Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Erotické knihy probudí fantazii, sexuální život ale nezachrání

Zdraví

  6:37
Jak může muž potěšit ženu? Co dělat pro to, abyste si udrželi vztah? Mohou ho přehnaná očekávání zničit? Jak mít uspokojivý sexuální život? A „změnila“ ženy erotická kniha Padesát odstínů šedi?
Orgasmus - ilustrační foto

Orgasmus - ilustrační foto foto: Shutterstock

Do manželských a partnerských poraden chodí lidé především kvůli sexuálním problémům, neporozumění a nespokojenosti nejen v oblasti erotiky. Často se ze vztahu vytrácí intimita a nastupuje místo ní rutina, vytrácí se ale i kouzlo a respekt, kteří by partneři měli před sebou mít. 

Erotické knihy

Když se na trhu objevila erotická kniha Padesát odstínů šedi, strhlo se cosi, co připomínalo nákupní horečku. Knize se začalo přezdívat porno pro maminky a sex shopy zaznamenaly nápor zákazníků - především ale zákaznic. Čtenářky hledaly erotické pomůcky zmiňované v knize. Například předměty k omezení pohybu, zavázání očí či naplácání jednomu ze sexuálních partnerů. 

ČTĚTE TAKÉ:

Začaly se ženy díky knize zabývat více svou vlastní sexualitou? Uvědomily si, že se jim jejich partner nevěnuje dostatečně? Mluví o sexu častěji, nebo si dokonce pořizují milence, aby uspokojily své libido?  

„Myslím, že takto revoluční kniha a film to není. Ženám, které o sexu nemluvily a milence neměly, se najednou povaha nezmění. To platí spíše u nezralých mladých dívek nebo žen s nějakým duševním problémem. Na druhou stranu je spousta žen, které sexualita nadmíru přitahuje, nebo jsou dokonce výrazně promiskuitní. V tomto případě to ale není knihou či knihami, jde o něco jiného,“ vysvětluje psycholog Pavel Rataj. 

ilustrační foto

„Kvůli sexu ke mně chodí hodně partnerů, ale nikdy za problémy nemůže kniha. S tím jsem se nesetkal. Spíše ji někdo občas zmíní - že ji četl - ale mnoho partnerů, kteří řeší svou nefungující intimitu, má problém se samotným mužsko-ženským vyladěním. Nejsou schopni nabízené knižní inspirace do vztahu zavést. Tato kniha spíše vzrušuje a zapojuje fantazii. To je bezpečné území,“ pokračuje Rataj. 

Nad tím jestli kniha přesto může sexuální život partnerů zlepšit, psychologové dlouho nepřemýšlejí. „Inspirace není nikdy dost. Ale nepřeceňoval bych zrovna Padesát odstínů šedi. Takových knih je více. Záleží, kterou vezmete do ruky jako první. Když máte v ruce již dvacátou, tak už vás to příliš nevzruší, ani nepobouří,“ říká Rataj. 

Valentýnský dárek vztah nezachrání

Máte pocit, že byste měli na vztahu zapracovat, ale nevíte jak? Myslíte si, že valentýnský dárek ženu potěší? A že pokud ji koupíte spodní prádlo, bude mít radost?  Pakliže právě teď řešíte partnerskou krizi, valentýnským dárkem ji nezachráníte. „V partnerství, kde jeden ze dvou žije v dlouhodobé frustraci z potřeby zájmu a blízkosti, hrozí více očekávání - že se něco přihodí alespoň ve sváteční dny jako je Valentýn, Vánoce, dovolená, narozeniny. Pokud k ničemu ani v takových chvílích nedojde, vzniká hlubší zklamání, které může mít fatální dopady,“ vysvětluje psycholog. 

Milenci (ilustrační foto)

Pokud tedy žijete v harmonickém partnerství, valentýnským dárkem nic nezkazíte, ale rozhodně vztah ani nikam neposunete. Pakliže právě teď řešíte partnerskou krizi, na dárek či jinou pozornost nezapomeňte. Nicméně vztah vám to zachránit nemusí. 

Nepřehánějte to s prací

Proč se v Česku rozvádí každé druhé manželství? Může za to doba přesycená sexem, možnostmi, ambicemi či sebestředné chování jednoho či obou partnerů? Jak se ze vztahů vytrácí intimita? „Ztráta intimity je důsledkem toho, co ve vztazích předvádíme, jak jsme odcizení, rezignovaní, zranění, odmítán, nepochopení, nepřijatí, nedocenění, neuznaní, nerespektovaní a nerozvíjení. Také je to tím, že jsme unavení, uzavření, přeháníme práci i energii vloženou do dětí a uspokojování materiálních potřeb,“ upozorňuje Rataj. 

„Manželství a vztahy se rozpadají kvůli vztahové nezralosti, vnitřním zraněním či nedostatku vztahových dovedností - mezi které patří například neschopnost zvládat emoce, řešit konstruktivně vzniklé problémy či problematické krizové situace a mnoho dalších. K konkrétních příčin se uvádí odhalená nevěra,“ říká na konec Rataj. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!