Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Názory

ZVĚŘINA: Pirátům se nedá věřit. I základní zájmy České republiky jsou jim lhostejné

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Názor
Jaderná energetika je v Česku obecně přijímána jako regulérní zdroj. Proto když Evropský parlament podpořil zařazení jádra a plynu mezi zelené investice, spadl nám kámen ze srdce.
  19:04

Česká republika nemůže získávat ani z větru, ani ze slunce tolik jako jiné státy: nemáme vhodné přírodní podmínky. Naše země též neleží u moře, tedy i zkapalněný plyn jsme nuceni nakupovat přes prostředníky, a tedy dráž.

Fiala europoslancům: Jádro a svobodný energetický mix jsou nezbytnost

Z nejsvízelnější situace nám může pomoci jádro. Politické strany se na jeho podpoře shodují zleva doprava. Pro je koalice i opozice. Proč tedy tři pirátští europoslanci z frakce Zelených hlasovali proti jádru a plynu? Možná necítí žádnou loajalitu ke spoluobčanům a nezajímá je, kolik tu platíme za energie. Možná je nezajímá ani to, že jejich stranický šéf Ivan Bartoš sliboval před volbami podporu dostavbě nových jaderných bloků.

Pirátům se nedá věřit, nejsou schopni dodržet slib či vysvětlit, proč změnili názor. Přetvařuje se pražské stranické vedení, nebo se europoslanci chtěli „jen“ zavděčit svým soudruhům?

Výsledek je jasný: Pirátům jsou i základní zájmy České republiky lhostejné.