Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

KLÍMA: Napsal jsem Reportérku. Prý musím být buď sexista, nebo homofob

Názory

  12:08
„Uvědomil jsem si, že jsem v kleštích. Respektive má varlata. Ať se pohnou obrazně do jedné, či do druhé nohavice, stejně mi je nějaká ruka nemilosrdně stiskne,“ píše publicista Josef Klíma ve svém pravidelném sloupku LN, který dnes mimořádně zveřejňujeme volně i serveru Lidovky.cz. Reaguje v něm na kritiku, která se sesypala na minisérii Reportérka.

Jiří Bartoška v seriálu Reportérka foto: Česká televize

Jistý Petr, jehož příjmení nechci zveřejňovat, abych mu zbytečně nedělal reklamu, uveřejnil v jistých internetových novinách (nespecifikuji z téhož důvodu) recenzi na můj televizní triptych Reportérka, jehož poslední díl Česká televize vysílala tuto neděli.

„Zatímco feministická duše trnula v obavách, jak moc sexualizovaným objektem se stane pohledná hlavní hrdinka Hedvika (v podání Terezy Voříškové), Klíma po vzoru nejslavnějších iluzionistů využil této návnady k tomu, aby odkudsi ze zálohy naprosto nečekaně hodinu systematicky ponižoval homosexuály,“ napsal.

Zastyděl jsem se. Původně totiž byl zesnulý miliardář (Jiří Korn) v mém textu opulentním heterosexuálem, který pořádá na svém sídle zvrhlé orgie s mladými dívkami. Jenže hlavní hrdinka žije v jednom bytě v harmonické idyle s mladým sympatickým homosexuálem (Vladimír Polívka) a mě napadlo, že by svou první kauzu (která je kauzou jen do bulváru, jak ji poučí její šéf Jiří Bartoška) mohla začít řešit přes něj a přes jeho styky v homosexuální komunitě. Takže jsem jen překlopil zvrhlíka z orientace do orientace, protože zvrhlíci se vyskytují v obou.

Má varlata jsou v kleštích

Vzápětí jsem se ale zastyděl podruhé. Kdybych to totiž neudělal, nebyl bych homofobem (neboli mužem, který má obavu z homosexuálů), ale sexistou, který zase trpí utkvělou představou, že opačné pohlaví je nižší, méně hodnotné (Wikipedie). Uvědomil jsem si, že jsem v kleštích. Respektive má varlata. Ať se pohnou obrazně do jedné, či do druhé nohavice, stejně mi je nějaká ruka nemilosrdně stiskne.

Jsem ale v těch kleštích sám? Kdo takhle vidí svět, ignoruje jeho ostatní obsahy. Hloupé nebo chytré, profesionální nebo amatérské, s poselstvím zdařilým nebo nikoli – to vše přehluší posedlost sexem. Nebo spíš sexualismem. A to, podotýkám, zabral homosexuální motiv nějakých deset procent stopáže. Viděno prizmatem téhle nelítostné bipolarity, která už předem nálepkuje (buď je to sexista, nebo homofob), přestává být homosexualita běžná, ale stává se významnou a osamělý zvrhlík má reprezentovat autorův názor na celou komunitu. Obávám se, že pro tyhle lidi by se stal i Stalin přijatelnějším, kdyby se dnes zjistilo, že byl homosexuál.

Ještě, že kouřil heterosexuál

„Konzervativní divák může zůstat klidný,“ píše autor recenze. „Měl pravdu: sexuální menšiny jsou jakousi démonickou silou, která, jsouc evidentně v plné moci samotného syna prince temnot, začne vylézat z neřestí prosáklých zákoutí našich měst (jež už zkrátka nejsou, co bývala) a vyráží krást děti z domovů. Nevinné bytosti jim pak neslouží jako nic jiného než jako rituální oběti okultních prasáren.“

ČTĚTE TAKÉ:

Tak nevím, co mi připadá přijatelnější, když už mi nezbývá než být buď sexista, nebo homofob. Ale sexista budu těžko. Obdivuju ženy a čím dál tím víc, čím méně jsou na nás, mužích, závislé. Umí dnes všechno, co muži, a to nejpodstatnější navíc, co uměly vždycky: vyrobit nového muže. Občas i homosexuála.

P. S. Už jsem měl tenhle sloupek hotový, když jsem dostal dopis od pana D. Taky rozhořčený: že jsem zneužil totéž dílko, abych propagoval kouření. Tomu bylo věnováno ve filmu třicet vteřin. Ještě že kouřil heterosexuál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!