Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KLESLA: Nové Star Wars dnes opravdu potřebujeme

Názory

  12:54
Na pátečním tiskovém brífinku Bílého domu stál jeho mluvčí Josh Earnest s poněkud nezvyklou stráží v zádech - dvěma Stormtroopery, ikonickými vojáky Galaktického impéria. Vtípek pro novináře potvrdil, že i nové Star Wars jsou kulturní fenomén a dost pravděpodobně budou i nejvýdělečnější film všech dob, když zlomily rekord tržeb za první víkend. Symbolicky je také dostal na správné místo, protože sága má velký společenský a politický význam.

Harrison Ford (jako Han Solo) a Carrie Fisherová (princezna Leia) se vrací ke starým postavám ve filmu Star Wars: Síla se probouzí. foto: Reprofoto

V podstatě vůbec nejde o sofistikovaný žánr science-fiction, ale jednoduchou pohádku o černobílém boji dobra se zlem, včetně rytířů a princezen, jen zabalenou do kulis předaleké galaxie. Už třetí generaci Star Wars učí, že za svobodu, spravedlnost, čest a demokracii stojí za to bojovat a dokonce zemřít. Trefují se přitom do doby, kdy je opakování základních hodnot naší civilizace více než užitečné. Koncem 70. a počátkem 80 .let vyprávěly o potřebě porazit totalitní říši zla, na přelomu tisíciletí zase o umírání svobody tváří v tvář vnějšímu nebezpečí a vleklým válkám. Nový díl zase říká, že likvidace diktátora nemusí znamenat mír a návrat starých dobrých časů.

Někomu to může znít až směšně, ale Star Wars jsou v době přesycené popkulturou mnohem účinnějším nositelem ideálů západní civilizace než seznamy povinné středoškolské četby. Zvláště američtí intelektuálové a nobelisté nemají žádný problém používat odkazy právě na Star Wars a jeho fantastický svět k ilustraci názorů a myšlenek. Pro ty středoevropské by to bylo samozřejmě něco podřadného. Je ale zkrátka potřeba si přiznat, že megakorporace Disney toho dělá pro naši budoucnost řádově víc, než osazenstvo leckteré kavárny. A ještě na tom vydělá miliardy dolarů. To je síla kapitalismu a moderní společnosti v nejčistší podobě.

Autor: