Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Do stejné řeky. Je tu plán potrestat banky zvýšením jejich zisku


Ministr financí Zbyněk Stanjura před jednáním vlády 20. prosince 2023 | foto: ČTK

Premium Názor
Banky mají u nás víc než slušné zisky, a tak se stávají opakovaně terčem politiků hledajících peníze pro stát i své projekty. Přemýšlejí, jak banky více zdanit či více zapojit do některých projektů se sociální či růstovou dimenzí. Zatím to ale nikdy nevyšlo nebo se to zvrhlo v pravý opak, tedy ve službičku pro banky. A to se může opakovat.

Celý článek je běžně jen pro členy

Blahopřejeme, tento článek vám někdo otevřel.

Aktivovat členství

O co jde? Část vládních politiků už nějakou dobu uvažuje o sektorové dani na banky. Má jít o určitou odplatu za to, že banky neodvedly na tak zvané windfall tax, tedy dani z mimořádných zisků, zdaleka tolik, kolik se čekalo. Nebylo přitom třeba, aby finanční ústavy nějak podváděly, použily zcela legální cesty, protože jim to ti, kdo zákon napsali a schválili, jeho dikcí i načasováním umožnili.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele. Litujeme, ale tento nasdílený článek překročil maximální počet zhlédnutí.

Získejte také iDNES Premium a pokračujteve čtení

Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...