Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Do jesliček... ... hřbitov

Názory

  9:32
Hrdost je ctnost, pýcha je hřích. My jsme na svou Knihu roku hrdí – a také se jí pyšníme. Vznikla v roce 1928, trvala dvacet let a pak na čtyři desetiletí zmizela ze světa (i když se ji v jeden čas Svobodná Evropa pokoušela oživit); dnes si její obnovenou verzi můžete přečíst už po jednadvacáté.

Spisovatel Umberto Eco foto: Lidové noviny

Kniha roku není soutěž, ale anketa. Nerozhodují prodané výtisky (to by před čtrnácti lety nemohly vyhrát básně Josefa Topola) ani esemesky čtenářů (to by nemohly před devatenácti lety zvítězit deníky Jana Zábrany).

Naopak: za každou odpovědí stojí jedinečný čtenářský zážitek a jedinečný vkus. Vlastně by nám vůbec nevadilo, kdyby vítěz měl jen dva hlasy.

Podrobné čtení ankety často vyděsí i knižní profesionály: snad každý najde dílo, o jehož existenci vůbec netuší. Nedivme se: pokud za rok vyjde sedmnáct tisíc knih, nevyznali by se v nich ani Čapek s Poláčkem dohromady. Proto, máte-li chuť, čtěte pečlivě – třeba se zrovna ta vaše kniha roku skrývá na straně 31.

P. S.: Pokud chcete Knihu roku zneužít coby průvodkyni při nákupu dárků, tak příliš neotálejte. Loňští medailisté Jan Balabán i Emil Hakl zmizeli knihkupcům z pultů dávno před Štědrým dnem. Čekat, až se v únoru objeví dotisk, to by byl skutečný hřích.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat