Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Názory

KAMBERSKÝ: Do jesliček... ... hřbitov

Spisovatel Umberto Eco foto: Lidové noviny

Hrdost je ctnost, pýcha je hřích. My jsme na svou Knihu roku hrdí – a také se jí pyšníme. Vznikla v roce 1928, trvala dvacet let a pak na čtyři desetiletí zmizela ze světa (i když se ji v jeden čas Svobodná Evropa pokoušela oživit); dnes si její obnovenou verzi můžete přečíst už po jednadvacáté.
  9:32

Kniha roku není soutěž, ale anketa. Nerozhodují prodané výtisky (to by před čtrnácti lety nemohly vyhrát básně Josefa Topola) ani esemesky čtenářů (to by nemohly před devatenácti lety zvítězit deníky Jana Zábrany).

Naopak: za každou odpovědí stojí jedinečný čtenářský zážitek a jedinečný vkus. Vlastně by nám vůbec nevadilo, kdyby vítěz měl jen dva hlasy.

Podrobné čtení ankety často vyděsí i knižní profesionály: snad každý najde dílo, o jehož existenci vůbec netuší. Nedivme se: pokud za rok vyjde sedmnáct tisíc knih, nevyznali by se v nich ani Čapek s Poláčkem dohromady. Proto, máte-li chuť, čtěte pečlivě – třeba se zrovna ta vaše kniha roku skrývá na straně 31.

P. S.: Pokud chcete Knihu roku zneužít coby průvodkyni při nákupu dárků, tak příliš neotálejte. Loňští medailisté Jan Balabán i Emil Hakl zmizeli knihkupcům z pultů dávno před Štědrým dnem. Čekat, až se v únoru objeví dotisk, to by byl skutečný hřích.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...