Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Zn.: vyměním Gazu za Írán. Biden chce po Izraeli hned dva ústupky zároveň

Írán poslal na Izrael drony a rakety. (14. dubna 2024) foto: Reuters

Názor
Bude velká válka? Pustí se do sebe Írán a Izrael? Dost lidí se toho obává. Oba státy vedou proxy války už čtyřicet let, ale v noci na neděli Írán poprvé zaútočil na Izrael ze svého území. Žádné proxy.
  19:15

A to je něco, co židovský stát nemůže nechat bez odplaty. Nebo může? Uvidíme.

Nebylo by to poprvé. V lednu 1991 Saddámův Irák střílel na Izrael rakety Scud a byli mrtví. Ne aby ho zničil, ale vyprovokoval k odvetě a tím narušil širokou koalici proti Iráku. Jenže Izrael se na žádost USA odvety zdržel, ač byl premiérem jestřáb Šamir. Američané mu na obranu poskytli rakety Patriot – byla to jejich světová premiéra. A úspěšná. Takže to skutečně bylo „něco za něco“.

Teherán určitě nechtěl Izrael jen postrašit, říká bezpečnostní analytik. Vypíchl roli americké střely SM-3

Teď je Izrael v situaci, kdy si připadá silnější. Pro tvrdý postup k Íránu se opírá o celonárodní konsenzus. Jenže prezident Biden po něm chce hned dva ústupky zároveň. Aby se vzdal cíle „vyčistit“ celé Pásmo Gazy a aby se vzdal odvety vůči Íránu. Zkuste hádat, jak asi to může dopadnout. Vzdá se Netanjahu odvety vůči Íránu, bude-li mít volnější ruce v Gaze? Bude to opět „něco za něco“? Nebylo by na tom nic divného ani neracionálního.

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...