Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Dvě tváře pomoci. Dobrá i špatná zpráva o státních dávkách na bydlení

Ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Počet lidí žádajících o státní dávku na bydlení a dostávajících ji trhá rekordy. Je to pro stát i pro nás všechny dobrá i špatná zpráva.
  19:45

Tou dobrou zprávou je, že úřady práce jsou teď rychlejší a dokážou obsloužit víc klientů. Mimo jiné díky digitalizaci. Ta zároveň ulehčuje podávání žádosti a navíc člověk nemusí osobně líčit své neutěšené poměry.

Pomalu končí situace, kdy potřební čekali na pomoc od státu měsíce a museli si mezitím draze vypůjčit na překonání své nelehké situace. A o dávku už není tak složité žádat. Konečně jsme se dostali do normální situace vyspělého státu.

Dávka na bydlení dál trhá rekordy. Na příspěvek teď dosáhne více rodin, vyřízení žádosti je i rychlejší

Současně je na pováženou, že skoro tři sta tisíc domácností pobírá státní příspěvek na bydlení. To je vysoké číslo. Navíc podle odhadu sociologů by nárok mohlo mít víc než dvakrát tolik domácností. Je to alarmující. Znamená to potenciálně obří finanční zátěž pro stát a ukazuje neutěšený stav naší ekonomiky.

Zatímco firmy se vzpamatovávají, domácnosti se ještě neotřepaly z inflačního zchudnutí a vracející se prosperita k velké části z nich neprosakuje. Šetří a žádají o státní pomoc. Což přes nízké útraty kazí výhled celé ekonomiky.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...