Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Co nás vláda naučí. Třetinu Fialova kabinetu tvoří pedagogové

Lídři pěti stran koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), Pirátů a hnutí STAN dnes podepsali hodinu před polednem koaliční smlouvu. (8. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Nová vláda jako by nikoho nezajímala. Příští premiér Petr Fiala ji ve středu představil prezidentovi i veřejnosti a kromě debat, zda bude prezident „stávkovat“ v případě jmenování Jana Lipavského, je hrobové ticho.
  12:00

Že by mlčení znamenalo bezvýhradný souhlas? Těžko říci. Ovšem kontrast ve srovnání s tím, jakou kanonádu kritiky sklidila Babišova garnitura téměř v zápětí po té, co byla představena, nemůže popřít nikdo.

A přitom máme o čem přemýšlet. Například výměna na postu ministra spravedlnosti je dost podstatná. Bouřila-li statisíci demonstranty zaplněná Letenská pláň proti Marii Benešové a na podporu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, proč je nyní ticho? Vždyť příští ministr spravedlnosti Pavel Blažek se netají postojem (samozřejmě legitimním), že veřejní žalobci mají být podřízeni exekutivě a netvořit autonomní a nekontrolovatelnou jednotku.

Možná to bude právě pan Blažek, kdo nám ukáže, jak se účtuje s žalobci za úplňku. A má-li Marie Benešová poněkud kontroverzní historii, pak vedle ní pan Blažek není rozhodně rytířem na bílém koni.

Jestli jsme u končící Babišovy vlády pozorovali jistou slabost pro manažery a poněkud indiferentní „experty“ na řízení, ve vládě nové vidíme obrovskou koncentraci učitelů (Petr Fiala, Petr Gazdík, Vít Rakušan, Martin Baxa, Mikuláš Bek, Michal Šalomoun). Garnitury lékařů a právníků, nebo právě končících manažerů, nyní střídají pedagogové. Jako hrdí příslušníci národa Jana Ámose Komenského můžeme vzkřiknout: Konečně!

Vždyť učitel symbolizuje pokrok, otevřenost, dialog, inovace a především vědomosti. Ovšem jsme též národem Járy Cimrmana, a tedy si ze školy dobře pamatujeme nesmyslné memorování, absenci tvůrčího myšlení, časté zpátečnictví a ubíjející rutinu. Zkusme pozorovat uskupení Petra Fialy z téhle perspektivy. Bude to sbor otevřených a flexibilních zastánců pokroku, nebo panovačných podučitelů vyžívajících se ve vlastní důležitosti?

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat