je nutné pozorně přebírat a kontrolovat. Jak vypadá hygiena v restauracích se opakovaně přesvědčujeme z pořadu "ano šéfe". Opravdu si myslíte, že má někdo náladu stále se hádat?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:43)
Věřím, že nemá, ale bohužel, pokud si spotřeitelé nebudou stěžovat a dávat podněty ke kontrolám, bude tento tristní stav přetrvávat. Nebo změnit obchod, kde nemají shnilé ovoce a zeleninu a vyjdou Vám vstříc.