Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přijeďte se potěšit do Srdceráje

Starostové píší

  1:46
LITVÍNOV - Město Litvínov má ve svém majetku i správě městskou Galerii Radniční sklípek a zámek Valdštejnů. V galerii právě skončila výstava Litvínov na dlani, kterou připravili žáci jedné z našich základních škol, nyní je v plném proudu výstava litvínovských „patchworkářek“, jejíž vernisáž je 18. srpna a potrvá až do 23. září.

Litvínovská galerie láká nejen kvalitními expozicemi, ale také zajímavým interiérem foto: Archiv Litvínova

Dlouhodobé expozice nabízí litvínovský zámek, který je otevřen od středy do neděle až do 17 hodin. Zámek je historickým objektem a svou současnou podobu získal v letech 1732-1736 pod taktovkou císařského architekta Maxmiliána Kaňky. Objekt je po rekonstrukci a návštěvníkům tak nabízíme tři velmi zajímavé expozice v příjemném interiéru. Autory unikátní výstavy SRDCERÁJ jsou známí výtvarníci Michal Cihlář a Veronika Richterová.

K vidění je Srdce v umění, Srdce ve víře, Srdce ve veřejném životě, Srdce na cestách, ve městě i v přírodě, Srdce v graffiti a v lidové tvorbě, Srdce zamilovaná i k jídlu, Srdce v komerci i ve zdravotnictví, Srdce funerální… Přes čtyři sta fotografií z 28 států poskytne návštěvníkovi intenzivní pocit, že láska musí být všudypřítomná. Pro výstavu Srdceráj se navíc podařilo sestavit pestrou kolekci děl z umělecké tvorby například Kurta Gebauera, Vladimíra Komárka, Josefa Váchala a dalších.

Nejen muži zajisté ocení historickou filmovou techniku sběratele Miloše Štěpána. Výstava nabízí postupný vývoj zaznamenávání pohybujících se obrazů a následného předvádění divákovi od roku 1832-1892. K vidění jsou staré projektory na celuloidový pás z let 1895-1910 i projektory všech běžných filmových formátů, první filmová kamera na světě na 8 mm film, první filmová kamera na bateriový pohon z roku 1950. K obdivování je na 200 různých exponátů. Milovníkům sochařského umění nabízíme výběr z díla akademického sochaře Stanislava Hanzíka (busty známých herců nebo oceněná díla v zahraničí). Součástí výstavy je filmový dokument Petra Skaly a fotografie Josefa Sudka o díle sochaře.

Další příjemné kulturní chvíle lze strávit na koupališti Koldům, kde naše dceřiná společnost SPORTaS zajišťuje promítání v letním kině na Koldomu, program pro děti i koncerty pro dospělé. Městská knihovna je multifunkčním centrem, které v létě také nezahálí. Bližší informace zájemci získají v recepci zámku.

Pyšní jsme především na cyklus celoměstských akcí, který zahrnují tradičně Velikonoce, následují Valdštejnské slavnosti v květnu, křest cyklotrasy v letních měsících, svátek sv. Michaela archanděla v září a Vánoce v Litvínově. Všechny akce jsou programově velmi bohaté. A samozřejmě máme hezkou galerii i zámek.

Kulturu ve městě podporujeme z rozpočtu města i ze sponzorských darů. Na otázku, zda na ni máme dost peněz, lze odpovědět jen tolik, že na kulturu není nikdy peněz dost.

Ve městě jsou ještě soukromé subjekty, které občanům i turistům během léta nabízejí další velmi zajímavé akce. Srdečně proto zveme do našeho města na úpatí Krušných hor, které skýtají spoustu turisticky atraktivních míst.

Kamila Bláhová, starostka Litvínova, ANO

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...