Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

BOTLÍK: Testy Cermatu porušily zákon. Tisíce žáků se mohou odvolat

ÚHEL POHLEDU: Ve všech šesti letošních přijímacích testech z českého jazyka zjišťoval Cermat znalosti pravopisu způsobem porušujícím školský zákon.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dodnes nechápu, proč jsou testy hodnotící možnost přijetí daného subjektu na nějakou školu zcela nepochopitelně limitovány nikoli cílem, ale výchozí institucí. Pokud si dobře vzpomínám, v pětašedesátém jsem nemusel absolvovat jakékoli ptákoviny tohoto typu při odchodu z dvanáctiletky, protože mi byl předložen test až vysokou školou, na níž jsem se chtěl dostat. Přijde mi jako naprostá ptákovina, když pro přijetí na – třeba restaurátorskou školu – má rozhodovat moje znalost Kirchhoffova zákona, která je bezesporu potřebná, pokud chci studovat elektrotechniku. Jenže tu restaurátor potřebovat nebude, právě tak, jako elektrotechnik nemusí vědět, kdo byl Škréta nebo Brandl.

Jinak řečeno, rádobyvyrovnaná hodnocení tohoto typu (tj. nepříhlížení k cíli) zcela neodpovědně postrádají přihlédnutí k dalšímu vývoji daného subjektu.

0 0
možnosti

Autorův názor mi přijde nejen poněkud formalistní a hnidopišský, ale i nesprávný. Korektorské dovednosti prý potřebují jen profesionálové a učitelé ... pěkná ptákovina. Jako rodič dnes a denně kontroluji úkoly svým dětem. Nebo práci kolegů v zamětnání během review. Pravda, tam jde v první řadě o věcný obsah, ale ten od správné gramatiky nelze úplně oddělit a je třeba ho mít na mysli. Jak v češtině, tak i v cizích jazycích. Autorovo tvrzení, že korektor "aby nepřehlédl pravopisné chyby, potřebuje umět ... odpoutat pozornost od věcného obsahu sdělení" je nesmysl.

Zkrátka, korektorské úlohy mi v těchto "zaškrtávacích" testech přijdou ještě docela smysluplné.

0 0
možnosti

J89i55ř87í 58M24a39c28e40k

20. 5. 2021 21:24

Vy račte být z Cermatu?

0 0
možnosti

Autor poněkud pomíjí fakt, že znalosti je zapotřebí ověřit nějakým anonymizovaným způsobem, který lze aspoň částečně automatizovaně vyhodnotit - těžko to tedy může být třeba diktát.

0 0
možnosti
Foto

Hmmm...

Fascinující, ale dle mého zbytečné vzrušení a rozhorčení. Někde mezi ZŠ a prvním zaměstnáním se znalosti a schopnosti otestují. Z mého pohledu čím dříve, tím lépe, ale já jsem asi moc konzervativní. Klidně bych je nechal všechny projít až na VŠ a i tam bez přijímaček - ušetřené peníze bych přidal asitentům - a oni to v průběhu 2 semestrů vyčistí. Dělají to stejně :-).

A jestli si protestující myslí, že je nějaká rozumná firma vezme a bude platit na základě životopisu s úrovní ZŠ nebo nepochopené trojčlenky - asi bude ideální nastudovat terminologii ohledně "hranolek" v minimálně 3-4 jazycích. V lepším případě dokáže balíky v Amazonu tahat kdokoli. Asi to nebude přesně "znalostní ekonomika", ale hlasy k volbám jsou hlasy...

0 0
možnosti

V70í22t 19J79e31ž67e16k

14. 5. 2021 11:10

Jako ono je porušením zákona, když chci, aby žáci našli chybu? ;-D tak to je úlet.

0 0
možnosti

přijde mi hloupost aby úkolem přijímacího testu bylo, aby jej zvládl každý. Test s obtížnějšími úlohami lépe rozřadí děti na ty pro studium vhodnější a ty druhé.

0 0
možnosti

To je ale slovíčkaření a úzkoprsý formalismus. Jaký je rozdíl mezi "napiš správně" případně "doplň ve správném tvaru" a "najdi chybu"? Kdo umí, problém nemá.

0 0
možnosti

J60o92s35e17f 29H59á61j11e65k

13. 5. 2021 20:48

Umět najít v pár řádcích gramatické chyby je "v rozporu" s RVP pro základní školy?! Chyby musím umět najít jenom v tom, co jsem sám napsal?! Takže učebnice, ve které existuje úkol, že žák má ve větě, souvětí, odstavci apod. najít gramatické chyby, je v "rozporu" s RVP, protože žák má hledat chyby v "cizím" textu?! To myslí autor vážně?! Ale jistě, přijímačky z matematiky by měly obsahovat pouze úlohy na sčítání a odčítání do desíti, z češtiny pak vyjmenovat písmena anglické (nikoliv české) abecedy, protože jenom tak "doložíme" jedině správné směřování k "panevropanství a světoobčanovi" a nebudeme přece žáky stresovat nějakými zcela zbytečně "náročnějšími" přijímačkami...

0 0
možnosti

Testy byly pro všechny stejné, chytřejší uspěli, méně chytří ne. Účelu bylo dosaženo. Ne každý má právo být přijat na střední školu. Jen ti, kteří prokážou schopnosti.

0 0
možnosti

Dívky před 15. a chlapci před 21. rokem věku nemají dokončený vývoj. Testuje se úplně jiný žák, než bude k dispozici u konečných zkoušek. Úspěšný je mix mimořádně nadaných, žáků se zrychleným vývojem, co právě začnou zaostávat a dětí vycvičených úsilím rodičů na konkrétní zkoušky. Ve výsledku se velká část nadějných žáků na vysněný obor nedostane. Jdou někam jinam, kde je to nebaví, dál ve vzdělávání nepokračují a to nás bude stát všechny velké peníze. To mi vadí víc, než forma testování. Ta je jen odrazem nefukčního systému vzdělávání, kdy jsou žádané obory uměle potlačené.

0 0
možnosti

Už v té první větě píšete hlouposti.

0 0
možnosti