Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Dřív peklo zmrzne, než bude Halík prezidentem

Názory

  14:00
Ještě se ani pořádně nezhojily rány vzniklé minulou prezidentskou volbou – a už nám ambiciózní trubadúři ohlašují své případné kandidatury na post hlavy státu.

Filozof Tomáš Halík foto: Lidové noviny

Jejich motivace jsou dosti podobné, ale to teď ponechme stranou. V dvoukolové prezidentské volbě bohužel platí, že vyhrává nakonec ten, který je pro většinu lidí nejméně nepřijatelný. Ačkoli Tomáš Halík je dnes jedním z největších, ehm, „nositelů odkazu Václava Havla“, vzhledem k rozložení nálad v populaci by se stal prezidentem asi jedině v tom případě, kdyby proti němu v druhém kole kandidoval Ivo Rittig.

Přečtěte si i zprávu:

Koukneme-li se na data, kterak si Slezané, Moravané i Češi cení jednotlivých povolání, pak kněz je na tom ještě hůře než novinář. Pod ním najdeme už jen uklízečku a poslance. Většina populace žije v mentálním světě, jaký jim na základní škole narýsovaly soušky a pančelky: samy odkojené Palackého a Nejedlého výkladem dějin. Dřív peklo zamrzne, než bude v Česku římskokatolický kněz prezidentem.

V tomto pohledu by kandidatura Tomáše Halíka byla darem z nebes pro levici, protože by jen roztříštila pravicové hlasy a otevřela cestu na Hrad právě lidem jako Miloš Zeman nebo Zdeněk Škromach.

Anketa

Měl by Tomáš Halík v prezidentské volbě šanci?

Nikoliv, Češi mu neodpustí jeho kněžské povolání 1494
Rozhodně, je pokračovatelem havlovského étosu 3384
Možná, pokud bude jediný protikandidát Škromach 987

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...