Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Zavádět další papírování umíme rychle, ale na věci usnadňující život nikdo nespěchá

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Názor
To, že o důchod bude možné požádat i elektronicky, je skvělá zpráva. Je to v duchu doby, kdy je možné spousty věcí vyřídit na dálku a jednoduše, aniž by člověk musel běhat s papíry na úřady. V Česku má každý takový moderní krok svá ale.
  5:00

Za prvé stát nezavádí elektronické žádosti o důchod, protože tím ušetří čas žadatelů i úředníků a protože je to konečně možné. Možné je to už dávno a stát to zavádí kvůli tomu, že ho k tomu tlačí Evropská unie.

Přitom předpisy vytvářející další byrokracii či regulace Česko zavádí rychle a v přísnější podobě, než je třeba. Na věci usnadňující život nikdo nespěchá.

O důchod půjde žádat online, ale supersložitě. Zvládnou ji jen digitálně zdatnější senioři

A za druhé když je u nás něco vyřizované elektronicky, ne vždycky to jde jednoduše. Ukázalo se to už u datových schránek. Spousta věcí je složitých, a když je občas třeba při komunikaci s úřady něco doplnit, děje se to papírovou formou. Což degraduje celý koncept elektronického úřadování.

Podobně to může dopadnout i s žádostmi o důchod. Jen to bude vylepšené tím, že složitě budou jednat s úřady starší lidé ne tak zvyklí na řešení technických problémů a žádající o to, na co mají jasný nárok.

Autor:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...