Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Žaludek naruby a útěšná zvěst

Názory

  11:16
Komu se ze všech hovad, skokanů, kalousů a lesů dělá více než krapet nevolno kdo občas vzpomene památných slov cenzora Sládka “naházet to všechno do Vltavy”, tomu Orientace přináší útěšnou zvěst: na světě jsou zajímavější a důležitější témata k přemýšlení.

Ministr financí Miroslav Kalousek. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Tak třeba: byl Ferdinand Dobrotivý, poslední korunovaný český král, epileptický a neschopný slaboch, nebo naopak vzor vladaře, který místo na své utkvělé vize myslel vždy a všude v prvé řadě na své podané? Disputace znalců  potvrdila starou pravdu: i v levné osvěžovně, s větším než malým množství půllitrů a s nefunkčním diktafonem, mohou zaznít velké myšlenky. Historici Jiří Rak a Martin Halata spolu s Ladislavem Čumbou a Jiřím Peňásem ukazují méně známou tvář císaře, jenž je středobodem velké výstavy na Pražském hradě.

Střih. Když Samuel Huntington vydal před osmi lety knihu Who We Are (česky Kam kráčíš, Ameriko?) vyvolal ve spojených státech ještě větší polemiku než svým proslulým Střetem civilizací. Profesor Harvardovy univerzity zde bez zbytečné politické korektnosti varoval, že mohutný přiliv hispánských imigrantů může Ameriku rozdělit na dva nespojité národy. Temná vize se začíná potvrzovat: poprvé v dějinách Spojených států se příslušníkům menšin narodilo víc děti než bílé většině. Nikoho netrápí barva kůže, ale fakt, většina latinos nemá ukončené ani střední vzdělání a v individualistické Americe místo splnění “amerického snu” požadují sociální dávky... Spojené státy se mění, a Eduard Freisler ukazuje tuto proměnu jak na životě měst na americkém středozápadě, kde je španělština už dominujícím jazykem, tak na datech a interpretacích významných demografů, sociologů a politologů.

Střih: Zbyněk Petráček popisuje německý boj o předkožku,
Daniela Iwashita boj slůvek “skrze” a “prostřednictvím”, astronom Jan Veselý bludy o letní obloze, Ladislav Nagy prvotinu Cormaca McCarthyho, Clemens Ruthner smrt vídeňské němčiny... a mnoho dalšího, včetně poslední knihy Nialla Fergusona nebo radikálně nového pohledu na česká města. Podle Romana Kouckého, nově jmenovaného pražského hlavního architekta, se z komunikací stanou ulice a z veřejné zeleně opět parky. Že by se, politice navzdory, blýskalo na staré lepší časy?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!