Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přijeďte se potěšit do Srdceráje

Starostové píší

  1:46
LITVÍNOV - Město Litvínov má ve svém majetku i správě městskou Galerii Radniční sklípek a zámek Valdštejnů. V galerii právě skončila výstava Litvínov na dlani, kterou připravili žáci jedné z našich základních škol, nyní je v plném proudu výstava litvínovských „patchworkářek“, jejíž vernisáž je 18. srpna a potrvá až do 23. září.

Litvínovská galerie láká nejen kvalitními expozicemi, ale také zajímavým interiérem foto: Archiv Litvínova

Dlouhodobé expozice nabízí litvínovský zámek, který je otevřen od středy do neděle až do 17 hodin. Zámek je historickým objektem a svou současnou podobu získal v letech 1732-1736 pod taktovkou císařského architekta Maxmiliána Kaňky. Objekt je po rekonstrukci a návštěvníkům tak nabízíme tři velmi zajímavé expozice v příjemném interiéru. Autory unikátní výstavy SRDCERÁJ jsou známí výtvarníci Michal Cihlář a Veronika Richterová.

K vidění je Srdce v umění, Srdce ve víře, Srdce ve veřejném životě, Srdce na cestách, ve městě i v přírodě, Srdce v graffiti a v lidové tvorbě, Srdce zamilovaná i k jídlu, Srdce v komerci i ve zdravotnictví, Srdce funerální… Přes čtyři sta fotografií z 28 států poskytne návštěvníkovi intenzivní pocit, že láska musí být všudypřítomná. Pro výstavu Srdceráj se navíc podařilo sestavit pestrou kolekci děl z umělecké tvorby například Kurta Gebauera, Vladimíra Komárka, Josefa Váchala a dalších.

Nejen muži zajisté ocení historickou filmovou techniku sběratele Miloše Štěpána. Výstava nabízí postupný vývoj zaznamenávání pohybujících se obrazů a následného předvádění divákovi od roku 1832-1892. K vidění jsou staré projektory na celuloidový pás z let 1895-1910 i projektory všech běžných filmových formátů, první filmová kamera na světě na 8 mm film, první filmová kamera na bateriový pohon z roku 1950. K obdivování je na 200 různých exponátů. Milovníkům sochařského umění nabízíme výběr z díla akademického sochaře Stanislava Hanzíka (busty známých herců nebo oceněná díla v zahraničí). Součástí výstavy je filmový dokument Petra Skaly a fotografie Josefa Sudka o díle sochaře.

Další příjemné kulturní chvíle lze strávit na koupališti Koldům, kde naše dceřiná společnost SPORTaS zajišťuje promítání v letním kině na Koldomu, program pro děti i koncerty pro dospělé. Městská knihovna je multifunkčním centrem, které v létě také nezahálí. Bližší informace zájemci získají v recepci zámku.

Pyšní jsme především na cyklus celoměstských akcí, který zahrnují tradičně Velikonoce, následují Valdštejnské slavnosti v květnu, křest cyklotrasy v letních měsících, svátek sv. Michaela archanděla v září a Vánoce v Litvínově. Všechny akce jsou programově velmi bohaté. A samozřejmě máme hezkou galerii i zámek.

Kulturu ve městě podporujeme z rozpočtu města i ze sponzorských darů. Na otázku, zda na ni máme dost peněz, lze odpovědět jen tolik, že na kulturu není nikdy peněz dost.

Ve městě jsou ještě soukromé subjekty, které občanům i turistům během léta nabízejí další velmi zajímavé akce. Srdečně proto zveme do našeho města na úpatí Krušných hor, které skýtají spoustu turisticky atraktivních míst.

Kamila Bláhová, starostka Litvínova, ANO

Autor: