Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Havlovi nevadilo, že jsem postižený, držel mne za ruku'

Názory

  11:00
Sedím s očima plných bolestných slz a snažím se neuvěřit zprávě, že zemřel člověk, kterého jsem osobně poznal a vzhlížel jsem k němu až do tohoto okamžiku s úctou, láskou, obdivem a vřelostí. Člověk neobyčejný a mně tak drahý.

Jiří Šedý a Václav Havel foto: Výbor dobré vůle

Zemřel pan prezident Václav Havel. Pro mne vždy bude slovo prezident spojeno s osobností pana Václava Havla.

Pana prezidenta Václava Havla jsem znal osobně již řadu let.

Narodil jsem se s Downovým syndromem a měl jsem možnost pana prezidenta Václava Havla poznat v roce 2002, kdy mi předával hlavní Cenu Olgy Havlové. Tehdy jsem před ním stál, díval se do jeho laskavých a moudrých očí a štěstím jsem se vznášel až ke hvězdám.

Jiří Šedý (35)

Narodil se v Hlinsku v Čechách jako člověk postižený tzv. Downovým syndromem.

Je autorem tří publikací - "Český myšlení", "Trochu něhy" a "Citlivost barevného slunce". Je také výtvarníkem, ilustroval několik kalendářů.

Se svou matkou založil v Hlinsku Sdružení pro pomoc zdravotně postiženým dětem, které mimo jiné pomáhá rodinám s dětmi postiženými Downovým syndromem.

V roce 2002 získal za pomoc při výchově a vzdělávání dětí s mentálním postižením a za svou literární činnost Cenu Olgy Havlové.

Pan prezident Václav Havel se vůbec nepozastavoval nad tím, že jsem postižený. Držel mne za ruku a na jeho větu nikdy nezapomenu. „Jak se vám daří, pane spisovateli? Jakou knihu nyní píšete?“ A já s bušícím srdcem jsem odpovídal chvějícím se hlasem a viděl jsem nepředstíraný zájem, přátelství a pochopení. Ještě několikrát jsem měl možnost se s panem prezidentem Václavem Havlem setkat osobně při předávání dalších Cen Olgy Havlové, která se každoročně v květnu předává.

Jednou jsem měl možnost sedět téměř vedle něho, jednou jsem seděl přímo za ním. A vždy ta chápající otázka o mojí literární tvorbě. Nemohl jsem tomu nikdy uvěřit. Já, pouze maličký a téměř neznámý spisovatel a on, nádherný, laskavý člověk, který píše krásné knížky a je uznávaný na celém světě. Nechápal jsem tu ohromnou skromnost, lidskost a moudrost. Tu schopnost nepřehlížet tak obyčejného a odlišného človíčka, jako jsem já.

Pane prezidente Václave Havle, vím, že shlížíte z vesmírné výšky na to naše lidské hemžení. Cítím stálou Vaši přítomnost. Do konce mého života budete v mém srdci hluboko uchován jako symbol lidskosti, moudrosti, skromnosti, přátelství a empatie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!