Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdy jste měli naposledy chleba s husím sádlem a cibulí?

Starostové píší

  2:05
BOSKOVICE (Jihomoravský kraj) - Kdysi bývalo léto pro pracovníky v kultuře v Boskovicích obdobím odpočinku, časem k nabrání sil do nové divadelní, koncertní a přednáškové sezóny. To však již dávno neplatí. I v Boskovicích totiž víme, že nejen občané, ale zejména návštěvníci, kteří přijedou na dovolenou, se chtějí bavit.

Festival Boskovice foto: Archiv města Boskovice

Pro oblast kultury máme zřízenou vlastní příspěvkovou organizaci – Kulturní zařízení města Boskovice (KZMB). Ta se stará nejen o standardní činnost – knihovnu, kino, kurzy, divadelní a koncertní předplatné. Iniciativně přišla s vlastními nápady - již patnáct let probíhá v parku před Zámeckým skleníkem každé prázdninové nedělní odpoledne Promenádní sezóna, v rámci které se vystřídají hudební tělesa všech žánrů.

Osmý rok mohou děti během prázdninových pátků sledovat pohádky na nádvoří zámku v rámci Boskovického pohádkového hřebínku.

Boskovické letní kino mělo po dobudování v 60. letech druhé největší promítací plátno ve střední Evropě. Letos se KZMB podařilo zapůjčit nejmodernější digitální promítací přístroj a máme největší promítací plochu v letním kině v České republice. Od 16. července do 23. srpna si zde mohou návštěvníci vychutnávat nejnovější filmové hity se vším, co k letnímu kinu patří.

Stává se novou tradicí, že se na pódiu před promítacím plátnem představují v létě i špičky naší populární hudby. Letos máme za sebou úspěšný koncert Michala Davida, který nasadil vysokou laťku pro koncert Vojty Dyka a skupiny B.Side Band, který se v Boskovicích představí v pátek 28. srpna.

Boskovice ale ke svým kulturním projektům nevyhledávají jen domácí. Například pražský spolek UNIJAZZ pořádal letos již 23. ročník Festivalu Boskovice, který byl založen na podporu obnovy židovské čtvrti, ale již dávno přerostl tento rámec. Jedná se o čtyřdenní multižánrový festival s hudebními, divadelními a filmovými představeními, který probíhá doslova v celém městě.

Rovněž patříme mezi 13 měst zakládajících Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae a v průběhu června se zde pravidelně konají dva koncerty z tohoto projektu.

Dá se říci, že v Boskovicích byl založen a vypiplán festival iberské kultury Ibérica. Letos poprvé měl sice centrum v Brně, ale my věříme, že se do Boskovic zase vrátí.

Prázdniny končí v srpnu, ale boskovická letní sezóna až v říjnu.

O víkendu 3. a 4. října se budou konat 12. Husí slavnosti – největší akce pořádaná městem Boskovice, na kterou jsme právem hrdí. Během dvou dní ji za příznivého počasí navštíví kolem deseti tisíc lidí.

Areál parku u Zámeckého skleníku obsadí trh lidových řemesel. Program v areálu letního kina uspokojí všechny příznivce lidové, folkové, ale i populární hudby. Vše doplní výstava historické i současné zemědělské techniky. Po oba dny bude přístupná vyhlídková radniční věž na Masarykově náměstí.

Kdy jste měli naposledy chleba s husím sádlem a cibulí? Přijeďte do Boskovic a nemusíte vzpomínat.

Hana Nedomová, starostka Boskovic, ČSSD

Hana Nedomová, starostka Boskovic, ČSSD

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!