Diskuse k článku

KAMBERSKÝ: Aramejský Otčenáš. Pokušení je nakonec podstatou lidské svobody

Na počátku bylo Slovo, a to Slovo bylo u Boha – ale o jeho významu se vedou spory. Neznáme přesná slova, jakými mluvil Ježíš Nazaretský se svými učedníky, protože s nimi hovořil aramejsky, zatímco všechny důležité záznamy se dochovaly řecky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vargulič 11.6.2019 7:52

Pokušení a pokoušení jsou krásná..

P. Houdek 10.6.2019 16:43

Autorovi. Jo a jste si jist, že jednoko dvoko .. čičman čaraka čuk je jako Otčenáš, nebo spíš desatero? Teologicky je rozdíl asi jako mezi Dušínem a Štětináčem (velký).

A. Alda 10.6.2019 11:32

Svoboda!

Bůh stvořil člověka jako svobodného. Stvořil ho, aby se mu stal přítelem. Přítelem však nemůže být ten, kdo je nesvobodný. Musím mít reálnou možnost odvrhnout přátelství a vybrat se nepřátelství nebo lhostejnost, aby mohl být přítelem. Přítelem ze své vlastní vůle. Můj otrok nebo sluha nebo zaměstnance není nikdy mým skutečným přítelem, jen na mně závisí. Jen opravdu osobnost svobodná ode mne může být mým skutečným přítelem.

Bůh nechce otroky, těch si může stvořit, kolik chce. Bůh chce mít přátele - proto stvořil člověka.

R. Hanuš 10.6.2019 12:11

Šmarjá, vy jste fakt primitiv. Teologií křesťanství se dva tisíce let zabývaly a zabývají některé nejvýznamnější mozky křesťanských zemí, a to nejen teologů a filosofů, a vy, aniž byste evidentně něco z jejich děl četl, tu vymlasknete dětskou říkanku a zřejmě se myslíte jak hlubokomyslný příspěvěk jste tu vypotil. Pokud to tedy nebyl špatný pokus o vtip.

J. Nový 10.6.2019 12:21

No vidíte to. A za ty dva tisíce let nikdo nepřišel na to, že Bibli je nutno číst pozadu, abyste pochopil její pravý smysl.

A. Alda 10.6.2019 15:40

Tak holt jsem blbec. Děkuji za upozornění. Mám se snad nechat znovu pokřtít?

P. Durkot 9.6.2019 23:39

Pekne.

J. Nový 9.6.2019 13:43

Já v tom jako ateista pořád nemám jasno. Takže Abraháma k zabití syna Izáka ponoukal Bůh nebo to byl nakonec Satan? Ten František v tom dělá binec.

Andresl 9.6.2019 11:45

Kamberský, jako většinou, plácá nepřesnosti, kterým navíc nerozumí. Prostě splácá dohromady, kde se co kolem problému vyskytne. To ale není publicistika. Ano, Ježíš mluvil většinou aramejsky, ale určitě rozuměl řecky, hebrejsky,... Nakonec Evangelia, kde se modlitba Otčenáše vyskytuje, byla napsana některá řecky, některá hebrejsky- což byly oficiální jazyky té doby a místa.. To ale pán Kamberský již neví, nečetl to... A světe div se, zde neexistuje problém v nejednoznačnosti překladu. Dokonce i latinský překlad Otčenáše je OK a neobsahuje falešné tvrzení, jako že Bůh Otec chce vrhnout člověka v pokušení... Kamberský by si mohl též nastudovat, že v Bibli ne Ježíš svádí Satana na zlo, ale naopak Satan svádí v pokoušení Ježíše...

Osobně již dlouho nečtu slátaniny Kamberského, dnes jsem udělal po dlouhé době výjimku a nemýlil jsem se!

M. Půbal 9.6.2019 21:23

Tehdy byl nějaký oficiální jazyk? Řečtina byla pro umění a vědu, aramejština byla lingua franca chudých-obchodníci, vojáci, prostý lid. Hebrejština v desítkách dialektů.

R. Hanuš 10.6.2019 12:28

Člověče, co to melete. Vždyť právě latinské verze se rozhodnutí Františka týká. Proč by ho měnil, pokud tam, dle vás není problém -, "Dokonce i latinský překlad Otčenáše je OK a neobsahuje falešné tvrzení, jako že Bůh Otec chce vrhnout člověka v pokušení."

P. Cis 9.6.2019 9:49

...uveď nás v pokušení, a nedopusť, abychom mu podlehli...

Tonete v bezbřehé svobodě, a Vaším pánem je nejchytřejší a nejkrásnější z andělů...


Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Tyson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...