Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak je to s Route 66 Johnnyho Hallydaye

Názory

  22:07
Ad LN 16. 12.: Francouzský Elvis je zpátky
Ocenil jsem, že LN připomenuly současnost historicky prvního francouzského rokenrolového průkopníka Jeana-Philippa Smeta známého pod uměleckým jménem Johnny Hallyday. I když bohužel v souvislosti s jeho současnými zdravotními problémy… Zato však nikoliv pouhou notickou, ale skoro půlstranou. Současný tisk se totiž zaobírá většinou superstáry, jimi podobnými interprety s jepičím životem, a na skutečně významné hudební tvůrce se pak nedostane.
V této souvislosti však považuji za nutné uvést na pravou míru jedno tvrzení – zřejmě mlaďoučké - autorky článku. I když současné Hallydayovo koncertní turné skutečně nese název Route 66, není "pojmenované podle jeho věku", jak autorka uvádí. I když Hallyday
15. července oslavil 66. narozeniny a současné turné má být jeho posledním (tato asociace se tedy zcela logicky nabízí), interpret a jeho management v tomto případě jen vtipně využili už stávající a dnes vlastně legendární značky Route 66.
Mezistátní silnice nazvaná U.S. Route 66 vznikla totiž už ve 20. letech a to díky nutnosti rozšíření stávající dopravní sítě Spojených států. A byla uvedena do provozu 26. listopadu 1926. Okamžitě poté se stala americkou dopravní tepnou číslo 1 a to, že spojovala východ federace (Chicago ve státě Illinois ) se západem země (Santa Monica v Kalifornii), přesně korespondovalo s touhami prvních osadníků putovat do neznámých končin Nového světa za lepším životem a novou příležitostí.
Legenda tvrdí, že každý Američan alespoň jednou za svůj život cestoval po Route 66. Tedy po spojnici, kterou John Steinbeck nazval Matkou cest (Mother Road). Pro jiné představuje Route 66 Hlavní americkou ulici (Main Street of America) či Cestu slávy (Glory Road). Stala se námětem knih, filmů, televizních seriálů a písní, je zcela neodmyslitelnou součástí života, kultury i moderní americké historie. A (nejen) "harleyáři" celého světa touží po tom si tuto trasu alespoň jednou za život projet…
Autor: