Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Diplomatická odměna. Hayato Okamura není nejhorší volbou

Poslanec KDU-ČSL Hayato Okamra přichází na celostátní konferenci strany 26. ledna 2024 v Praze foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
Politika často funguje jako obchod, služba a protislužba. Nemusí se nám to líbit, ale tak to je. Dobře je to vidět na případu Hayata Okamury. Přestal usilovat o místo na kandidátce Spolu do europarlamentu, kde ohrožoval své kolegy tím, že by je mohl přeskočit pomocí preferenčních hlasů. A nyní má získat místo velvyslance ve Vatikánu.
  5:00

Hayato Okamura není nejhorší volbou. Je to slušný člověk, dokáže, když překoná svůj ostych, mluvit s lidmi, kultivovaně se vyjadřovat a nakonec se jistě i naučí diplomatické štábní kultuře. Na rozdíl od jiných politických nominantů na diplomatické posty.

Problém je v tom, že si někteří myslí, a z dobrých důvodů, že na posty velvyslanců by měli směřovat kariérní diplomaté, pro něž je to vyvrcholením jejich profesní dráhy. Je frustrující, když se léta snaží a pak jim post vyfoukne odložený politik. Jenže u nás nemáme čistě kariérní diplomatický sbor.

Hayato Okamura velvyslancem ve Vatikánu? Nechystám se tam, vyvrátil spekulace lidovecký poslanec

Vysílání politiků či lidí z jiných úřadů do zahraničí zavedl v České republice už Václav Havel. Systém od té doby takhle běží. A není tu nikdo, kdo by ho chtěl a mohl změnit.

Autor:

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Administrativní správce nemovitosti

CEBYT Krkonoše s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč