Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
21. prosince 2015 12:54 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Nové Star Wars dnes opravdu potřebujeme

Harrison Ford (jako Han Solo) a Carrie Fisherová (princezna Leia) se vrací ke... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Ford (jako Han Solo) a Carrie Fisherová (princezna Leia) se vrací ke... | foto: Reprofoto

Na pátečním tiskovém brífinku Bílého domu stál jeho mluvčí Josh Earnest s poněkud nezvyklou stráží v zádech - dvěma Stormtroopery, ikonickými vojáky Galaktického impéria. Vtípek pro novináře potvrdil, že i nové Star Wars jsou kulturní fenomén a dost pravděpodobně budou i nejvýdělečnější film všech dob, když zlomily rekord tržeb za první víkend. Symbolicky je také dostal na správné místo, protože sága má velký společenský a politický význam.

V podstatě vůbec nejde o sofistikovaný žánr science-fiction, ale jednoduchou pohádku o černobílém boji dobra se zlem, včetně rytířů a princezen, jen zabalenou do kulis předaleké galaxie. Už třetí generaci Star Wars učí, že za svobodu, spravedlnost, čest a demokracii stojí za to bojovat a dokonce zemřít. Trefují se přitom do doby, kdy je opakování základních hodnot naší civilizace více než užitečné. Koncem 70. a počátkem 80 .let vyprávěly o potřebě porazit totalitní říši zla, na přelomu tisíciletí zase o umírání svobody tváří v tvář vnějšímu nebezpečí a vleklým válkám. Nový díl zase říká, že likvidace diktátora nemusí znamenat mír a návrat starých dobrých časů.

Někomu to může znít až směšně, ale Star Wars jsou v době přesycené popkulturou mnohem účinnějším nositelem ideálů západní civilizace než seznamy povinné středoškolské četby. Zvláště američtí intelektuálové a nobelisté nemají žádný problém používat odkazy právě na Star Wars a jeho fantastický svět k ilustraci názorů a myšlenek. Pro ty středoevropské by to bylo samozřejmě něco podřadného. Je ale zkrátka potřeba si přiznat, že megakorporace Disney toho dělá pro naši budoucnost řádově víc, než osazenstvo leckteré kavárny. A ještě na tom vydělá miliardy dolarů. To je síla kapitalismu a moderní společnosti v nejčistší podobě.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!