Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Belgičané nechtějí kapitulovat před barbarstvím. Podpořil je rocker Hallyday

Kultura

  11:19
BRUSEL - Koncert francouzského rockera Johnnyho Hallydaye v sobotu večer v Bruselu ukázal odhodlání obyvatel nenechat se zastrašit džihádisty, kteří v metropoli v úterý povraždili bezmála tři desítky lidí a vyhrožují dalšími atentáty. Diváci obsadili všech 12 tisíc míst sálu Palais 12 a atmosféra se nelišila od podobných vystoupeních. Podle agentury AFP lidé říkali, že nehodlají „kapitulovat před barbarstvím“.

Johnny Hallyday

„Pokud podlehneme panice, nikam to nepovede. Nemám obavy, důvěřuji bezpečnostním složkám a... Johnnymu!“ zvolala asi třicetiletá Lindsey s pivem v ruce, která dorazila z města Charleroi, které bylo v poslední době svědkem policejních zátahů proti teroristům.

„Ztrojnásobili jsme počet bezpečnostních pracovníků a dostali posily od policie a armády. Všichni (účastníci koncertu) byli prohledáni, což se jinak mnohdy neděje, protože belgický zákon to nevyžaduje,“ řekl AFP koordinátor bezpečnostních opatření při koncertu na severu belgické metropole Stefan Feldbusch.

Oběti úterních útoků

Při úterních sebevražedných útocích na letišti a v metru zahynulo v Bruselu 31 lidí včetně tří útočníků; podle sobotního oznámení krizového centra z 28 obětí se zatím podařilo identifikovat 24 osob. Zraněno bylo na 340 lidí z dvaceti zemí.

Loňské turné

Legendární rocker připravoval evropské koncertní turné po loňských lednových atentátech v Paříži a nazval ho Rester en vie (Zůstat naživu). K tehdejším událostem se vrací především písní Un dimanche de janvier (Jedné lednové neděle). „Chtěl bych věnovat tuto skladbu všem obětem atentátů, všem obyvatelům Bruselu a všem Belgičanům. Mám vás rád,“ řekl k písni Quand on n’a que l’amour (Když máme jen lásku) od belgického šansoniéra Jacquesa Brela, kterou zařadil na závěr sobotního koncertu. Hallyday se rozhodl zahrát v Bruselu i v neděli večer. Živý přenos z vystoupení budou moci sledovat i diváci ve více než 300 kinech po celé Francii. Naopak americká popová hvězda Mariah Careyová z obavy o bezpečnost zrušila koncert, který měla mít v belgické metropoli dnes.

Manifesty a pochody

Lidé v Bruselu chtěli projevit své odhodlání neustupovat teroristům i masovou účastí na manifestaci k uctění památky obětí úterních atentátů a v Pochodu proti strachu v centru metropole. Organizátoři ale akce odvolali poté, co je o to požádaly úřady. Ministerstvo vnitra vysvětlilo, že policisté se v současnosti potřebují soustředit na jiné úkoly než na dohled nad demonstracemi. Mnoho lidí se nicméně očekává na náměstí Place de la Bourse, které se od úterý stalo centrem pietních setkání.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat