Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na co si dát pozor při nákupu potravin?

Dana Večeřová, tisková mluvčí Potravinářské komory ČR.

UKONČENO

Čechům už přestává být jedno, co jedí. Jejich nespokojenost s potravinami roste. A není divu - obchodníci často vydávají potraviny z Polska nebo ze Slovenska za typicky české výrobky, přelepují datum spotřeby nebo je opatřují nálepkou 'bio', přitom zdaleka nesplňují normy pro toto označení. Jak se bránit? Na co si dávat při koupi potravin pozor? A dá se vůbec poznat, že výrobek opravdu pochází z tuzemska? Ptali jste se mluvčí Potravinářské komory ČR Dany Večeřové.

položených otázek: 45 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (20.2.2012 12:30) Tomáš V.
Dobrý den, kdo nejvíce profituje na tom, že stejné výrobky jsou u nás kvalitativně horší než na západě (někteří taky-výrobci si dokonce dovolují tvrdit, že je to kvůli různorodosti kultur a tradic), byť cenově to pro koncového spotřebitele vychází podobně jako v tom Německu např.? Jsou to výrobci, nebo řetězce? Markety nemají povinnost uvádět složení a zemi původu u pultového prodeje např. uzenin? A co složení? Pokud ne, je možné ho alespoň požadovat ústně, a má být zákazníkovi ze zákona vyhověno? Díky za odpovědi a přeji hezký den, Tomáš V.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:46)
řetězce, které nutí své dodavatele k dodávkám výrobků za co nejnižší cenu. U nadnárodních výrobků jde také o cenovou politiku řetězců, které často tyto výrobky prodávají nesmyslně dráž než v EU - 15.
OTÁZKA (20.2.2012 12:40) Jana K.
Dobrý den, když nakupuji potraviny, na co bych si měla dávat pozor? Mám důsledně pročítat etikety? A dá se jim vůbec věřit?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:48)
Etiketám se určitě věřit dá, kontroly probíhají ze strany dozorových orgánů probíhají průběžně a stále intenzivněji. Při nákupu čtětě etikety.
OTÁZKA (20.2.2012 12:48) Tomáš
Dobrý den paní Večeřová, zajímalo by mne, jak stát zlepšil za posledních pár let kontrolu kvality potravin? Před 15 let pod nosem panu Xinopulovi, který kontroloval, měnili data potravin. V současné době se objevilo v médiích to samé, že se prošlé potraviny znovu objevily.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:48)
Viz předchozí odpovědi, je snaha dále posílit pravomoci dozorových orgánů.
OTÁZKA (20.2.2012 12:53) Tomáš
Dobrý den paní Večeřová, zajímalo by mne, proč se u bio-potravin udělují zcela nevyhovující vyjímky, které z daných potravin dělají nebio? Přidávají se tam ty horší typy éček a další aditiva, která by dle legislativy v BIO neměla vůbec existovat. Tomáš
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:49)
V biopotravinách by éčka vůbec neměla být nebo jen ve velmi omezeném množství. Pokud jsou tam přidávány, pak určitě nejde o výrobek bio.
OTÁZKA (20.2.2012 12:53) Emailenka
Dobrý den, paní Večeřová, sice jsme si psaly minulý týden na chatu Komunity 111, ale kvůli uspávání malé jsem nestihla položit ještě jednu otázku - týká se sítě obchodů s označením Lidovka - jak je možné, že prodávají zboží, které snad ani nesplňuje základní hygienické normy? Prošlá či procházející trvanlivost či doba použitelnosti, nedodržení skladovacích a přepravních podmínek (mimo chladící či mrazící zařízení, v nevyhovujcích prostorách, teplotách apod.)? I co se týče složení a kvality některých produktů, taky bych řekla, že je to na hraně nebo i za ní. A jaká rizika hrozí lidem, kteří tam nakupují? A jak je to s produkty, které tam dávají renomované firmy (např. Meggle, Danone,Milko či další) a označují takové výrobky natištěným nápisem DOPRODEJ? Stane se pak, že sice doba použitelnosti je v pořádku, ale koupíte si třeba vanilkový tvaroh a v kelímku je čokoládový, jsou i takové výrobky v pořádku, nebo by měly z pultů zmizet? Provádějí se kontroly i v těchto prodejnách a jsou i jim ukládány pokuty (pokud ano, za jaké prohřešky konkrétně a v jakých přibližně cenových relacích)? Děkuji moc za odpovědi, jsou pro mě důležité, neboť u nás ve městě je tento obchod nesmírně populární, maminky tam třeba nakupují jogurty, uzeniny a čokolády pro své ratolesti, tak chci mít pádné argumenty, jestli jim to opravdu dále vyvracet... Emailenka
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:52)
Dejte podnet na dozorové orgány, pokud jde o prodej po uplynutí doby minimální trvanlivost viz moje odpověď výše, vanilkový tvaroh s označení čikoládový bych považovala za klamání zákazníka, skladování jogurtů apod. mimo chladící boxy, je trestuhodné. Pokud si ale nebude nikdo stěžovat, bude tato situace přetrvávat.
OTÁZKA (20.2.2012 12:57) Jirka
Český zemědělec dnes prodává svoje produkty za světové ceny. Za obilí, živý dobytek, mléko apod. dostává prakticky stejné ceny, jako zemědělec německý, rakouský či polský. V obchodech je ale výsledný produkt (mouka, chleba, maso, máslo, sýr) dražší a kvalitativně horší, než v Německu, Rakousku nebo Polsku. Je na vině neefektivnost českých zpracovatelů či spíše vysoké marže obchodních řetězců?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:52)
Jednoznačně marže obchopdních řetězců, které dosahují 60 - 80 %. Viz různá vyjádření PK ČR v médiích
OTÁZKA (20.2.2012 13:01) Tomáš
Dobrý den, zajímalo by mne, proč se složení a podmínky výrobků průběžně mění? Když jsem dotazoval Delta pekárny, byl jsem informován, že mi sdělují pouze aktuální složení, které už tak, u pečiva, které jí většina populace, je velmi nevyhovující. Alergici a lidé zdravíchtiví, kteří jí také pečivo, jako ostatní lidé, pak nemají vůbec šanci vědět, co je a co není pro ně, jelikož složení pečiva není pro výrobce závazné v tom, aby se průběžně neměnilo. Dále by mne zajímalo, proč se potraviny mixují s naprosto nevyhovujícími složkami? Vegetariáni, alergici a lidé s náboženským přesvědčením, kteří nejí ryby, mají např. nevýhodu, když nejí ryby, jelikož postřik z ryb nebo hnojivo se používá např. na brambory. (potkalo to mého kamaráda, který je alergický jen na ryby, domácí brambory zvládne, ale určité druhý nemůže právě kvůli již zmíněným chemikáliím) Pokusil bych se to ještě shrnout. Proč není na každé potravině napsáno z čeho se opravdu skládá a kde je původ jednotlivých složek? Tomáš
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:55)
Na každé potravině je uvedeno, z čeho se skládá, toto složení garantuje výrobce a poud dozorové orgány najdou chybu, výrobce je sankcionován. Pokud jde např. o Vámi uvedené hnojivo na brambory, není povinností uvádět jeho složení.
OTÁZKA (20.2.2012 13:05) Odpurce hypersupermarketu
Kdyz uz se dotahne nejaka kontrola kvality prodavanych potravin do konce a padne trest, jak je mozne, ze vyse penezni pokuty neni odpovidajici obratum/ziskum, ktere tyto firmy na ceskem trhu maji. Nehlede na fakt, ze za opakovane prohresky by mely byt tresy o rad vyssi nemylim-li, se? Dekuji
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:56)
Prosím, obraťte se na SZPI, mechanismus stanovování výše pokut nám není blíže znám.
OTÁZKA (20.2.2012 13:06) Emailenka
Mám malou dcerku (2roky) a paní doktorka mi doporučila jen určité značky mléčných výrobků (Hollandia, Olma bílý jogurt, Madeta Lipánek Baby), jiné naopak zavrhla (Activia, Pribináček ve větším množství, Kostíci apod). Souhlasíte s tímto přerozdělením? Jsou nějaké jogurty a mléčné výrobky, které jsou sice určeny pro děti, ale raději bych jim je dávat neměla? A proč? Díky.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:58)
Nevím co vede paní doktorku k tomu přerozdělení, u žádného z uvedených výrobků není uvedeno, že je pro děti (u mĺéčných výrobků kategorie výrobků pro děti neexistuje - s výjimkou pokračovací mléčné výživy atd.)
OTÁZKA (20.2.2012 13:22) Jirka
Často se mluví o tom, že éčka jsou sice zdravotně nezávadná, ale nedoporučuje se je používat ve velkém množství. Mnohá éčka nejsou vhodná pro děti nebo mohou způsobit alergie. Problémem je jejich nadměrné užívání v potravinách obsahujících náhražky. Např. taková normální šunka, kterou si dneska vyrobíte akorát doma, se skládá z vepřové kýty trošky vody, jediným éčkem je rychlosůl. Dnešní šunky mnohdy obsahují jen 7% svalové bílkoviny, jinak je to samá voda, mouka, sója, tuky, kůže, rostlinné bílkoviny či mořské řasy, které jsou schopny vodu absorbovat ve velkém množství (až 50% obsahu). Aby to tu vodu drželo, jsou v tom polyfosfáty, aby to mělo růžovou barvu, dává se do toho další chemie, aby to mělo nějakou chuť, dává se do toho glutaman. Zkrátka takový chemický ráj, který bych nedal svému domácímu mazlíčku, natož dítěti, i kdyby to mělo velký nápis "Dětská šunka." Nedomníváte se, že akumulace éček může mít vliv na zdravotní stav konzumentů?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 14:59)
Viz moje odpověď k "éčkům" výše, v každém případě výrobek se 7 % svalové bílkoviny nemůže být nazván jako šunka (standardní musí mít minimálně 10 %) a není tedy divu, že je tam řada aditiv a náhražkových surovin.
OTÁZKA (20.2.2012 13:32) Petr76
Dobry den, často jezdím do Rakouska nakupovat. Zpočátku to bylo pouze oblečení a teď se k tomu přidávájí čím dál více i potraviny a drogerie. Vždy když beru do ruky nějaký výrobek tak je tam z trikolory udělané A a v tom napsáno Austria. Pro mě je to hned jasný signál, že výrobek je z Rakouska. Nestálo by opravdu sjednotit ty naše značky Klasa, Bio, regionální potravina a nechat jenom Bio a Klasa? Co třeba vrátit do hry Czech made? Znamenalo by to samé co Austria v Rakousku.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 15:01)
Czech Made není primárně určen pro poraviny, pro KLASU, REGipotaviny a bio jsou zcela rozdílná kritéria. V případě použití české vlajky nelze toto financovat ze státních zdrojů. Vodítkem může být značka Český výrobek - garantováno PK ČR - viz odpovědi výše.
OTÁZKA (20.2.2012 13:36) Anna
Primář plzeňské onkologie Jindřich Fínek nedávno publikoval na konkurenčním webu článek s názvem "Jíme potraviny špatné i pro dobytek." Uvádí, že Češi jsou na prvním místě v rakovině vylučovacího ústrojí. Tvrdí, že příčinou jsou nekvalitní náhražkové potraviny. Proč se o tom málo ví a proč se o tom veřejně málo diskutuje?
ODPOVĚĎ (20.2.2012 15:02)
Na nekvalitní a náhražkové jako Potravinářská komora ČR upozorňujeme neustále. Pokud je nikdo nebude kupovat, nikdo je nebude prodávat a vyrábět.
OTÁZKA (20.2.2012 13:51) Eva H.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se dozvím složení čerstvého pečiva, nemělo by toto být uvedené přímo u cenovek? U všeho má člověk možnost studovat složení, ale bohužel u pečiva, které jí denodenně, ne. Děkuji. Eva H.
ODPOVĚĎ (20.2.2012 15:03)
Viz odpověď výše - jedna z prvních.
OTÁZKA (20.2.2012 14:11) Na co si dát pozor???
Zásadně nic nekupovat v Česku a tak to i dělám
ODPOVĚĎ (20.2.2012 15:06)
Naprosto s váími nesouhlasím, na rozdíl od Vás všechny potraviny kupuji v ČR a jsou minimálně stejně kvalitní jako v zahraničí. Děkuji všem za otázky a těším se někdy v budoucnu na další on-line rozhovor